*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

نقش كمرنگ زنان در تجارت و صنعتهمشهري = سه شنبه 9 بهمن 86

عشرت شايق، عضو فراكسيون اكثريت مجلس سهم زنان را در بازار كار با آمار زنان تحصيل‌كرده و ميزان سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته براي آموزش و بالا بردن تخصص آنان متناسب نمي‌داند و با بيان اين موضوع روي يكي از حساس‌ترين مشكلات زنان به ويژه زنان تحصيل‌كرده دست مي‌گذارد، مشكلي كه به دلايل مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و دلايل ديگر يا به سمت حل شدن پيش نمي‌رود يا اينكه مسير بسيار كندي را طي مي‌كند.

چند سالي است كه دختران گوي سبقت را در پذيرفته شدن در اكثر رشته‌هاي دانشگاهي از پسران ربوده‌اند و اين پيشروي در برخي موارد موجبات نگراني را فراهم آورده به گونه‌اي كه بحث سهميه بندي در دانشگاه‌ها مطرح مي‌شود و انتقادها و پيشنهادهاي مختلفي را به همراه مي‌آورد.

اما از همه اين موضوعات كه بگذريم اشتغال زنان بنا به هر دليلي چه درميان قشر تحصيل‌كرده دانشگاهي و چه درميان زنان با سطح سواد پايين‌تر همواره مشكل قابل بحثي است كه نيازمند توجه جدي‌تر مسئولين به اين مقوله است..

آنچه مسلم است اينكه اصلاح و تغييرات ساختاري اقتصاد كشور، به ويژه اجرايي شدن اصل 44 قانون اساسي و تقويت بخش‌هاي تعاون و خصوصي در ميزان اشتغال و تنوع فعاليت‌هاي اقتصادي زنان منجر به تحولات سازنده‌اي خواهد شد.

براساس آمارهاي موجود عمده فعاليت‌هاي اقتصادي زنان در بخش كشاورزي و خدماتي متمركز شده يا به عبارتي اين فعاليت‌ها به سمت خدمات زود بازده سوق پيدا كرده است در حالي كه با توجه به توانايي زنان ايراني اين فعاليت‌ها مي‌تواند شامل كل فعاليت‌هاي اقتصادي شده و فرصت‌هاي شغلي در همه زمينه‌ها براي زنان فراهم شود.

عشرت شايق در بخشي از سخنان خود مي‌گويد: هر چند مشكل بيكاري يك مسئله عمومي تلقي مي‌شود ولي نگاه به واقعيت‌هاي موجود و آمار شاغلين نشان دهنده وضعيت متفاوت زنان و مردان در عرصه كار و توليد است

به‌رغم نقش عظيمي كه زنان به‌عنوان نيمي از جمعيت كشور مي‌توانند در رشد و توسعه ايفا كنند ولي از اين سرمايه انساني استفاده مناسب به عمل نمي‌آيد و اين مسئله يكي از دلايل مهم پائين بودن نرخ مشاركت نيروي كار در توسعه كشور محسوب مي‌شود‌.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان