*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

اين هم پيشنهادي براي پيشگيري اجتماعي بيماري ايدز


 

ايران = يكشنبه يازدهم آذرماه 1386

ازدواج موقت راهى براى مبارزه با ايدز

گروه اجتماعى- مهدى جابرى: «ازدواج موقت مى تواند راهكارى براى مبارزه با ايدز و گسترش آن در جامعه باشد. »

به گزارش خبرنگار «ايران» دادستان كل كشور با بيان اين مطلب در همايش روز جهانى ايدز گفت: براى مبارزه با ايدز قراردادهاى ازدواج موقت و صيغه مى تواند مورد توجه باشد و اگر وجود برخى رفتارهاى پرخطر موجب نگرانى از گسترش ايدز در جامعه شده است، مى توان با ازدواج موقت، اين خطرات را به حداقل رساند.

آيت الله درى نجف آبادى افزود: متأسفانه مسأله ازدواج موقت به صورت صحيح در جامعه ما مطرح نمى شود و همواره عكس العمل هاى نامناسبى به آن نشان داده مى شود. در حالى كه ازدواج موقت دقيقاً مانند قرارداد ازدواج در كشورهاى اروپايى است و مى تواند ۹۹ ساله و ۱۰۰ ساله باشد و تقريباً هر شرط و شروطى را هم مى توان در آن قرار داد. وى تصريح كرد: اگر از ايدز و گسترش آن از طريق روابط جنسى هراس داريم بايد به جامعه القا كنيم كه ازدواج موقت و صيغه، مفهوم غلطى ندارد و ارتباطات نامشروع را معنا نمى دهد و همان ازدواج با شرايط خاص خود است.

دادستان كل كشور در بخش ديگرى از سخنانش گفت: ما در منطقه اى قرار داريم كه آمار دقيق و روشنى از مبتلايان به ايدز و وضعيت بهداشت كشورهاى همسايه همچون پاكستان، افغانستان و عراق در دست سازمان هاى معتبر جهانى نيست. مرزهاى ما نامطمئن است و مى تواند از نظر گسترش ايدز خطرناك باشد. درى نجف آبادى افزود: علاوه بر آن، مهاجران و آوارگان نيز در زمينه انتشار ويروس ايدز براى كشور ما خطرساز هستند. آيا تا به حال هيچ آمارى ارائه شده است كه در آن ميزان نقش مهاجران و آوارگان در گسترش بيمارى ها از جمله ايدز مشخص شود و آيا تدابيرى براى مقابله با اين مسأله اتخاذ شده است دولت هاى مربوطه چه وظايفى در قبال ايران و مهاجران و آوارگان خود دارند وى گفت: دادستانى كل كشور به عنوان مدعى العموم در قبال سلامت مادران، نوزادان، زندانيان و كسانى كه از زندان آزاد مى شوند وظيفه مهمى دارد و موظف است كه از دستگاه مسئول در اين باره توضيح بخواهد و اقداماتشان را جويا شود. وى تصريح كرد: درباره زندانيان نيز بايد توجه داشته باشيم كه ما آنها را به خاطر اصلاح يك رفتار خاص به زندان مى آوريم، مبادا شرايط به گونه اى باشد كه آنها ويروس ايدز را از زندان به خانه هايشان ببرند. درى نجف آبادى با اشاره به لزوم مشاركت بين المللى براى ريشه كن شدن ايدز گفت: از كشورهاى اروپايى مى خواهيم كه مسائل سياسى و هسته اى ايران را در مباحث علمى، پزشكى و بهداشتى دخالت ندهند و به اين بهانه در همكارى هاى علمى و ارائه تجهيزات و داروهاى مورد نياز بشريت با ايران دشمنى نكنند.

*ايدز در دنيا چهار برابر و در آسيا ۴۰ برابر شده است

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكى نيز در همايش روز جهانى ايدز گفت: در سال ۲۰۰۶ پيش بينى مى شد كه تعداد مبتلايان به ايدز در جهان ۳۹‎/۵ ميليون نفر باشد ولى در سال ۲۰۰۷ از طريق آمار سنجى، اين تعداد ۳۳‎/۲ ميليون نفر اعلام شد كه اين آمار، نشان دهنده مؤثر بودن اطلاع رسانى به مردم و مبارزه با گسترش ايدز در جهان است.

دكتر كامران باقرى لنكرانى افزود: اما واقعيت اين است كه ايدز وجود دارد و مسأله تأسف انگيز اين كه طبق اين آمار، مبتلايان زير ۱۵ سال در جهان افزايش يافته اند و اين جمعيت در برابر ايدز آسيب پذير تر هستند.

وى تصريح كرد: البته در ايران ابتلاى افراد زير ۱۵ سال به شدت كاهش يافته است، چرا كه برنامه هاى مشاوره اى و خدمات پيشگيرى را به صورت رايگان و گسترده در اختيار خانواده ها قرار داده ايم.

وزير بهداشت گفت: آمار مبتلايان به ايدز در جهان نسبت به ۱۵ سال گذشته چهار برابر شده، در حالى كه اين ميزان در آسيا ۴۰ تا ۵۰ برابر است. لنكرانى افزود: درصد ابتلاى زنان به ويروس ايدز به حالت باثباتى در جهان رسيده است ولى هنوز در برخى نقاط همچون آسيا، ناحيه كارائيب و منطقه آمريكاى لاتين روند صعودى دارد. وى تصريح كرد: البته در ايران، در طول سه سال گذشته، ميزان ابتلاى زنان روند رو به كاهش داشته است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكى گفت: شرايط جهانى حاكى از وجود تلاش و عزم جهانى براى مبارزه با ايدز است اما واقعيت اين است كه اين فعاليت ها از مطلوبيت كامل برخوردار نيست. هنوز نگاه سياستمداران و دست اندركاران به ايدز، نگاه مديريت بحران است. ما بايد قبول كنيم كه HIV به صورت مزمن درآمده است و هيچ كشورى از آن در امان نيست. نوع مديريت HIV نيز بايد متناسب با نوع اين بيمارى باشد يعنى يك مديريت متفكر و مداوم. لنكرانى افزود: حركت ها رو به جلو بوده است، اما اتفاقى كه اكنون رخ مى دهد، نشان از پاسخگو نبودن اين حركت ها در برابر رشد فزاينده HIV است. پيشرفت ها در همه نقاط جهان از سرعت و روند مشخص و هماهنگ برخوردار نبوده است.وى با اشاره به تدوين دومين برنامه ملى مبارزه با ايدز در وزارت بهداشت گفت: اين برنامه ازسال گذشته آغاز شد، اما هنوز براى تدوين نهايى آن به رايزنى هاى بيشتر با بخش هاى مختلف جامعه نياز داريم. آنچه در اين برنامه مى تواند الگوى ديگر جوامع باشد، الويت بندى و پيش بينى هزينه ها براى اجزاى مختلف برنامه است. وزير بهداشت توجه به تأمين منابع انسانى، توانمندسازى و بهره مند شدن از سازمان هاى غيردولتى، ارائه خدمات رايگان مشاوره اى، بسترى، دارويى و سرپايى (و حمايت روحى و معنوى و مالى از بيماران و خانواده هاى آنها) را از ديگر مزاياى دومين برنامه ملى مبارزه با ايدز عنوان كرد و گفت: ۷۰ مركز مشاوره اى در سراسر كشور فعال است و ۲۰ خط تلفن نيز براى پاسخگويى به نياز جامعه در ۲۰ استان كشور راه اندازى شده و در دانشگاه ها نيز كارگاه هاى آموزش مهارت هاى زندگى براى دانشجويان فعال شده است.

*دولت پيشنهاد بدهد، مجلس تصويب مى كند

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراى اسلامى نيز در همايش روز جهانى ايدز با اشاره به مسئوليت دولت و حاكميت در قبال سلامت افراد جامعه گفت: در ماده ۹۷ قانون برنامه چهارم توسعه، دولت مكلف شده است طرح جامع كنترل و كاهش آسيب هاى اجتماعى را به تصويب برساند و به مرحله اجرا درآورد. در ماده ۸۶ اين قانون نيز دولت مكلف شد، برنامه هاى سلامت را به صورت كارشناسى به مرحله اجرا درآورد كه اولين برنامه ملى مبارزه با ايدز از آن جمله بود و مجلس بيش از يك سال است كه در انتظار ارائه دومين برنامه ملى مبارزه ايدز از سوى وزارت بهداشت است.

وى گفت: دولت در بودجه سال ۸۷ تحول خوبى ايجاد كرده است و انتظار مى رود در اين بودجه به ايدز و كاهش آن توجه ويژه اى شود. همچنين از دولت انتظار داريم از اشتغال، تحصيل و بيمه بيماران مبتلا به ايدز و خانواده هاى آنها حمايت كند و انگ و تبعيض را از آنها بزدايد.رضايى تصريح كرد: من به نمايندگى از كميسيون بهداشت مجلس، نمايندگان مجلس و حتى رئيس مجلس تعهد مى دهم كه از برنامه هاى دولت و وزارت بهداشت در زمينه مبارزه با بيمارى هاى مختلف همچون ايدز به طور جدى حمايت كنيم و پيشنهادات دولت را در اين باره به تصويب مى رسانيم.وى در بخش ديگرى از سخنان خود گفت: در همكارى بين بخشى وضع مطلوبى نداريم، هرچند قوه قضائيه و دولت همكارى خوبى در بحث زندان ها و كنترل بيمارى ها و ايدز در زندان هاى مختلف داشتند كه آثار مثبتى نيز به همراه داشت.رئيس كميسيون بهداشت مجلس افزود: طبق گزارش هايى كه به مجلس رسيده است، فعاليت آموزش و پرورش براى آگاهى رسانى به والدين، مربيان و دانش آموزان با كاستى هاى زيادى روبه رو است. هرچند كارهايى انجام شده است اما بايد سرعت و كيفيت بيشترى داشته باشد تا برنامه هاى آموزشى و اطلاع رسانى درباره ايدز در خانواده ها جايگاه خوبى داشته باشد.

در اين مراسم كه در تالار علامه امينى دانشگاه تهران برگزار شد، همچنين پيام بان كى مون، دبيركل سازمان ملل به مناسبت روز جهانى ايدز قرائت شد و دكتر جزايرى، مدير منطقه اى سازمان جهانى بهداشت، دكتر خاتمى، رئيس جمعيت هلال احمر و دكتر فقيه، رئيس سازمان بهزيستى كل كشور حضور داشته و به سخنرانى پرداختند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان