*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

سن پوكي استخوان در زنان ايراني به 35 سال كاهش يافت


همشهري - گروه سلامت

 تاريخ : دوشنبه 22 مرداد 1386

انستيتوتحقيقات تغذيه ايران در بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيده است كه مصرف كم لبنيات سبب شده تا 90 درصد خانواده هاي ايراني، كمتر از حد استاندارد كلسيم دريافت كنند. اين مسئله هم به نوبه خود باعث شده سن پوكي استخوان در زنان ايراني به 35سال كاهش يابد.

دكتردرستي- متخصص تغذيه و رئيس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي ايران، با تاييد اين خبر مي گويد: اين آمار بالا 90% از آنجايي به دست آمده است كه RDA (جيره غذايي روزانه) براي كلسيم در سالهاي اخير بالا رفته است و نه تنها در ايران كه در تمام دنيا شاهد آمار بالايي از افراد هستيم كه به اين كمبود دچار هستند.

دكتر صفوي – مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت به عوارض خطرناك اين كمبود اشاره كرده مي گويد: خبر بدي كه ريشه در اين كمبود كلسيم گسترده دارد، اين است كه سن پوكي استخوان در زنان ايراني به 35 سال كاهش يافته است و اكثر اين خانم ها با پوكي استخوان وارد دهه چهارم زندگي شان مي شوند.

وزارت بهداشت به عنوان اولين قدم، فرهنگ سازي صحيح و اطلاع رساني مناسب را نتيجه بخش مي داند.

دكترصفوي- ازجمله اقدامات وزارت بهداشت، تغيير نوشيدني هاي مورد استفاده در ادارات دولتي اشاره ميكند و مي گويد: طبق مصوبه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي كه رئيس جمهور، رياست آن و وزيربهداشت سمت دبيري آن را به عهده دارد، از دي ماه سال 1384 به بعد دوغ جايگزين نوشابه در ادارات دولتي شد. بنابراين، هم يكي از منابع مفيد دريافت كلسيم (دوغ) را وارد برنامه غذايي افراد كرديم و هم از سوي ديگر يكي از عوامل پيشگيري از جذب كلسيم و بروز پوكي استخوان را كه همان نوشيدني هاي شيرين گازدار است را حذف كرديم.

اقدام ديگر وزارت بهداشت- برنامه شير مدرسه كه درحقيقت برنامه توزيع 300 ميلي گرم شير، به صورت يك روز درميان طرحي است كه براي كودكان سنين دبستان به اجرا درآمده است و چون اين بچه ها در سنين رشد هستند و از گروه هاي در معرض خطر به شمار مي آيند دريافت شير مي تواند تا حدودي كمكي براي جبران كمبود كلسيم باشد.

دكتر درستي هم اشاره به گروه هاي درمعرض خطر دارد و اشاره مي كند: هم كساني كه نياز بالاتري به ماده مغذي كلسيم دارند و هم افرادي كه در سنين رشد و نمو قرار دارند در صورت دريافت كمتر از حد توصيه شده كلسيم، درمعرض خطر هستند كه از اين افراد مي توان به زنان باردار شيرده و كودكان درحال رشد اشاره كرد و اولويت برنامه هاي اصلاحي هم بايد بر اين موارد متمركز است.

دكترصفوي – اقدام وزارت بهداشت براي اين دو گروه – آغاز غني سازي محصولات لبني ازجمله شير با كلسيم و ويتامين D مي باشد.تسهيلاتي هم براي شركت هاي توليدكننده اين مواد غذايي غني شده ايجاد شده تا جهت اين امر ترغيب شوند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان