*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

موفقيت در يك قدمى شماستايران = پنجشنبه 6 ديماه 86

يكى از مسائلى كه از ديرباز روانشناسان و دانشمندان علوم انسانى را به خود مشغول كرده، چگونگى رشد و پرورش خلاقيت و ابتكار عمل در دانش آموزان، نوجوانان و جوانان است.

به طور كلى يكى از شاخص هاى رشد و ارتقاى علمى در هر كشورى، شكوفايى و تجلى خلاقيت و ابتكار عمل اعضاى جامعه به عنوان زيرساخت آن جامعه است. يادگيرى از بچگى و از خانه شروع مى شود. در اين مرحله آموزش بايد با محبت و مهربانى توأم شود تا كودك از يادگيرى خسته نشود. بايد او را به بازى هاى شاد و سرگرم كننده مشغول كرد و محيط را از بى ثباتى و جنجال و پرخاشگرى پاك نگه داشت تا دوران بعدى را كه ورود به مهدكودك يا مرحله پيش دبستانى است با رغبت و شوق بپذيرد. پدران و مادران بايد در انتخاب مهد و مربيان دقت داشته باشند. چنانچه اشتباهى در انتخاب باشد، در روح و روان بى آلايش كودك تأثير منفى بجا خواهد گذاشت و جاى نشاط و شادابى در قلب او را ترس و وحشت خواهد گرفت.

پدران و مادران وظيفه دارند گذشت و ايثار را به فرزندان آموزش دهند تا كودك بخشيدن را لمس كند و متوجه شود كه همه انسان ها جايز الخطا هستند و براين حقيقت واقف اند كه هميشه دنيا بر وفق مراد نيست و زشتى و زيبايى هم دارد.

والدين بايد اقتصاد موفق را به فرزندان آموزش دهند يعنى ماهيگيرى را به آنها بياموزند نه ماهى خريدن را.

بايد مسئوليت پذيرى را به فرزندانمان آموزش دهيم تا با اراده اى قوى و برپايه اخلاق حسنه به زندگيشان ادامه دهند و با برنامه ريزى موفق، مشكلات را برطرف كنند و اين همه نياز به خلاقيت دارد. درواقع دستيابى به موفقيت و شهرت آسان نيست و خلاقيت در اين ميان حرف اول را مى زند.

كرده ايد خود را به خاطر آن سرزنش نكنيد زيرا هيچ كس كامل و بى عيب و نقص نيست. براى آن كه سلامت و شادابى را وارد زندگى كنيد، احتياج به تصوير ذهنى سالم داريد بايد احساس كنيد كه انسان ارزشمندى هستيد. به خودتان اعتماد كنيد. شما مى توانيد با تلاش و اعتماد به نفس به هدفى كه داريد برسيد.

* گام دوم، داشتن هدف است. براى لذت بردن از زندگى هدف داشته باشيد و هر روز قدمى به جلو برداريد. پيشرفت روزانه را احساس كنيد و بدانيد كه وسعت و دامنه هدف مهم است همانند آب روانى كه در جويبار در حركت است.

* واقع بين و واقع گرا باشيد. با واقع بينى با مسائل روبه رو شويد و به هيچ وجه به كسى اجازه ندهيد كه روحيه بدبينى و منفى گرايى را در شما تقويت كند.

* مهمترين گام براى توفيق در زندگى، اعتقاد و ايمان به خداست. درواقع ايمان به خدا، قدرت حركت در مسير هدف و رفع موانع را به شما مى دهد.

* با ايمان به خدا، تصوير ذهنى سالم و خودباورى خلاقيتى را كه لازمه دستيابى به موفقيت است، به دست خواهيد آورد و اگر تلاش و بردبارى به خرج دهيد، به موفقيت كه در يك قدمى شماست، دست خواهيد يافت.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان