*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

سزارين موجب بروز مشكلات تنفسي براي نوزادان مي‌شود


جام جم = سه شنبه 4 ديماه 86

درحالي كه آمارها دركشورهاي گوناگون نشان‌دهنده‌افزايش تعداد زايمان‌هايي است كه به روش سزارين انجام مي‌شود ولي بايد گفت اين عمل مي‌تواند احتمال مشكلات تنفسي را در نوزادان بالا برد.

بر اساس گزارش‌هاي سازمان جهاني بهداشت ، در حال حاضر حدود يك چهارم از زايمان‌ها، به روش سزارين انجام مي‌شود كه با آمار استاندارد اين سازمان كه حداكثر نياز به زايمان سزارين در يك جامعه عمومي را ‪ ۱۰‬تا ‪ ۲۰‬درصد اعلام مي‌كند ، فاصله زياد دارد.

سزارين روشي است كه بايد در مواقع ضروري انجام شود نه اين كه بر اساس انتخاب مادر صورت گيرد.

در كشورهاي پيشرفته آمار انجام سزارين ‪ ۲۰‬درصد است اما در ايران بيش از ‪ ۴۰‬درصد زايمان‌ها به روش سزارين انجام مي‌شود.

بر اساس آمارهاي وزارت بهداشت از هر 2.5 ‬زن باردار، يك نفر با اين روش زايمان مي‌كند و به همين دليل تولد نوزادان كم‌وزن در سال‌هاي اخير رو به افزايش بوده است به شكلي كه در بررسي انجام شده 8.6 ‬درصد نوزادان در سال گذشته زير ‪ 2.5 ‬كيلوگرم وزن داشته‌اند.

همچنين بر اساس آمارهاي موجود، در نيمي از موارد، سزارين به دليل ترس از درد زايمان طبيعي انجام مي‌شود يعني هيچ ضرورت پزشكي براي سلامت مادر يا جنين جهت انجام اين عمل جراحي وجود ندارد.

مطالعات جديد محققان نشان مي‌دهد نوزادان ماحصل زايمان سزارين، تا چهار برابر بيشتر از ساير نوزادان در معرض خطر نارس بودن ريه هستند و به همين علت بيشتر امكان دارد كه پايشان به بخش مراقبت‌هاي ويژه نوزادان باز شود.

متخصصان نوزادان نيز بر اين باور هستند كه دردهاي زايماني ، مي‌تواند باعث ترشح بيشتر هورمون "كورنيزول" در مادر شود، هورموني كه دقيقا نوزاد براي بالغ شدن ريه‌هايش و كسب آمادگي براي تنفس در هواي آزاد، به آن نياز دارد.

به گفته اين متخصصان وقتي مادري قبل از شروع دردهايش، به اتاق عمل برود و نوزادش را با برشي در شكم به دنيا بياورد، ديگر فرصتي براي بلوغ ريه‌هاي نوزاد باقي نمي‌ماند.

مطالعات ديگر نيز گوياي آن است كه احتمال مرگ مادران به‌روش سزارين در هنگام زايمان بيش از ساير مادران است.

بر اساس اين مطالعات، زايمان به روش سزارين مي‌تواند تا چهار برابر خطر مرگ مادر را نيز بالا ببرد.

در همين راستا، دكتر" بدري السادات كريمي" متخصص زنان و زايمان نسبت به عوارض ناشي از سزارين در نوزاد هشدار داد.

وي گفت: معمولا سزارين به كساني كه حاملگي پرخطري را تجربه كرده‌اند و سابقه چند سال نازايي دارند و يا اين كه از مسموميت حاملگي رنج مي‌برند و فشار خون بالا دارند، توصيه مي‌شود.

دكتر كريمي با بيان اين كه دوره درمان زايمان سزارين دو تا سه هفته طول مي‌كشد، افزود: اين در حالي است كه در زايمان طبيعي معمولا بعد از ‪ ۱۰‬روز فرد به حالت طبيعي باز مي‌گردد.

وي با ابراز تاسف از اين كه روش زايمان طي سال‌هاي اخير درايران تغيير و تحول اساسي پيدا نكرده است ، تاكيد كرد كه هنوز از تكنيك‌هاي سنتي سال‌هاي قبل در عمل سزارين در كشور استفاده مي‌شود.

اين متخصص زنان و زايمان، عدم گسترگي در برگزاري كلاس‌هاي آمادگي قبل از زايمان را مهمترين مشكل براي مادري كه مي‌خواهد نوع زايمان خود را انتخاب كند، ذكر كرد و گفت: زن باردار فقط با شروع درد زايمان در محلي به نام اتاق زايمان بدون همراه بستري مي‌شود و همين مساله يكي از علل اصلي عدم تمايل آنها به زايمان طبيعي است.

دكتر "افسانه خادمي" متخصص زنان و زايمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز گفت: براي جلوگيري از افزايش رو به رشد سزارين در كشور بايد فرهنگ‌سازي شود.

وي افزود: بايد زنان باردار هنگام مراجعه به پزشك به توصيه‌هاي او توجه كنند و خودسرانه تصميم نگيرند.

خادمي با اشاره به اين كه سزارين راهي است براي افرادي كه نمي‌توانند زايمان طبيعي داشته باشند، افزود : سزارين مانند هر عمل جراحي ديگري داراي عوارض است اما اين عوارض در مقابل نياز فرد به سزارين اصلا قابل توجيه نيست.

اين متخصص توضيح داد: سزارين اگر با روش درست انجام شود هيچ تاثير منفي بر جنين ندارد ، البته در زايمان طبيعي فوايدي وجود دارد كه در سزارين اين فوايد حذف مي‌شود به عنوان مثال زايمان طبيعي كمك مي‌كند كه جنين بعد از زايمان از لحاظ تنفسي رسيده‌تر باشد.

اين متخصص زنان وزايمان در خصوص رژيم‌هاي غذايي پس از سزارين گفت : معمولا زنان جوان از لحاظ بدني مي‌توانند كمبودها را جبران كنند اما استفاده از مايعات فراوان و رژيم‌هاي غذايي پروتئين دار مي‌تواند به آنها كمك كند تا دوره نقاهت بهتري داشته باشند.

خادمي با بيان اين كه زنان كشور كم فعاليت هستند، خاطرنشان كرد : بهتر است زنان پس از انجام عمل سزارين تحرك داشته باشند، آنها پس از گذشت سه روز مي‌توانند فعاليت‌هاي روزانه خود را انجام دهند و حتي ورزش‌هاي سبك مانند پياده‌روي داشته باشند.

مديركل جمعيت و سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز از تلاش اين وزارتخانه براي افزايش بكارگيري شيوه‌هاي جديد زايمان‌هاي بدون درد به منظور كاهش روند سزارين در كشور خبر داد.

دكتر "گلايل اردلان" افزود : وزارت بهداشت سعي دارد تا پنج سال آينده ميزان سزارين را در بيمارستان‌هاي ارجاعي به ‪۲۵‬ تا ‪ ۳۰‬درصد كاهش دهد.

وي ، گسترش روش زايمان‌هاي بي‌درد در مراكز آموزشي و درماني كشور را در كاهش آمار سزارين موثر دانست و گفت : در حال حاضر در هشت مركز آموزشي و درماني كشور زايمان‌هاي بي‌درد با روش زايمان در آب و زايمان فيزيولوژيك انجام مي‌شود.

اردلان با بيان اين كه اين نوع زايمان‌ها، درد كمتر براي مادر به همراه دارد، يادآور شد : اين روش همچنين مي‌تواند ميزان مرگ و مير مادران و نوزادان در حين زايمان را كاهش دهد.

وي ارتقاي سطح بهداشتي و سلامت مادران را از مهمترين اهداف نظام سلامت كشور دانست و تاكيد كرد: ايجاد شيوه‌هاي نوين زايمان مي‌تواند از خطر مرگ مادران و نوزادان در حين زايمان بكاهد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان