*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

معاون امور فرهنگى و اجتماعى سازمانايران = شنبه 24 آذر 86

تسهيلات ويژه براى مستمرى بگيران

معاون امور فرهنگي و اجتماعي سازمان اعلام كرد

تسهيلات ويژه براى مستمرى بگيران

:

كارت هوشمند جايگزين دفترچه بيمه درمان مستمرى بگيران مى شود

•مستمرى بگيران بالاى ۶۰ سال در بيمارستان و درمانگاه هاى

سازمان تأمين اجتماعى به صورت اورژانسى درمان مى شوند

• مستمرى بگيران در ۱۲۰ شعبه بانك رفاه در تهران و

استان ها علاوه بر پذيرايى و ارائه خدمات بانكى با استقرار

پزشك مورد معاينه قرار مى گيرند

• براساس مصوبه سفرهاى استانى دولت در هر استان دو

خانه مهر براى مستمرى بگيران تأسيس مى شود

• هزينه سفر هر مستمرى بگير به اتفاق همسرش از

۳۰ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان افزايش يافت

• در صورت تصويب هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعى،

وام ضرورى مستمرى بگيران از ۲۵۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزايش مى يابد

• كانون هاى تخصصى بازنشستگان درسراسركشورايجادمى شود

• طى سه ماه آينده و از اوايل سال ۸۷ بتدريج در همه

استان ها كارت هوشمند صادر خواهد شد

گروه اجتماعى- سيد حسين قاآنى: برنامه ها و تسهيلات ويژه اى در زمينه پرداخت وام و ديعه مسكن، ازدواج، سفرهاى سياحتى و زيارتى، خدمات درمانى و ايجاد خانه هاى مهر در سراسر كشور براى مستمرى بگيران سازمان تأمين اجتماعى در نظر گرفته شده است كه بخش هايى از آن در حال اجرا است.

محمد بنائيان سفيد ، معاون امور فرهنگى و اجتماعى سازمان تأمين اجتماعى در گفت وگو با خبرنگار ايران با اعلام اين مطلب درباره تسهيلات ايجاد شده براى پرداخت حقوق مستمرى بگيران گفت: براساس هماهنگى هاى به عمل آمده با بانك رفاه همه مستمرى بگيران مى توانند طبق حروف الفبا از پنجم تا بيست و پنجم هر ماه به بانك رفاه مراجعه كرده و حقوق شان را دريافت كنند و حتى در اين زمينه سازمان تأمين اجتماعى يك ماه زودتر حقوق اين افراد را به حساب شان واريز مى كند.

وى در پاسخ به اين سؤال كه در برخى از شعب بانك رفاه شمارى از مستمرى بگيران براى دريافت حقوق بايد ساعت ها در صف بايستند، افزود: در برخى از شعب به علت تراكم كارى كارمندان بانك، مستمرى بگيران مدت بيشترى را براى گرفتن حقوق شان در بانك صرف مى كنند اما هم اينك ۱۲۰ شعبه ويژه در تهران و استان ها مخصوص مستمرى بگيران است كه در آن بانك ها علاوه بر پذيرايى، پزشك نيز حضور دارد و آنها را مورد معاينه قرار مى دهد تا اگر فردى دچار بيمارى خاصى است او را به مراكز درمانى هدايت كند. البته اميدواريم مسئولان بانك رفاه براى كاهش ازدحام مستمرى بگيران در برخى شعب، تقسيم جمعيت و سرعت در پاسخگويى به امور مستمرى بگيران خدمات بيشترى ارائه كنند كه قطعاً با مديريتى كه اين بانك دارد اين اتفاق اجرايى و امكان پذير است.

* درمان اورژانسى مستمرى بگيران

بنائيان درباره ارائه خدمات درمانى به مستمرى بگيران اظهار داشت: براى افراد بالاى ۶۰ سال در همه بيمارستان ها و درمانگاه هاى وابسته به تأمين اجتماعى امتيازاتى قائل شده ايم به طورى كه مستمرى بگيرى وارد بيمارستان شود او به صورت اورژانس درمان خواهد شد و اين تصميم بيشتر براى رعايت حال اين افراد و شرايط سنى آنها اتخاذ شده است.

وى ايجاد خانه مهر براى مستمرى بگيران سراسر كشور را از مهم ترين برنامه هاى سازمان تأمين اجتماعى براى امسال و سال آينده عنوان كرد و گفت: براساس مصوبه دولت در سفرهاى استانى رئيس جمهور، مقرر شد در همه استان هاى كشور دو خانه مهر تأسيس شود كه اين برنامه با هماهنگى استاندارى و مشاركت شهردارى ها و سرمايه گذارى سازمان تأمين اجتماعى انجام خواهد شد.

بنائيان با بيان اين كه اعتبارات و نقشه تيپ خانه هاى مهرآماده شده است، افزود: در طراحى و ساخت اين خانه ها اصول معمارى و رعايت استاندارد هاى فنى و مهندسى انجام گرفته و براى هر يك از خانه هاى مهر با توجه به موقعيت جغرافيايى و فراوانى باز نشستگان رقمى بالغ بر ۲۰۰ ميليون تومان هزينه خواهد شد كه اين خانه ها شامل اتاق استراحت، ميزهاى گفت وگو، سالن نمايش فيلم، كتابخانه، سالن ورزش و سرويس هاى بهداشتى است. البته مقرر شد با اختصاص زمين رايگان از سوى مقامات محلى هر يك از استان ها، ساخت خانه هاى مهر به وسيله مجرى طرحى كه وزارت رفاه و تأمين اجتماعى تعيين مى كند انجام گيرد.

* 60 هزار تومان هزينه سفر براى هر مستمرى بگير

معاون امور فرهنگى و اجتماعى سازمان تأمين اجتماعى درباره برنامه هاى زيارتى و سياحتى ويژه مستمرى بگيران اظهار داشت: امسال مبلغ يك ميليارد تومان براى امور سياحتى و زيارتى مستمرى بگيران اختصاص يافته است كه براى هر مستمرى بگير ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود، اما با مساعدت مديرعامل سازمان اين رقم به ۶۰ هزار تومان افزايش يافت و قرار شد هر مستمرى بگير به اتفاق همسرش به سفرهاى زيارتى برود، البته براى ساماندهى سفرهاى سياحتى و زيارتى اين افراد درصدد هستيم تا كاروان هايى با مديريت خود بازنشستگان راه اندازى كنيم و در رايزنى هايى كه با مسئولان سازمان ميراث فرهنگى، گردشگرى و صنايع دستى انجام داديم، پيشنهاد كرديم تا به مستمرى بگيران سازمان تأمين اجتماعى هم بن سفر داده شود كه اين طرح فعلاً در مرحله بررسى قرار دارد. همچنين طرح ديگرى را ارائه داديم تا مستمرى بگيران بتوانند از مراكز و مكان هاى سياحتى و تفريحى در شهرهاى هدف مثل اصفهان، مشهد، شيراز و قم با ۳۵ درصد تخفيف استفاده كنند كه در آينده اى نزديك نتيجه آن را اعلام خواهيم كرد.

بنائيان درباره ميزان پرداخت وام ضرورى به مستمرى بگيران گفت: امسال مجموعاً ۷۰۰ ميليون تومان اعتبار براى پرداخت وام ضرورى به مستمرى بگيران اختصاص يافته است كه به هر يك از متقاضيان رقمى معادل ۲۵۰ هزار تومان وام پرداخت مى شود، همچنين طى درخواستى ازمسئولان بانك رفاه و هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعى خواستيم ميزان اين وام از ۲۵۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزايش يابد و در بعضى از موارد تا يك ميليون تومان وام داده شود كه در صورت موافقت و تصويب آن در هيأت مديره سازمان مبلغ وام مستمرى بگيران افزايش خواهد يافت.

وى افزود:ضمناً از هيأت مديره سازمان درخواست شد اگر ۵۰ ميليارد تومان اعتبار در اختيار گذاشته شود، مى توان هر سال به ۱۰۰ هزار نفر از مستمرى بگيران تا سقف ۵۰۰ هزار تومان وام داده شود كه اين ميزان تقريباً يك سيزدهم جمعيت كل مستمرى بگيران زير پوشش سازمان تأمين اجتماعى را در بر مى گيرد.

بنائيان درباره پرداخت وام وديعه مسكن به مستمرى بگيران اظهار داشت: سال گذشته ۱۳ ميليارد تومان وام وديعه مسكن به مستمرى بگيران پرداخت شد كه ميزان پرداختى به هر يك از مستمرى بگيران بين يك تا سه ميليون تومان است. امسال نيز درخواست كرديم بانك هاى رفاه و مسكن اعتبارات بيشترى به اين افراد اختصاص دهند تا ما بتوانيم به متقاضيان بيشترى وام وديعه مسكن بدهيم كه طى ماه هاى آينده در اين باره اطلاع رسانى بيشترى انجام خواهد گرفت. البته به تازگى مصوب شد مستمرى بگيرى كه وام دريافت مى كند، به جاى معرفى ضامن از حساب آن فرد بازپرداخت وام كسر شود كه بدين وسيله شرايط دريافت وام وديعه مسكن براى مستمرى بگيران آسانتر شد.

* ايجاد كانون هاى تخصصى بازنشستگان

وى با اشاره به ايجاد كانون تخصصى بازنشستگان در سراسر كشور گفت: دوران بازنشستگى دوران شكوفايى تجربه ها، مهارت ها و تخصص هاى يك بازنشسته محسوب مى شود. بنابراين ضرورى است از تجارب اين افراد كه به عنوان گنجينه هاى ارزشمند جامعه به شمار مى آيند، بهره برى بهينه اى صورت گيرد، زيرا در بين اين افراد تركيبى از تخصص ها وجود دارد كه بخش هايى از دستگاه ها و سازمان ها به آن نياز دارند و اين امر با ايجاد كانون تخصصى بازنشستگان در سراسر كشور امكانپذير است.

هم اينك تشكيل اساسنامه و مقدمات ادارى آن انجام شده و براى تصويب به هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعى ارائه شده است.

وى تعداد كانون هاى ثبت شده در سراسر كشور را ۱۷۰ كانون بازنشستگى عنوان كرد و گفت: سازمان تأمين اجتماعى به منظور مساعدت و حمايت از اين كانون ها در مراكز استان ها رقمى معادل ۱۰ ميليون تومان و در شهرستان ها نيز شش ميليون تومان و در برخى از كلانشهرها نيز تا سقف هشت ميليون تومان تسهيلات در اختيار كانون هاى بازنشستگى قرار داده است.

*كارت هوشمند به جاى دفترچه بيمه

بنائيان جايگزين كردن كارت هوشمند به جاى دفترچه هاى بيمه درمانى را از ديگر اقدامات سازمان تأمين اجتماعى در سال جارى عنوان كرد و گفت: به منظور ارائه خدمات بيشتر و بهتر درمانى به بيمه شدگان و مستمرى بگيران هم اينك طرح جايگزينى كارت هوشمند به جاى دفترچه هاى بيمه درمانى در يكى از استان ها به صورت آزمايشى در حال اجرا است كه تلاش مى شود ظرف سه ماه آينده و از اوايل سال ۸۷ به تدريج در همه استان ها اين طرح عملى شود.

وى افزود: در كارت هوشمند علاوه بر سوابق پزشكى فرد، سوابق و اطلاعات هويتى بيمه شده و مستمرى بگير نيز در آن طراحى شده است.

وى درباره ارائه كارت منزلت به مستمرى بگيران اظهار داشت: بايد منابع مالى براى اين طرح از سوى دولت اختصاص يابد تا مشخص شود كه چه خدماتى در اين كارت به مستمرى بگيران ارائه مى شود و ضرورى است براى عملياتى شدن اين طرح، اختصاص منابع مالى مشخص و هماهنگى بيشترى بين مسئولان دولتى صورت گيرد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان