*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

آموزش خانواده ها


 


جام جم = جمعه 2 آذر ماه 1386

خانواده‌هاي ايراني تحت آموزش پيشگيري از ايدز قرار مي‌گيرند

: رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با اعلام وجود حدود 70 هزار بيمار مبتلا به ايدز در ايران، گفت: براي كنترل اين بيماري نظام جامع آموزش خانواده‌هاي ايراني در مورد ايدز طراحي شده و از اواخر امسال اجرا مي‌شود.

عباس صداقت در آستانه 10 آذر روز جهاني ايدز ، افزود: برنامه دوم استراتژيك كنترل ايدز تدوين شده و پس از بازگشت از كميسيون اجتماعي دولت و اصلاح مجدد آن در وزارت بهداشت، هفته گذشته مجدداً به كميسيون اجتماعي دولت ارجاع شد تا با تصويب آن و تخصيص بودجه‌هاي لازم، سهم هر دستگاه براي كنترل اين بيماري در كشور مشخص شود.

وي ادامه داد: اين برنامه سه ساله است و تا پايان برنامه توسعه چهارم به پايان مي‌رسد و با وجودي كه بودجه اين برنامه امسال تصويب نشد اما برنامه هاي مندرج آن كه شامل مشاوره، درمان و داروي رايگان از بيماران و مراقبت از افراد در معرض خطر اين بيماري و نيز آموزش به مردم است، كماكان در حال انجام است.

 

وي گفت: يكي از محورهاي استراتژي كنترل ايدز در ايران، آموزش به مردم است، كه بر اساس آن برنامه نظام جامع آموزش به خانواده‌ها در حال تدوين است و مراحل نهايي خود را مي‌گذراند و انتظار داريم از اواخر امسال يا حداكثر اوايل سال آينده به صورت گسترده در كشور اجرايي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس ، صداقت افزود: توانمند كردن خانواده‌ها و آموزش به كودكان، نوجوانان، جوانان و والدين براي پيشگيري از ابتلا به ويروس ايدز، آموزش مهارتهاي زندگي براي حفظ انسجام خانواده و چگونگي برقرار كردن رابطه با دوستان حتي از دوره دبستان و پايين تر از آن محور اين برنامه است تا از رفتارهاي پر خطري كه خطر انتقال اين بيماري در آن وجود دارد ، پرهيز شود.

وي ادامه داد: اين برنامه ابعاد مختلفي دارد و تلاش مي‌شود براي هر دسته از مخاطبان مختلف كه ممكن است سبك زندگي متفاوتي داشته باشند ، برنامه آموزشي مشخصي تدارك شود و براي اين كار قرار است ، شوراي سياستگذاري سلامت صدا و سيما به عنوان مهمترين رسانه در اجراي اين طرح نيز برنامه خود را ارائه كند.

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت ادامه داد: علاوه بر آن پيش بيني شده است تا با تشكيل گروههايي در محلات مختلف آموزشهاي پيشگيرانه به صورت محله‌اي با گويش ، زبان و فضاي فرهنگي هر منطقه ارائه شود و براي اين كار از همكاري داوطلبان جمعيت هلال احمر بهره‌مند مي‌شويم.

وي گفت:‌در كنار اين اقدامات ، پمفلت و بروشورهاي آموزشي نيز آماده مي‌شود تا از طريق پست ، جلوي در منزل خانواده‌هاي ايراني تحويل شود و اين روش نيز به عنوان يك رسانه در انتقال آموزش به خانواده ها پيش بيني شده است.

وي اضافه كرد: تدوين و تعيين محتواي آموزشها به عهده وزارت بهداشت و كميته‌اي است كه با حضور روانشناسان و متخصصان مختلف تشكيل شده است و تا يكي دو هفته آينده فعاليتهاي اين كميته براي تدوين محتواي آموزش ايدز به خانواده ها نهايي مي‌شود.

وي اضافه كرد:‌ تاكنون 16 هزار و 90 فرد مبتلا به ويروس ايدز و بيمار در ايران شناسايي شده است ، برآورد وزارت بهداشت اين است كه حدود 70 هزار نفر از جمعيت كشور يعني حدود 0.1 درصد از مردم ايران آلوده به اين ويروس باشند. وي گفت: گر چه بر اساس تجارب جهاني پيش بيني بروز موج سوم انتشار ايدز از طريق روابط جنسي مي‌شود اما هنوز چنين اتفاقي در ايران نيفتاده و كماكان انتقال از طريق اعتياد تزريقي الگوي اصلي انتقال ايدز در ايران است، به همين علت اولويت اصلي وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري روي اين گروه است.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان