*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

مشاور رییس جمهور در امور بانوان در گفتگو با شبکه العالم08/11/86

زنان ايراني همگام با مردان درفعاليت هاي مختلف حضور دارند

مشاور رئيس جمهوري اسلامي ايران در امور زنان گفت که زنان ايراني در تمامي صحنه هاي سياسي ، علمي ، اجتماعي و فرهنگي ، همگام و برابر با مردان حضور دارند .

به گزارش ایونا ، دکتر زهره طبيب زاده نوري يکشنبه شب در گفتگوي اختصاصي باشبکه خبري العالم با بيان اينکه بر اساس تعاليم دين اسلام زن و مرد با يکديگر برابرند، دليل تاسيس نهادي براي پرداختن به امور زنان را ظلم رژيم سابق به زنان و لزوم توجه بيشتر به مسائل و امور زنان در جامعه دانست که به وسيله آن عقب ماندگي هاي زن در رژيم سابق جبران شود .

رئيس مرکز امور زنان و خانواده تاکيد کرد : رويکرد غربي شاه سبب ظلم مضاعف به زنان شده بود و وجود برخي خرده فرهنگ هاي قومي و قبيله اي و حاکميت فرهنگ غربي بر مراکز فرهنگي و اجتماعي، سبب جلوگيري از حضور زن در عرصه هاي اجتماعي شده بود .

طبيب زاده افزود : زنان پيش از انقلاب از نظر آموزشي دچار عقب ماندگي تاريخي بودند ، اما با روي کار آمدن جمهوري اسلامي و حاکميت فرهنگ اسلامي بر مراکز عمومي و اجتماعي، زمينه فعاليت زن در فعاليت هاي اجتماعي فراهم شد و مردم با خيال راحت فرزندان خود را به مراکز آموزشي و فرهنگي و سياسي فرستادند .

وي تاکيد کرد در زمان حاضر بيش از هفتاد در صد جمعيت مراکز آموزش عالي را دختران تشکيل مي دهند و اين نشانه اعتماد مردم به عرصه هاي اجتماعي و آموزشي است .

مشاور رئيس جمهوري ايران با تاکيد بر نقش سياسي زنان در انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني (قدس سره) خاطر نشان کرد: زنان دوشادوش مردان عليه رژيم شاه قيام کردند و به قول امام خميني در عرصه تظاهرات پيشاپيش مردان بودند ، به همين سبب شمار زيادي از زندانيان و شهيدان انقلاب را زناني تشکيل مي دادند .

وي با تاکيد براينکه زنان ، پس از انقلاب نيز براي حفظ دست آوردهاي آن در تظاهرات و درپشت جبهه نقش داشتند ، و در حالي که شوهران و فرزندان آنان مقابل دشمن ازحيثيت انقلاب و جامعه دفاع مي کردند ، با استقلال شخصيت توانستند خلاء حضور مردان را پر کنند ،و از آن گذشته در ابتداي جنگ بسياري از زناني که در خرمشهر و مناطق جنگي مانده بودند ، براي دفاع از کشور سلاح برداشتند .

طبيب زاده خاطر نشان کرد بااشاره به حضور زنان در فعاليت هاي سازندگي و توسعه جامعه اظهارداشت: درهمه انتخابات بعد از انقلاب ، زنان نقشي فعال داشتند که آمار حضور آنان در انتخابات بسياري از مواقع بر حضور مردان پيشي مي گرفت .

وي با اشاره به حضور بيش از دو ميليون زن با تحصيلات دانشگاهي و دو برابر شدن تعداد زنان استاد دانشگاه نسبت به بيست سال گذشته افزود : در سال 65 فقط 9 هزار زن به عنوان کادر هيات علمي دردانشگاه ها فعال بودند ، اما در زمان حاضر بيش از بيست هزار زن در هيات علمي و کار دانشگاه هاي ايران مشغول کار هستند .

به گزارش ایونا ، به گفته وي تعداد خانم هاي فارغ التحصيل در سال 66 در حدود هشت هزار و 400 نفر بود ، در حاليکه درسال 86 با نه برابر شدن اين تعداد افزون بر 85هزار دختر از دانشگاهها فارغ التحصيل شده اند .

مشاور رئيس جمهوري ايران در امور زنان درادامه گفتگو باشبکه خبري العالم تاکيد کرد که حجاب را نه تنها عاملي بازدارنده نمي دانيم ، بلکه معتقديم حجاب باعث سلامت حضور زنان در عرصه اجتماعي مي شود .

زهره طبيب زاده نوري افزود : اسلام نه تنها حضور زنان را در برخي عرصه هاي اجتماعي لازم ، بلکه واجب مي داند .

وي اظهارداشت : در گذشته زنان به سبب کمبود پزشکان زن از مراجعه به پزشک پرهيز مي کردند ، اما در زمان حاضر 98 درصد متخصصان جراحي زنان را زنان تشکيل مي دهند و اين سواي حضور گسترده زنان در ساير تخصص ها به ويژه در وزارت نفت و پالايشگاه است .

مشاور دکتر احمدي نژاد افزود : در جمهوري اسلامي ايران هيچگونه ممنوعيتي در استخدام زنان وجود ندارد ، فرصت هاي شغلي براي زنان و مردان يکسان است و حضور زن در اين فرصت ها منوط به علاقه مندي زنان است .

وي تاکيد کرد : حقوق پايه مردان و زنان در ايران يکسان است و فقط به سبب آنکه در ايران و بر اساس تعاليم اسلامي مرد نان آور خانواده به شمار مي رود ، ميزان ناچيزي به حقوق وي به عنوان حق عائله مندي تعلق مي گيرد و گرنه در نظام استخدامي فقط تخصص است که حرف اول را مي زند .

وي افزود : در قانون اساسي براي زنان مزيت هاي ويژه اي وجود دارد که از جمله آنها مرخصي شش ماهه براي زايمان و مرخصي هاي حين خدمت در طول دو سال براي شير دادن کودک است .

طبيب زاده گفت که دولت نهم به دنبال کاهش ساعت کاري زنان از 44 ساعت در هفته به 36 ساعت و فراهم کردن برخي تسهيلات ديگر براي زنان شاغل در بخش هاي مختلف است .

وي کنوانسيون بين المللي منع تبعيض عليه زنان را ناقض حقوق واقعي و عليه مقام زن توصيف کرد و اظهارداشت : اسلام براي زن و مرد مسئوليت هاي متفاوتي قائل است ، به همين سبب حقوق مختلفي براي آنها قرار داده است .

وي گفت که با توجه به اختلاف اعتقادات و ارزش هاي ما با مفاد معاهدات بين المللي که مدعي تساوي حقوق مطلق زن و مرد است ، نمي توانيم همه اين معاهدات را بپذيريم ، زيرا مخالفت با تعاليم ديني يکي از مهم ترين بندهاي کنوانسيون بين المللي مذکور است .

طبيب زاده خاطرنشان کرد : ما معتقد به عدالت جنسيتي هستيم نه تساوي جنسيتي ؛ زيرا با توجه به اختلافات بيولوژيکي موجود نمي توانيم ، از زن و مرد ، کار، وظايف و فعاليت هاي يکسان انتظار داشته باشيم .

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان