*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

گفت وگو ى «ايران» با مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع


 

ايران = سه شنبه 6 آذرماه 1386

جايگاه زنان در صنعت برجسته مى شود

گروه اجتماعى- حميده امينى فرد: براساس آخرين اطلاعات مركز آمار ايران در سال ،۸۳ ميزان شاغلان بخش صنعت با احتساب ۱۰ شاغل در هر واحد صنعتى، برابر با يك ميليون و ۷۷ هزار نفر بوده است.

آمارها حكايت از حضور ۹۴ هزار و ۷۰۱ بانوى شاغل در عرصه صنعت دارد، در حقيقت سهم بانوان شاغل در بخش صنعت حدود ۸‎/۸ درصد كه ۶۶درصد اين افراد در بخش توليدى و ۳۴ درصد درحوزه هاى غيرتوليدى فعاليت مى كنند، در اين ميان رشد متوسط سالانه سهم كاركنان زن در بخش هاى توليدى واحدهاى صنعتى فقط يك درصد است به طورى كه بيشترين تمركز بانوان در مشاغل كارگرى (ساده و ماهر) است. در مصاحبه اى با مهندس ثريا ظفرى مشاور امور بانوان و خانواده وزارت صنايع درباره زنان شاغل در بخش صنعت و معدن و مسائل مربوط به آنها به گفت وگو نشستيم.

* خانم ظفرى! در حال حاضر درصد زنان شاغل در بخش خدمات، صنعت و كشاورزى مشغول چگونه است

براساس آمارها حدود ۴۶ درصد زنان شاغل در بخش خدمات، ۳۴ درصد در بخش صنعت و ۱۷‎/۵ درصد در بخش كشاورزى شاغلند. به طورى كه بيشتر زنان شاغل در بخش خدمات در شهرهاى بزرگ ساكن اند زيرا بيشتر مشاغل خدماتى در شهرها و متناسب با نيازهاى جامعه شهرى بوجود آمده است و به طور حتم زنان شاغل در بخش كشاورزى نيز اغلب در روستاها مشغول فعاليتند اما هنوز برخى مؤلفه هاى جنسيتى كار زنان شاغل در بخش صنعت را با مشكلاتى همراه كرده است زيرا برخى اشتغال در حوزه صنعت را شغلى مردانه تلقى مى كنند كه نتيجه چنين تفكرى حضور كمرنگ زنان متخصص در حوزه صنعت است.

* بيشترين شاغلان زن در صنعت در چه حوزه هايى مشغول فعاليتند

در بررسى هاى به عمل آمده، بيشترين تعداد شاغلان زن صنعتى در صنايع غذايى و آشاميدنى، توليد منسوجات، توليد مواد و محصولات شيميايى، توليد محصولات كانى، غيرفلزى، توليد ماشين آلات مولد و انتقال برق و توليد وسايل نقليه موتورى و تريلر، توليد ماشين آلات و تجهيزات طبقه بندى شده است كه در اين ميان بخش هاى مهندسى و توليدى فقط ۵‎/۵ درصد از كل بانوان را به اشتغال گرفته است كه به نظر مى رسد با توجه به اهميت بخش هاى تحقيق و توسعه و همچنين دستيابى به فناورى هاى نوين، فضاى فعاليت براى بانوان متخصص كشور در اين زمينه ها بسيار فراهم است.

* به نظر شما آيا جامعه صنعتى ما در حال حاضر نيازى به افزايش سهم مهندسين و متخصصين زن در عرصه صنعت و معدن دارد

بله، در حال حاضر بيشتر افراد متخصص به سال هاى بازنشستگى نزديك مى شوند و تاكنون براى برخى از قسمت هاى صنعتى، متخصصان جايگزين اين حوزه وجود ندارد، البته تا سال ۸۵ شاهد قبولى پذيرفته شدگان دختر در رشته هاى صنعتى حتى بيش از پسران بوديم اما امسال (ظاهراً با طرح سهميه بندى جديد) و با وجود ضرورت تربيت متخصص زن در اين حوزه، محدوديت هايى براى قبولى دختران در رشته هاى صنعتى اعمال شده است.

* فكر مى كنيد به چه علتى اين تصميم گرفته شده است

به طور حتم بايد اين سؤال از وزارت علوم ، تحقيقات و فناورى پرسيده شود زيرا من كاملاً از آن بى خبرم!

* براى اغلب ما شنيدن اين كه زنى در معدن كار مى كند، عجيب است! اما شايد جالب باشد كه بدانيم در حال حاضر چه تعداد زن در حوزه بهره بردارى از معادن مشاركت دارند

در عرصه بهره بردارى از معادن ۹۸ زن شاغلند كه اغلب آنان علاوه بر فعاليت در اين حوزه، با تشكيل تعاونى موجب اشتغالزايى و كارآفرينى هم شده اند به طورى كه ايجاد كارگاه هاى تراش سنگ هاى تزئينى با سرمايه هاى اندك، از دستاوردهاى ايشان است كه فرصت مناسبى براى حضور زنان سرپرست خانوار فراهم كرده است. بر همين اساس و با توجه به اشاره اى كه درباره كارآفرينى در حوزه معدن صورت گرفت، بايد گفت كه امروزه كارآفرينى به عنوان يك پديده نوين در اقتصاد نقش مؤثرى را در توسعه و پيشرفت اقتصادى كشورها به دست آورده است. كارآفرينى در اقتصاد رقابتى نقش بسيار كليدى دارد و به عبارت ديگر در يك اقتصاد پويا، ايده ها، محصولات و خدمات همواره در حال تغيير است و اين كارآفرين است كه الگويى براى سازگارى با شرايط جديد به وجود مى آورد، از اين رو در يك گستره وسيع همه عناصر فعال در صحنه اقتصاد (مصرف كنندگان، توليد كنندگان و سرمايه گذاران) بايد به سهم خود كارآفرين باشند.

*آيا از تعداد بانوان خلاق در عرصه صنعت و معدن آمارى جمع آورى كرده ايد

بله تاكنون ۳۵ بانوى خلاق با ثبت ۱۹۸ اختراع شايستگى زن ايرانى در عرصه صنعت را به اثبات رسانده اند كه بر اساس آمار موجود ۴۱ لوح تقدير از سازمان ها و جشنواره هاى مختلف، ثبت يك اختراع در كشور هلند، دريافت هشت رتبه در جشنواره خوارزمى، دريافت يك مدال طلاى بين المللى مخترع نمونه زن در سال ۲۰۰۴ در جهان در عرصه فعاليت هاى زنان ايرانى به ثبت رسيده است. در اين ميان مى توان به زنان خلاق و مبتكرى نظير خانم هايده شيرازى اشاره كرد كه در عرصه بازيافت زباله در زمان شهردارى آقاى احمدى نژاد خدمات مهمى انجام داده اند.

*آيا تاكنون بانك اطلاعاتى از زنان محقق شاغل و كارآفرين در صنعت و معدن تشكيل داده ايد تا در مناسبت ها و موقعيت هاى مختلف از آنها استفاده كنيد

قرار است در سوم دى ماه سال جارى همايش بانوان كارآفرين در صنعت و معدن با هدف شناسايى كارآفرينان زن در اين عرصه برگزار شود چرا كه پيش از اين بانك اطلاعاتى از فعاليت هاى زنان در عرصه واحدهاى توليدى، صنعتى و معدنى وجود نداشت و از اين رو قصد داريم در نخستين گام اين افراد را در سراسر كشور شناسايى كنيم. تاكنون نيز ۳۰ جلسه در كميته اجرايى - فنى - راهبردى اين همايش برپا شده است و از آنجا كه حيطه كارى حوزه صنعت و معدن بسيار گسترده است در مدت برگزارى جلسات فوق، مشخصات بانوان كارآفرين را مورد بررسى و ارزيابى قرار داديم و براساس فرم ارسالى براى نمايندگان امور بانوان ۳۰ استان كه فراخوان ارسال مقالات و ويژگى هاى بانوى كارآفرين نيز در آن درج شده است، آثار ارسالى تا ۱۰ آذرماه بررسى مى شود.

* دفتر امور بانوان وزارت صنايع در ماه هاى اخير چه اقدامات مهمى براى زنان شاغل در عرصه صنعت انجام داده است

برگزارى سمينارهاى روانشناسى در امور خانواده، تشكيل كلاس هاى آموزشى مهارت هاى زندگى با رويكرد دينى در ۵ دوره ۲۵ ساعته و با حضور ۲۵۰ تن از كارمندان وزارت صنايع و برگزارى مراسم تقدير و تجليل از بانوان شاغل و سرپرست خانوار، راه اندازى مركز مشاوره امور خانواده در وزارتخانه و برنامه ريزى براى راه اندازى وب سايت امور زنان و خانواده از جمله اقدامات صورت گرفته در ماه هاى اخير بوده است.

* در خبرى آمده بود كه وزارت صنايع و معادن اقدام به توزيع چادر مشكى در ميان كاركنان وزارتخانه كرده است، اين تصميم با چه هدفى انجام گرفت

موضوع توليد پارچه چادرمشكى از ۱۵ سال گذشته جزو اولويت هاى وزارت صنايع و معادن بوده است، اكنون نيز براى حمايت از توليدات داخلى و توزيع كالايى با قيمت مناسب و ارزان در ميان كارمندان، اقدام به توزيع چادرمشكى كرديم. البته به دنبال طرح حجاب و عفاف كه در شوراى فرهنگى عمومى كشور مطرح شد اين وزارتخانه به عنوان متولى صنعت نساجى كشور براى ترغيب عموم مردم بويژه كاركنان دولت به استفاده از محصولات توليد داخلى با كيفيت و مقابله با اجناس قاچاق وارداتى و عواقب زيان بار آن اين اقدام فرهنگى را آغاز كرده است كه با توجه به استقبال عمومى كاركنان، اين دفتر تصميم به انتخاب و تهيه چادر مشكى با كيفيت و قيمت مناسب با تخفيف ۵۰ درصدى كرده است.

* وضعيت توليد چادر مشكى در كشور هم اكنون به چه صورت است

در حال حاضر سه واحد توليد پارچه چادر مشكى در كشور وجود دارد كه متأسفانه هيچ وقت نياز واقعى كشور و همچنين كيفيت مطلوب را تأمين نكرده است. البته اخيراً يكى از اين شركت ها در اين باره قدم هاى مثبتى برداشته اما ميزان توليد آن كافى نبوده است.

كه البته با پيگيرى هاى رئيس جمهورى و با اولويت هاى سرمايه گذارى، در سال هاى آينده چند واحد ديگر به مجموعه توليدكنندگان پارچه چادر مشكى اضافه مى شود هر چند كه با وجود مجموع آنها هم فقط مى توان به مرز خودكفايى نسبى رسيد.

* آيا تصميم نگرفته ايد براى معرفى پارچه چادرى ايرانى، از مرز دستگاه ها و وزارتخانه هاى دولتى فراتر رويد و در فروشگاه ها و مراكز توليدى هم اقدام به فروش اين پارچه ها كنيد

قطعاً ادامه چنين اقدامى ابتدا در همه سازمان ها و واحدهاى تابعه وزارت صنايع و معادن در آينده نزديك استمرار مى يابد. سپس به ديگر وزارتخانه ها و سازمان هاى دولتى ارائه و آنگاه در فروشگاه هاى سطح شهر عرضه مى شود اما فعلاً براى حمايت از توليدكنندگان پارچه چادرى به فروش محصولات آنها در وزارتخانه صنايع و معادن بسنده كرده ايم كه البته قيمت مناسب و همچنين كيفيت خوب هم موجب شده تا از آن استقبال شود به طورى كه در حال حاضر قوه قضائيه نيز سفارش هزار قواره چادر مشكى داده است.

* فكر مى كنيد خريد پارچه ها از سوى دستگاه هاى دولتى تا چه حد مى تواند در مبارزه با پديده قاچاق پارچه مؤثر باشد

ما به دنبال آن هستيم كه كارخانه هاى ايرانى بتوانند محصولات خود را در بازار كشور عرضه كنند و همه تلاش خود را به اين امر معطوف كرده ايم. به گفته مديركل صنايع نساجى و پوشاك از آن جا كه هم اكنون ميزان توليد به دو ميليون متر در سال نمى رسد و كمتر از يك پنجم نياز داخلى است، بنابراين نيازى وجود ندارد كه اكنون تعرفه ها را بالا ببريم و در اين باره اقدامى انجام دهيم اما در صورت افزايش توليد قطعاً براى تعرفه ها و پديده قاچاق چاره اى انديشيده مى شود. هدف اوليه ما رسيدن به نقطه خودكفايى در توليد است. هم اكنون در اين باره كار و چندين طرح اجرا شده است تا بتوان به ظرفيت يك ميليون متر در سال رسيد.

بر همين اساس، با آنها همكارى مى شود تا زودتر ماشين هاى تكميلى شان وارد شود و تا پايان سال ظرفيت توليد افزايش يابد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان