*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

كمبود تحرك و فعاليت ورزشي، معضل امروز زنانهمشهري

 

بنشین، پاشوهای والدین، وقتی که کوچک بودیم و سر ظهر، هوس بازی و ورزش و فعالیت به سرمان می زد، حالا دارد نتیجه می دهد!

قامت های خمیده و کج، بدن های حساس و خسته و استخوان هایی که بلد نیستند وزن بدن را تنظیم کنند، نتیجه همین سخت گیری های آپارتمان نشینی و زنگ های فوق برنامه مدارس است که همه مقدم بر دو دور چرخیدن دور حیاط محسوب می شدند. این ها متهمان ردیف اول نسل بدخلق و بدفرم امروزند!

مي گويند عقل سالم در بدن سالم است. شما اما اين جمله را به "روان سالم" تعميم دهيد تا مطابق تحقيقات علمي روز جلو رفته باشيد.

اين روزها ارتباط مستقيم ذهن و جسم واقعيت انكار ناپذيري است كه روان شناسان و پزشكان، هر دو بر آن تاكيد دارند. با اين حال، بدن هاي كم طاقت و رنجور نيمي از دنیای امروز، چشم انداز بدي را براي ساله هاي آينده ترسيم مي كند.

خميدگي و خمودگي

«فقر حركتى» زنان و دختران همزاد تاريخي آن ها است! معضلی که در تمام مراحل رشدى دختران، از كودكى گرفته تا بلوغ و ميانسالى پا به پای آن ها رشد می کند و مشکل می تراشد و حالا، رفته رفته دارد تبدیل می شود به بحران سلامتی زنان در دنیا.

فقر حركتى با بالا رفتن سن، چاقى، يائسگى تشدید مى شود و روى عملكرد كليه، قلب و دستگاه گوارش اثر مى گذارد و زمینه مشكلاتى از قبيل پوكى استخوان را فراهم مى آورد. افرادى كه فقر حركتى دارند، دچار چاقى مى شوند.

اما این فقط لیست صدماتی است که فقر حرکتی به بدن وارد می کند. اثرات روانی منفی، نتایج ثانویه فقر حرکتی هستند.

کم تحرکی و چاقى، صرف نظر از مشكلات جسمانى كه براى زنان به وجود مى آورد، روى اعتماد به نفس آن ها هم اثر مى گذارد و سلامت روان اين افراد را به خطر مى اندازد.

دکتر الهام ریاضی، فیزیوتراپیست در این باره می گوید: "آپارتمان نشينى، از سال های اولیه زندگی، فضاى حركتى کودکان را محدود مى كند.

محدوديت امكانات ورزشى در مدارس و دانشگاه ها هم این معضل را دامنه دار می کند. به طوری که یک خانم جوان بسیاری از توانمندی های حرکتی سن خود را ندارد و این صرف نظر از نقص های فیزیکی او است."

دکتر ریاضی ادامه می دهد: "مشاغل كم تحرك و پشت ميزى هم در دنیای امروز به خودی خود فقر حرکتی به وجود می آورند و از نتایج دیگر آن، چاقی، به خصوص چاقی شکمی است که موجب می شود خانم ها از اندام خود ناراضی باشند و این روی اعتماد به نفس آن ها اثر می گذارد.

علاوه بر این، چاقی شکمی از چاقی کلی خطرناک تر است و بیشتر موجب ناراحتی های قلبی می شود. حالا شما تصور کنید که همین مسئله، زمینه ساز رژیم های لاغری غیر اصولی هم می تواند باشد. بنابراین یک سیکل معیوب شکل می گیرد که فرد دائما در معرض آسیب های روحی و جسمی است."

سيد غلامرضا كمانه مديركل تربيت‌بدني وزارت آموزش و پرورش هم در این باره می گوید: "بررسي ناهنجاري‌ قامتي دانش‌آموزان يكي از مهم‌ترين برنامه‌هايي است كه در مراكز سلامت ما انجام مي‌شود. آخرین بررسی های انجام شده نشان می دهد که 10 درصد از دانش‌آموزان كشور ناهنجاري قامتي دارند كه شايع‌ترين اين ناهنجاري‌ها «پشت گرد» است."

او می افزاید: "ناهنجاري‌هاي قامتي از قبیل «سر به جلو»، «شانه نامتقارن»، «پشت كج»، «پشت گرد»، «پشت گود»، «پشت صاف»، «زانوي ضربدري»، «زانوي پرانتزي»، «كف پاي صاف» و «شصت كج» هم در دانش آموزان دیده شده اند با این حال، شايع‌ترين نوع ناهنجاري در دانش‌آموزان، ناهنجاري «پشت گرد» است. وقتي دانش‌آموز يك‌جا نشسته است، شانه‌هايش داخل مي‌رود و پشتش، گرد مي‌شود كه بايد در اين مرحله دانش‌آموز درمان شود."

مديركل تربيت‌بدني وزارت آموزش و پرورش، بد ورزش كردن را از موارد ابتلا به ناهنجاري قامتي ذكر كرده و می گوید: "در بررسي‌ها مشخص شده است که ابتلا به ناهنجاري‌هاي قامتي در دانش‌آموزان دختر، 2 برابر پسران است و علت این امر، عدم فعاليت‌بدني مناسب براي دختران دانش‌آموز و كمبود سالن‌‌هاي ورزشي سرپوشيده است."

او ادامه می دهد: "اخیرا دبيران تربيت‌بدني آموزش ديده اند و به محض آنكه با موارد ناهنجاري قامتي مواجه شوند، دانش‌آموزان را به مراكز تخصصي ارجاع مي‌دهند."

ورزش درمانی

طراوت و شادابي، اعتماد به نفس، احساس قدرت و تقويت اراده، تقويت تمركز فكر و افزايش دقت عمل، افزايش قدرت خلاقيت همه از اثرات روانی مهم ترین زنگ تحصیلی دانش آموزان هستند که هیچ گاه به عنوان یک واحد درسی، جدی گرفته نمی شود.

این در حالی است که روان شناسان معتقدند انجام حركات ورزشي مي‌تواند پس از دارو درمانی و روان درمانی، سومين راه درمان افسردگي به شمار آيد. به اعتقاد روان شناسان، موثرترين و بهترين روش درمان افسردگي همراه کردن روان درماني با ورزش است و بنابراين متخصصان، ورزش را به عنوان بخشي از برنامه درمان افسردگي به بيماران توصيه مي‌كنند.

دکتر طاها، روانشناس عمومی در این باره می گوید: "بازی های ورزش و گروهی، در رشد و شکوفایی خلاقیت، توانایی مدیریت در گروه و ایفای نقش موثر است. شادابی خاصل از ورزش هم خود عامل مهمی است که توانایی مدیریت مشکلات، تحمل، قدرت مواجهه با مسایل و حل مسئله را در فرد تقویت می کند."

دكتر پروانه عارضى، كارشناس امور تربيت بدنى و عضو هيأت علمى دانشگاه آزاد زاهدان در ارتباط با فقر حركتى زنان و مشكلات ناشى از آن در زنان مى گويد: «فقر حركتى با بر هم زدن تعادل بيومكانيكى بدن و كاهش بازدهى مفيد دستگاه اهرمى بدن، سلامت زنان را تهديد مى كند. تا جایی که در برخی موارد، فقر حركتى در دختران و زنان جوان باعث بروز اختلالات قلبى- عروقى و كاهش حجم تنفسى مى شود، اختلالاتى در عملكرد اندام هاى داخلى ايجاد مى كند و ناراحتى هاى كليوى را به وجود می آورد.»

او اثر فقر حركتى بر دختران و زنان جوان را حادتر مى داند و می گوید: «فقر حركتى اختلالاتى در عملكرد اندام هاى داخلى ايجاد مى كند و ناراحتى هاى كليوى، كاهش آمادگى هاى حركتى و روانى در يادگيرى و انجام مهارت ها (از امور ساده گرفته تا مهارت هاى پيچيده ورزشى و شغلى) و بازدهى نامطلوب در انجام وظايف اجتماعى و امور روزانه را در پى دارد و نيز موجب دردهاى عضلانى و مفصلى در آنان مى شود.»

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس، مهمان ناخوانده چاقي و کم تحرکی زنان است. اتفاقی که به گفته روان شناسان اگرچه در پسران پیامدهایی چون افزایش عزت نفس، محبوبیت در گروه همسالان، اعتبار اجتماعی و حس رهبری در گروه دوستان را در پی دارد، با این حال همین مسئله در دختران، می تواند زمینه ساز مشکلات روانی و اجتماعی باشد.

دکتر طاها در این باره می گوید: "بلوغ زودرس دختران، مسئولیت های اجتماعی تازه ای را به آن ها محول می کند که مغایر با رشد اجتماعی، تجربیات و آمادگی های ذهنی آن ها است. توقع از آن ها معمولا بیشتر می شود، از کسی که تا آن زمان کودک بوده، والدین و جامعه انتظارات بزرگسالانه دارند و همین امر، می تواند باعث سرخوردگی، سر در گمی و افسردگی دختران زود بالغ شود."

او ادامه می دهد: "از سوی دیگر، تغییرات فیزیولوژیکی حین بلوغ، اندام و چهره تازه ای به دختر نوبالغ می ده که تفاوت عمده ای با همسالان او دارد. همین، باعث کاهش اعتماد به نفس، کناره گیری از جمع دوستان و بازی ها و فعالیت های آنان و باز هم افسردگی می شود."

به گفته دکتر طاها، اگرچه یکی از نتایج فیزیولوژیکی فقر حرکتی، مستقیما بلوغ زودرس است، اما تبعات روانی این بلوغ زودرس، نتیجه غیر مستقیم همان فقر حرکتی محسوب می شود.

به طور کلی، هنگامي که بلوغ در سنين پائين شروع شود، رشد قدي کودکان بيشتر مي شود و به نسبت کودکان هم سن خود قدبلندتري خواهند داشت ولي پس از ۳-۲ سال که بلوغ کامل شد، رشد قدي متوقف شده و در نهايت بزرگسالان کوتاه قدي خواهند شد و این از نظر رواني نو بالغ را دچار مشکلات زيادي می کند. چرا که در مقايسه با ساير همسالان خود، به نوعی اضطراب شديد در مورد اندام خود دچار می شوند."

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان