*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

مادران عزيز بدانند


 

ايران = چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۶

خوب مادرى كردن ، يك وديعه است

نگرانيد كه وظيفه مادربودن را به طور كامل و بدون عيب و نقص انجام مى دهيد يا خير پس بهتر است به نداى درون خودگوش دهيد تا دلگرم و مطمئن شويد.

براى تربيت فرزندان هيچ راه و روش يكتايى وجود ندارد كه درباره تمام خانواده ها صدق كند. روشى كه يك مادر براى پرورش فرزندانش به كار مى برد ممكن است براى يك مادر ديگر كاملاً بى فايده و بى اثر باشد. اگر شما هم به عنوان يك مادر نگرانيد روشى كه به كار مى بريد درست است يا خير بايد بدانيد كه اين نگرانى ها در درجه اول قدرت و توانمندى شما را در تربيت فرزندان كاهش مى دهد. ولى اگر به خودتان و به حس غريزى مادر بودن كه در وجودتان است اعتمادكنيد مى توانيد بهترين و مناسب ترين روش را براى خود و فرزندتان پيداكنيد. اگر مرتب روش هايى را كه از مادران ديگر شنيده ايد، آزمايش كنيد ، بچه ها گيج مى شوند و نمى دانند كه شما از آنان انتظار چه رفتارى داريد و چطور مى توانند شما را خوشحال و راضى كنند. در عوض اگر از روش مناسب و ثابتى استفاده كنيد بچه ها احساس امنيت بيشترى خواهند كرد.

* مقايسه نكنيد

حتماً شما هم در بين دوستان، آشنايان يا اقوام تان مادرانى را مى شناسيد كه آنها هم فرزندانى هم سن و سال فرزند شما دارند. گاهى اوقات وقتى با آن ها صحبت مى كنيد، آنان راه و روش شما براى تربيت فرزندتان را مورد انتقاد قرار مى دهند و طورى وانمود مى كنند كه شما اشتباه مى كنيد و آن ها درست عمل مى كنند. انتقادات سازنده و پيشنهادهاى مؤثر آنها مى تواند مفيد باشد ولى شما نبايد با شنيدن هر اظهارنظرى به خودتان شك كنيد. شما به عنوان مادر بيشتر از هر كس ديگرى از نيازهاى روحى و جسمى فرزندتان آگاهى داريدو اين شما هستيد كه با توجه به تفاوت هاى فردى كودك تان با بقيه بچه ها مى توانيد بهترين راه و روش برخورد با اورا انتخاب كنيد.

گاهى اوقات وقتى رفتار ساير مادرها با فرزندانشان را مى بينيد احساس مى كنيد كه آنها بسيار بهتر از شما عمل مى كنند ولى بايد بدانيد كه شما فقط در يك مقطع زمانى كوتاه شاهد برخورد آنها بوده ايد و دراين فاصله زمانى نمى شود قضاوت درستى كرد . هيچ مادرى نمى تواند در تمام زمينه ها كامل و بدون عيب و نقص عمل كند. شايد شما در زمينه هاى ديگر بسيار بهتر از بقيه مادران عمل مى كنيد.

*روشى را كه براى تربيت فرزندتان به كار مى بريد ريشه يابى كنيد

هرچقدر هم كه تلاش كنيد از راه و روش منحصر به فرد و ويژه اى كه براى فرزندتان مناسب است استفاده كنيد در بعضى از موارد دقيقاً همان طور عمل مى كنيد كه والدين تان زمانى كه شما كودك بوديد عمل مى كردند. حتى شايدعكس العمل هاى فرزندتان شما را ياد كودكى خودتان بيندازد. اين شانس بزرگى است كه ريشه هاى روشى كه به كار مى بريد به نحوه برخورد والدين تان با شما برمى گردد زيرا اين روش يك بار امتحان شده و شما با نتيجه اش كه خودتان هستيد آشنايى داريد. پس مى توانيد از مواردى كه خوب و مؤثر بود استفاده كنيد و اگر پدر و مادرتان در مواردى خوب عمل نكرده اند شما مى توانيداشتباهشان را اصلاح كنيد و حتى اگر لازم مى دانيد چيزهايى به آن اضافه كنيد.

اگر مى خواهيد مطمئن شويدكه خوب عمل مى كنيد يا خير از خودتان بپرسيد كه آيا عكس العمل هاى فرزندانتان همان طور هست كه شما انتظار داريد اگر جواب مثبت است كه از روش درستى استفاده كرده ايد ولى اگر منفى است بهتر است با مشورت ديگران و كمى تفكر و هوشمندى راه ديگرى را انتخاب كنيد.

* خودتان را تشويق كنيد

مسلماً بچه ها هيچ وقت به شما نخواهند گفت كه مامان ازت ممنونم كه اين قدر مادر خوبى هستى! پس بهتر است يك دفترچه داشته باشيد و موفقيت ها و لحظات شيرين را در آن ثبت كنيد. فايده اين كار اين است كه به خودتان اطمينان و دلگرمى مى دهيد و اعتماد به نفس تان بالاتر مى رود. با خواندن اين دفترچه تحليل بهترى از رفتار خود و فرزندتان خواهيد داشت، در هر لحظه مناسب ترين تصميم را خواهيدگرفت و برخوردى انتخاب خواهيد كرد كه مطمئن ايد بهترين نتيجه را در پى دارد.

مثلاً مى توانيد بنويسيد: امروز وقتى به جاى دادكشيدن با آرامش با پسرم حرف زدم بهتر توانستم خشمش را كنترل كنم و او هم زودتر آرام شد. بدين ترتيب شمانه تنها با ثبت موفقيت تان به خودتان دلگرمى مى دهيد بلكه راه و روش بهتر كردن روابط را كشف مى كنيد و اين ميل به پيشرفت يكى از ويژگى هاى والدين خوب است. مى توانيد تعريف و تحسين معلمان يا ساير والدين راهم در آن دفترچه بنويسيد زيرا خواندن دوباره آن ها در آينده به شما احساس خوبى خواهد داد. در ضمن ، از نوشتن جملات شيرينى كه فرزندتان مى گويد، مثلاً«مامان خيلى دوستت دارم» هم غافل نشويد.

* فرزند شمامنحصر به فرد است، تفاوت هايش را بشناسيد

بچه ها ربات نيستند كه بتوانيد آنها را برنامه ريزى كنيد و آنها هم دقيقاً مطابق انتظار شما عمل كنند. هركدام از آن ها خصوصيات و خلق و خوى خاص خودشان رادارند. تربيت كردن بعضى از آن ها بسيار آسان و بعضى ديگر بسيار سخت است. مادر بهترين و مناسب ترين فردى است كه مى تواندنيازهاى فرزندش را بشناسد و آنها را به بهترين وجه تأمين كند. تربيت فرزندان يك رابطه دوسويه است. يك سوى آن والدين هستند و سوى ديگر فرزندان. پس والدين بايد با توجه به ويژگى هاى خاص فرزندشان بهترين راه و روش تربيتى را انتخاب كنند. محققان كشف كرده اند كه گريه نوزادان كه تنها راه برقراركردن ارتباط آنان است بيشترين تأثير را بر روى مادرشان مى گذارد. اين گريه نه تنها مادر را وادار به انجام عكس العمل مناسب (مثلاً عوض كردن پوشك يا غذادادن) مى كند بلكه حتى بر روى سلول هاى عصبى مغز او هم تأثير ويژه اى مى گذارد و آنها را تحريك مى كند. رابطه عاطفى بين مادر و فرزند و غريزه مادربودن هميشه به شما كمك خواهد كرد كه بهترين مادر براى فرزندتان باشيد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان