*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

مراقب باشيدجام جم = دوشنبه 6 آبان 87

اضافه وزن، كبدتان را چرب مي‌كند

 امروزه افزايش مصرف غذاهاي چرب و آماده و عدم فعاليت مناسب به همراه گسترش زندگي ماشيني، بيماري‌هاي مختلفي را به همراه آورده است، مشكلات و درگيري‌هاي كبدي از جمله مضرات فعاليت‌هاي ناكافي و مصرف مواد غذايي نامناسب است كه در جوامع مختلف (ازجمله كشور ما)‌ شيوع آن روبه افزايش است.

دكتر فرهاد زماني، فوق‌تخصص گوارش و كبد و رئيس بيمارستان فيروزگر با بيان اين كه در شرايط عادي، رسوب چربي در كبد وجود ندارد، يكي از فاكتورهاي اصلي شيوع كبد چرب را «چاقي» و اضافه وزن ذكر مي‌كند.

وي همچنين ديابت، چربي خون و مصرف برخي از داروها همانند «كورتون» را از دلايل بروز كبد چرب عنوان مي‌كند كه كبد در مقابل اين رسوب چربي از خود واكنش التهابي نشان داده و در درازمدت باعث تخريب و عارضه سيروز مي‌شود.

به گفته اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران، در عارضه سيروز، نسج كبد كاملا تخريب مي‌شود و مي‌توان آن را به كبد چرب ربط داد كه در افراد چاق در درازمدت اتفاق مي‌افتد.

دكتر زماني ساده‌ترين راه تشخيص كبد چرب را انجام سونوگرافي مي‌داند كه بعد از آن، انجام تست‌هاي كبدي براي بررسي علل افزايش آنزيم‌هاي كبدي جهت جلوگيري از تخريب كبد ضروري است.

بيماري كبد چرب، علامت و مشخصه خاصي ندارد و اكثر افرادي كه دچار اين بيماري مي‌شوند، هيچ‌گونه علامتي ندارند، ولي گاهي اوقات اين بيماران با درد خفيف و مبهمي در سمت راست فوقاني شكم به پزشك مراجعه مي‌كنند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد در كشور ما مهمترين دليل افزايش آنزيم‌هاي كبدي، كبد چرب است كه پس از هپاتيت‌هاي ويروسي، علت افزايش آنزيم‌هاي كبدي به شمار مي‌روند.

كبد چرب، بيشتر در زنان‌

اين فوق‌تخصص گوارش و بيماري‌هاي كبدي، شيوع اين بيماري را در زنان، به دليل كم‌تحركي و عدم ورزش، بيشتر از ساير اقشار جامعه ذكر كرده و يادآور مي‌شود: اين بيماري در اطفال از شيوع كمتري برخوردار است و با افزايش سن (بخصوص در ميانسالي) به ميزان مبتلايان افزوده مي‌شود.

رئيس بيمارستان فيروزگر مهمترين اصل براي درمان كبد چرب را، برطرف كردن بيماري‌هاي زمينه‌اي ذكر مي‌كند كه شخص با انجام آزمايشات، از علل بروز بيماري مطلع مي‌شود. به گفته وي اگر مشخص شود «چاقي» علت بيماري است فرد مي‌تواند با از دست دادن حداقل 5 كيلوگرم، چربي كبد را كاهش و حتي درمان كند.

همچنين افراد ديابتيك نيز به دليل مختل شدن متابوليسم چربي (سوخت و ساز چربي)‌ بدنشان، مستعد اين بيماري هستند كه با تجويز دارويي مناسب رو به بهبود خواهند رفت.

دكتر زماني با بيان اين مطلب مي‌افزايد: بسياري از اين بيماران با تجويز مواد آنتي‌اكسيدان از جمله ويتامين اي (E) و مصرف قرص متفورمين ضمن اين كه ميزان قند خونشان كاهش مي‌يابد، ساختار سوخت و ساز چربي در كبدشان اصلاح و منظم مي‌شود.

يكي از اشتباهات بزرگي كه اكثر عوام مرتكب آن مي‌شوند بروز لكه‌هاي پوستي در صورت و ديگر اعضاي بدن است كه افراد به گمان اين كه دچار بيماري كبدي شده‌اند به پزشك مراجعه مي‌كنند.

اين فوق‌‌تخصص گوارش با اعلام اين مطلب، يادآور مي‌شود: بروز اين‌گونه علائم دليل بروز بيماري‌هاي كبدي نيست و در اغلب موارد علت خاصي نداشته و خود به خود بهبود مي‌يابد.

وي همچنين مي‌افزايد: از آنجا كه كبد يكي از مهم‌ترين ارگان‌هاي سم‌زدايي در بدن محسوب مي‌شود، با ايجاد اخلال در عملكرد آن كاركرد بسياري از اعضاي بدن از جمله مغز، ريه، كليه و سيستم انعقادي خون دچار اختلال مي‌شود ولي خوشبختانه كبد چرب در موارد نادر باعث تخريب كبد و سيروز مي‌شود.

دكتر زماني در پايان با اشاره به اين كه هم‌اكنون معضل كمبود تغذيه در اكثر كشورها از جمله كشور ما به پرخوري و كم‌تحركي افراد تغيير يافته است، چاقي را آفت سلامتي ذكر كرده و در مقابل آن تحرك روزانه، ورزش مداوم و عدم مصرف غذاهاي پركالري را از ملزومات سلامتي مي‌شمارد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان