*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

قابل توجه مادران گرامي


 

ايران = دوشنبه 19 آذرماه 86

چند نكته تازه درباره شير مادر

شير مادر، مايع حياتى و حاوى پادتن ها، هورمون ها و بسيارى از موادى است كه هنوز بشر همه آنها را شناسايى نكرده است. محققان هر روز درباره شير مادر به كشف هاى تازه اى دست مى يابند، اما حتى مادران غيرمحقق هم مى دانند بچه هايى كه با شير خشك تغذيه مى شوند، بيشتر از بقيه بچه ها خر خر مى كنند! اين موضوع شايد در ابتداى امر، خنده دار به نظر برسد، اما واقعاً اين طور نيست. واقعيت اين است كه پستانك سفت شيشه شير، به بافت طبيعى دهان كودك فشار مى آورد و موجب تغيير شكل آن مى شود و در نتيجه كودك خرخر مى كند و يا در مواردى، دندان هاى او كج درمى آيد.

بدن كودك به هنگام تولد، از سيستم ايمنى كاملى برخوردار نيست و لذا بايد پادتن هاى ضرورى، از طريق شير مادر به او منتقل شود. به همين علت است كه كودكانى كه با شيرخشك تغذيه مى شوند، نسبت به كودكانى كه با شير مادر تغذيه مى شوند، به بيمارى هاى بيشترى مبتلا مى شوند.

شير مادر دست كم ۳۰۰ عنصر شناخته شده در خود دارد. توليدكنندگان شيرخشك هر قدر هم سعى كنند اين مواد را به شيرخشك بيفزايند، هيچ تضمينى وجود ندارد كه اينها در بدن كودك جذب شود. از جمله اين مواد، آهن است كه بخش اعظم آن دفع مى شود. پروتئين شيرخشك هم پروتئين شيرگاو است كه چندان مناسب نوزاد نيست و لذا توليدكنندگان شيرخشك تلاش مى كنند حتى الامكان، فرمول شيرخشك را تغيير دهند و به شير مادر نزديك تر سازند، با اين همه چندان توفيقى به دست نمى آورند. پروتئين شيرگاو در كودكان ايجاد حساسيت پوستى، اگزما و خس خس سينه مى كند. اين عوارض بخصوص در كودكانى كه در خانواده آنها سابقه آلرژى وجود دارد، بيشتر است.

كربوهيدارت ها (قند و نشاسته) كه در شير مادر، وجود دارد به سرعت از روده ها عبور مى كند و در آنجا نمى ماند تا باكترى ها فرصت رشد پيدا كنند، به همين علت عفونت هاى روده اى، نفخ و اسهال و يبوست در كودكانى كه با شير مادر تغذيه مى شوند، به مراتب كمتر است.نكته جالب اين كه اين كودكان مى توانند از همان ابتداى تولد، خود را با تغيير طعم شير مادر كه در اثر مصرف مواد مختلف غذايى پيش مى آيد، تطبيق بدهند و بعدها آسان تر از كودكان شيرخشكى، غذا مى خورند.تغذيه كودك با شير مادر براى خود مادر هم فوايد بى شمارى دارد، از جمله اين كه احتمال ابتلا به سرطان پستان را كم مى كند و از احتمال دچار شدن به شكستگى استخوان لگن در كهنسالى مى كاهد. اندام چنين مادرى هم زودتر به حالت عادى برمى گردد.

پيش بينى احساسات مادر درباره شير دادن به كودك، چندان ساده نيست. شايد مادر تصور كند كه بعد از دوره باردارى، قدرت كافى براى اين كار را ندارد و قواى بدنى اش تحليل رفته است. شايد هم مادر، شاغل باشد و تصور كند نمى تواند براى مدتى طولانى كودكش را شير بدهد. اگر مادران، مواردى را كه درباره مزيت تغذيه با شير مادر ذكر كرديم، در ذهن خود مرور كنند، قطعاً بر ترديدهاى خود غلبه خواهند كرد.

معجزه شير مادر

تغذيه نوزادان با شيرمادر، ميزان مرگ و مير نوزادان بر اثر عواملي مانند انواع عفونت ها و سندرم هاي منجر به مرگ ناگهاني و ضايعات ديگر را به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد.

به گزارش خبرگزاري رويترز ، شير مادر حاوي موادي است که حتي از ابتلاي نوزادان به ويروس HIV (ايدز) و انواع سرطان ها جلوگيري مي کند.

محققان اعلام کردند نوزاداني که از شير مادر تغذيه مي کنند 20 درصد کمتر از ساير نوزادان دچار مرگ و مير مي شوند و هر چه طول دوره شيردهي به نوزاد بيشتر باشد، خطرات مرگ و مير به ويژه در كودكان زير 5 سال کاهش مي يابد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان