*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

هشدار كارشناسان در گفت وگو با «ايران»:


 

ايران = يكشنبه يازدهم آذرماه 1386

ضربان بيمارى هاى قلبى در كشور تند مى زند

گروه اجتماعى- مريم وادى پور: «زنگ خطر اپيدمى بيمارى هاى قلبى در كشور به صدا درآمده است.» اين يك حقيقت است. حال آيا باتوجه به ضرورت تغيير شيوه زندگى و الگوى تغذيه ايرانيان، سرپوش گذاشتن بر اين واقعيت به بهانه ايجاد وهم و وحشت در بين مردم، توجيه علمى و عقلانى دارد

شايد شنيدن آمارهاى ارائه شده در بخش سلامت جامعه براى شما تكرارى شده باشد، اما بهتر است اين بار به راحتى از كنار اين آمارها رد نشويد و براى يك بار هم كه شده، با دقت بيشتر آنها را مرور كنيد!

در سال ۱۹۱۰ ، ۱۰ درصد مرگ و ميرهاى دنيا به علت بيمارى هاى قلبى و عروقى بوده است، اما اين ميزان در سال ۲۰۰۰ به ۵۰ درصد رسيده است و پيش بينى مى شود تا سال ۲۰۲۰ بيمارى هاى قلبى و عروقى علت ۷۵ درصد مرگ و ميرهاى جهان را به خود اختصاص دهد. بيمارى هاى قلبى و عروقى ارمغان صنعتى شدن براى كشورهاى در حال توسعه است، به نحوى كه ۳۵ درصد جمعيت كشورهاى در حال توسعه و صنعتى از فشار خون بالا، به عنوان فاكتور مهم حوادث قلبى و عروقى، رنج مى برند و ۲۵ درصد آنها از بيمارى خود بى اطلاع هستند و ۵۰ درصد مبتلايان به اين بيمارى ها، هرگز به طور صحيح درمان نشده اند.

هم اكنون ۲ميليون ايرانى مبتلا به بيمارى هاى قلبى و عروقى هستند و از هر ۱۰۰ هزار مورد اين بيمارى، ۱۶۷ مورد منجر به مرگ مى شود. متخصصان علت اصلى ابتلا به اين بيمارى ها را تغذيه بد و شيوه غلط زندگى افراد جامعه مى دانند و پيش بينى مى كنند تا سال ۲۰۲۰ بيمارى هاى قلبى در ايران اپيدمى شود. آنها معتقدند بايد از همين امروز براى كاهش «عمر قلب» جامعه ايران تلاش كرد.

رئيس انجمن توانبخشى قلب و عروق ايران در گفت وگو با «ايران» با اشاره به اين كه طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان عوارض قلبى و عروقى علت يك سوم مرگ و ميرهاى كشور است، مى گويد: «حدود ۶۷ درصد ايرانى ها كم تحرك و نيمى از آنها چاق هستند و يا اين كه اضافه وزن دارند، همچنين ۱۸‎/۶ درصد آنها فشار خون دارند و ۷‎/۳ درصد بالغين كشور مبتلا به ديابت هستند. اين آمارها نشان مى دهد كه شيوه زندگى ايرانى ها خيلى مطلوب نيست، بنابر اين ضرورى است تا سرمايه گذارى هاى اساسى براى برنامه هاى بازتوانى صورت گيرد تا از اين طريق از ابتلاى افراد سالم به بيمارى هاى قلبى و رخداد مجدد حوادث قلبى براى مبتلايان جلوگيرى كرد و زمان بسترى شدن ها و نياز به جراحى هاى قلبى را كاهش داد.»

* بيمارى هاى قلبى و عروقى پيشتاز ناتوانى در سال ۲۰۲۰

دكتر رضا قلمقاش با بيان اين كه بيمارى هاى قلبى و عروقى از جمله بيمارى هاى ناتوان كننده هستند، مى گويد: «پيش بينى ها حاكى است كه در سال ۲۰۲۰ بيمارى هاى قلبى و عروقى نخستين ناتوانى در دنيا خواهد بود. در اين نكته ضرورت توجه به توانبخشى بيماران قلبى و عروقى نهفته است، اما در درمان هاى رايج كمتر به اين موضوع پرداخته مى شود. براساس تحقيقات انجمن توانبخشى قلبى و عروقى اروپا در بين سه گروه درمانى بيمارى هاى قلبى شامل «پيشگيرى و بازتوانى»، «دارودرمانى» و «جراحى» فقط پيشگيرى و بازتوانى به عنوان درمان اصولى و قطعى اين بيمارى ها شناخته مى شود؛ چرا كه اين مهم از تحميل هزينه هاى زياد به كشورها جلوگيرى مى كند، مرگ را به تأخير مى اندازد و در نهايت كيفيت زندگى بيماران را افزايش مى دهد.» وى مى افزايد: «يكى از اهداف درمان هر بيمارى، افزايش بهبود كيفيت زندگى بيماران است. مهمترين عامل در بهبود كيفيت زندگى بيماران،داشتن توانايى كافى در انجام امور روزمره «مورد توقع» است كه بيمارى هاى قلبى اين توانايى را بشدت كاهش مى دهد و دارو درمانى نيز در بهبود آن نقش چندانى ندارد. بيماران قلبى بايد بدانند كه شركت در برنامه هاى بازتوانى از ضروريات زندگى آنها است. هدف اصلى برنامه هاى توانبخشى قلبى اين است كه بيماران با كمترين زمان، هزينه و ريسك به بيشترين حد كيفيت زندگى جسمى، روحى، اجتماعى و معنوى برسند.»

وى تأكيد مى كند: «برنامه هاى توانبخشى قلبى و پيشگيرى ثانويه در مجموع ۲‎/۴ سال به عمر مفيد بيماران قلبى اضافه مى كند، بيش از ۵۰ درصد موجب بهبود كيفيت زندگى مى شود، مرگ به هر علتى را ۲۷ درصد و مرگ به علت بيمارى هاى قلبى را ۳۱ درصد كاهش مى دهد، نياز به جراحى را ۱۳درصد و نياز به آنژيوگرافى را ۱۹ درصد كم مى كند. البته ركن برنامه توانبخشى، ورزش درمانى، كاهش وزن و چربى هاى مضر خون، ترك سيگار و كنترل استرس است و ورزش درمانى در سرلوحه آنها قرار دارد چون موجب بازتوانى بيماران و افزايش توانايى عملكردى آنها مى شود و بر كنترل ريزفاكتورهاى ديگرى مثل كاهش وزن، بهبود افسردگى و ترك سيگار اثر مى گذارد.»

* سن بيمارى هاى قلبى و عروقى در ايران ۱۰ سال جوان تر از ساير كشورها

سرپرست كميته پژوهش انجمن قلب ايران نيز با بيان اين كه سن ابتلا به بيمارى هاى قلبى و عروقى در كشور هفت تا ۱۰ سال كمتر از ساير كشورها است، مى گويد: «عادات غلط غذايى و افزايش مصرف دخانيات، سن ابتلا به بيمارى هاى قلبى و عروقى را در كشور كاهش داده است و از سويى ميزان اسيد چرب ترانس برخى روغن هاى خوراكى كشور نيز ۱۰ برابر استاندارد جهانى است و با وجود اين كه نيمى از مجموع بيماران مراجعه كننده به مراكز قلب و عروق كشور با دارو درمان مى شوند و فقط ۲۵ درصد آنها به عمل جراحى نياز دارند، آمار جراحى هاى قلب ايران در مقايسه با كشورهايى چون چين و آمريكا بسيار بالا است.»

*۳۰ هزار عمل قلب باز در سال

عضو هيأت مديره انجمن جراحان قلب ايران نيز در اين زمينه مى گويد: «سالانه ۳۰ هزار عمل قلب باز در كشور انجام مى شود و نسبت جراحى «باى پس» قلب در مردان نسبت به زنان ايرانى، هشت برابر شده است. اين در حالى است كه نسبت فوق در برخى كشورها سه به يك و گاه پنج به يك است. همچنين ميزان بروز بيمارى هاى قلبى و عروقى در زنان پس از سن يائسگى و به علت تغييرات هورمونى، با مردان برابرى مى كند.»

دكتر سعيد داوودى درباره اثرات سيگار بر جدار عروق كرونر، توضيح مى دهد: «آترواسكروزيس يا تصلب شرائين به علت رسوب موادى همچون چربى جدار عروق خون رسان قلب عارض و در نتيجه به كاهش خون رسانى عضله قلب منجر مى شود و در اين حالت قابليت رزرو عروق از دست مى رود. هم اكنون متوسط سن مبتلايان به بيمارى هاى عروق كرونر در ايران ۵۵ سال و در كشورهاى توسعه يافته ۶۰ سال است و افراد به دنبال ناتوانى هاى ناشى از ابتلا به بيمارى هاى قلبى به لحاظ اقتصادى غيرفعال مى شوند، بنابراين مهمترين شاخص در درمان بيمارى هاى قلبى و عروقى در دنيا، كيفيت زندگى يا به عبارتى زندگى توأم با سلامتى است.»

* ايست قلبى، عامل اصلى مرگ تهرانى ها

آخرين آمارهاى ارائه شده از سوى سازمان بهشت زهرا(س) نشان مى دهد كه ايست قلبى همچنان شايع ترين علت فوت تهرانى ها است.

دكتر الله وردى، جراح و متخصص قلب و عروق نيز در اين باره مى گويد: «مردان در ايست قبلى تا سن ۴۵ سالگى نسبت به زنان پيشتاز هستند. ايست تنفسى اوليه در دقايقى كوتاه موجب ايست قلبى مى شود و ايست قلبى اوليه نيز به سرعت ايست تنفسى را به دنبال دارد و تأخير در درمان حتى به مدت سه تا پنج دقيقه پس از اين اتفاق، موجب مرگ يا آسيب دائمى مغز مى شود.»

وى تأكيد مى كند: «استرس، ديابت، مصرف داروهاى مختل كننده ريتم قلبى، داروهاى كاهش دهنده پتاسيم خون از عوامل افزايش خطر ايست قلبى است.»

* استرس را دريابيد

دكتر قلمقاش مهمترين تكليف مردم را براى پيشگيرى از ابتلا به بيمارى هاى قلبى و عروقى، اصلاح شيوه زندگى عنوان مى كند و مى گويد: «سيگار، مهمترين ريزفاكتور بيمارى هاى قلبى و عروقى در جهان است و با ترك آن رخداد اين بيمارى ها بيش از ۲۰ درصد كاهش مى يابد. عامل مهم ديگر در اين زمينه كم تحركى است و بايد تلاش كرد تا زندگى پرتحركى داشته باشيم. محققان مى گويند صرف بيش از ۱۵۰۰ كالرى انرژى در هفته موجب توقف روند بيمارى هاى عروق كرونر مى شود و اگر اين ميزان به صرف ۲۲۰۰ كالرى در هفته افزايش يابد، روند تصلب شرائين كه مهمترين عامل بيمارى هاى قلبى و عروقى است، معكوس مى شود.»

وى با بيان اين كه استرس با بالا بردن تون اتوماتيك سمپاتيك موجب انقباض عروق مى شود، مى گويد: «استرس ضربان قلب و فشار خون را افزايش مى دهد و با فشار زيادى كه به عضله قلب وارد مى كند، سكته قلبى را افزايش مى دهد. استرس را مى توان در ايران عامل اول رخداد بيمارى هاى قلبى و عروقى دانست چرا كه زندگى ايرانى ها پراسترس است. وقتى يك ايرانى پس از هشت ساعت كار مداوم، مجبور به انجام كار دوم مى شود در اصل جلوى بازگشت تون سيستم عصبى به حالت نرمال را مى گيرد و در اين حالت بدن و به خصوص قلب، رسماً با بحران مواجه مى شود. همچنين ديابت نيز به عنوان عامل اصلى بيمارى هاى قلبى و عروقى در كشور محسوب مى شود و در مجموع اگر بتوان شيوه زندگى را تغيير داد، قطعاً بيمارى هاى قلبى و عروقى ايرانيان هم كنترل مى شود.»

با وجود حساسيت و اهميت توجه به پيشرفت بيمارى هاى قلبى در كشور با توجه به كاهش سن ابتلا و همه گيرى اين بيمارى ها در كشور، هم اكنون فقط سه سازمان غيردولتى آن هم به گفته خود آنها، بدون حمايت، مشغول به فعاليت در زمينه بيمارى هاى قلبى و عروقى و حمايت از اين بيماران هستند اين در حالى است كه در اروپا با جمعيت مبتلايان قلبى و عروقى كمتر از ايران و نحوه زندگى مطلوب تر، بيش از هزار مركز توانبخشى قلبى و عروقى فعال است. با اين اوصاف به نظر مى رسد اكنون نيازمند حمايت ملى در تغيير ساختار زندگى مردم و بيدارى نظام سلامت و بهداشت و درمان كشور در اين زمينه هستيم، چرا كه اگر بنا باشد مردم زندگى خود را به همين شيوه ادامه دهند و وزارت بهداشت نيز فقط به اقدام هايى هر چند ارزشمند چون كاهش اسيد چرب ترانس روغن هاى جامد بپردازد، ثمره اى جز بدهكارى اجتماعى، ناتوانى و بيمارى را در جامعه شاهد نخواهيم بود.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان