*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

انرژي‌زاهاي طبيعيهمشهري = شنبه 31 فروردين 87

اگر بعداز ظهرها كسل هستيد، اين مطلب را بخوانيد.

حتما براي شما هم اتفاق افتاده كه هر روز صبح را پر انرژي شروع كرده و تمام كارهاي منزل و محيط كار را به خوبي انجام داده باشيد بعد ناهار را در منزل يا پشت ميز اداره ميل كنيد و دوباره بخواهيد برنامه كاري خود را دنبال كنيد، اما در ساعت 2 بعد از ظهر حس ‌كنيد تمركزتان كم شده و شديدا دلتان مي‌خواهد چرت بزنيد.

در اين شرايط چطور مي‌توان به سرعت نيروي خود را تقويت كرد؟ به نوشابه‌هاي انرژي‌زا فكر نكنيد! راه‌هاي طبيعي هم براي افزايش سطح انرژي وجود دارد.

به‌نظر مي‌رسد احساس خستگي به ريتم طبيعي و تنظيم بدن مربوط باشد. بسياري از مردم حدود ساعت 2 تا3 بعد از ظهر احساس خواب آلودگي مي‌كنند. در بعضي فرهنگ‌ها خواب نيمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهي آنها بيشتر مي‌شود.

متخصصان معتقدند در خواب آلودگي نيمروز همان اتفاقي مي‌افتد كه درست قبل از خواب شب مي‌بينيم؛ يعني دماي مركزي بدن افت مي‌كند و به مغز پيغام مي‌دهد كه هورمون ملاتونين را ترشح كند. درست همين اتفاق در مقياس كوچك در ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر رخ مي‌دهد و مغز احساس خواب آلودگي را تجربه مي‌كند.

البته همه تقصيرها را نبايد بر گردن ريتم دروني بدن انداخت. درست است كه شما توسط اين ريتم خواب‌آلوده مي‌شويد اما عادات غذاخوردن شما هم خستگي ايجاد مي‌كند طوري كه ميزان انرژي دريافتي با روندي صعودي زياد مي‌شود. متأسفانه اكثر مردم در آغاز روز سوخت كافي به بدنشان نمي‌رسانند.

اگر اغلب بعد ازظهرها احساس سستي و كسالت مي‌كنيد اين سؤالات را از خودتان بپرسيد: آيا صبحانه خورده‌ام؟ چه خورده‌ام؟ (يك فنجان چاي صبحانه به حساب نمي‌آيد) ناهار چه خورده‌ام؟ فست فود يا پيراشكي و هله هوله؟! پاسخ شما مشخص مي‌كند مشكل كار كجاست.

يك فنجان چاي يا قهوه براي صبحانه و يك تكه شكلات براي ناهار ممكن است انرژي شروع و ادامه كار را فراهم كند اما سوخت طولاني مدتي كه در طول روز به آن احتياج داريد، تامين نمي‌كند و تاثير آنها كوتاه مدت است.

غذاهايي كه انرژي را تقويت مي‌كنند

براي اينكه به خواب آلودگي و كسالت نيمروز دچار نشويد اولين اقدام صرف صبحانه‌اي با كيفيت بالاست. اكثر آدم‌ها در اين مورد براي بچه‌ها موعظه و سخنراني مي‌كنند اما خودشان رعايت نمي‌كنند.

مقدار انرژي دريافتي در صبحانه براي خانم‌ها 300 تا 400 كالري و در آقايان حدود 500 كالري است. براي صبحانه اين منوها پيشنهاد مي‌شود:

1 -غذاهايي كه از غلات (گندم، جو و..) تهيه شده و با شير مصرف مي‌شوند كه البته شير بايد كم چرب باشد.

2 - نان سبوس دار، كره بادام‌زميني و موز

3 - كلوچه‌خانگي، املت، نان و پنير كم چرب

4 - يك ليوان آبميوه يا يك عدد ميوه تازه هم پيشنهاد خوبي است.

شما براي ادامه فعاليت در طول روز به كربوهيدرات‌ها احتياج داريد؛ چون سوخت اصلي مغز و عضلات به حساب مي‌آيد. اما تحقيقات نشان مي‌دهد افزودن پروتئين به كربوهيدرات، تمركز را افزايش مي‌دهد و از نظر ذهني و جسمي احساس بهتري پيدا مي‌كنيد.

حالا ممكن است فكر كنيد چون صبحانه كافي مصرف شده پس مي‌توان از خير ناهار گذشت يا به يك ظرف سالاد اكتفا كرد و معمولا دليل آن نداشتن وقت كافي يا كاهش وزن ذكر مي‌شود. اين بزرگ‌ترين اشتباه ممكن است، چون سالاد حاوي پروتئين نيست و افت انرژي و كسالت در بعد از ظهر به سراغتان مي‌آيد. اگر هم مايليد براي ناهار سالاد ميل كنيد، حتمادر آن از تخم مرغ، حبوبات يامرغ خرد شده استفاده كنيد.

براي ناهار از غذاهاي پرچرب بپرهيزيد؛ چون مدت زيادي در دستگاه گوارش مي‌مانند تا هضم شوند و احساس پري به شما دست مي‌دهد. اين غذاها اگرچه پركالري هستند اما باز هم حس مي‌كنيد انرژي كافي نداريد چون آنقدر حس پري و سنگيني آنها زياد است كه شما را كسل و بي‌حال مي‌كند.

وقتي دير شده...

گاهي براي اقدامي اساسي دير شده است: صبحانه نخورده ايد، ناهار را با يك سالادگذرانده‌ايد و حالا قراراست گزارش كاري بنويسيد يا به تكاليف بچه‌ها رسيدگي كنيد و حسابي هم خوابتان گرفته است.

لطفا اشتباهتان را تكرار نكرده و به سراغ نوشابه گاز دار و يا قهوه نرويد. به اين توصيه‌ها عمل كنيد:

گرم شود. ضمنا چند دقيقه ذهنتان را از موضوع كاري به سمت يك موضوع ديگر منحرف كنيد. اين‌كار شمارادوباره شارژ مي‌كند.

2 - مايعات فراموش نشود. يك ليوان آب سرد بنوشد.اگر كمي آبليموي تازه هم به آن اضافه كنيد، خوب است.

3 - به‌خودتان سوخت برسانيد! اگر صبحانه و ناهار خوبي نخورده‌ايد

يك ميان وعده غذايي لازم و ضروري است. بهترين انتخاب، اين موارد را شامل مي‌شود: ميوه تازه، مغزها( گردو، پسته، بادام، فندق و..) نان حاوي غلات كامل و سبوس.

اين توصيه را هم به ياد داشته باشيد:

 از نور و روشنايي غافل نشويد. تحقيقات نشان داده است مواجهه كوتاه مدت (حدود 20 دقيقه) با نور سفيد و روشنايي سطح هشياري را افزايش داده و پاسخ مغز را تقويت مي‌كند. در مواجهه با نور، ملاتونين ترشح نمي‌شود و خواب به سراغتان نمي‌آيد اما اگر درب اتاق را بسته و چرت كوتاهي بزنيم چه مي‌شود؟ چرت كوتاه به‌خصوص در شرايطي كه شب بيخوابي كشيده باشيد، راهكار خوبي است.

البته شواهد نشان مي‌دهد زمان اين چرت كوتاه بسيار مهم است و روي خواب شب تاثير مي‌گذارد. نبايد بعداز 3 عصر باشدو حدود 20 دقيقه كافي است.بيشتر از اين مقدار شما را كسل‌تر مي‌كند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان