*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

مراقب تغذيه كودكان دلبند خود باشيم
ايران = يكشنبه 27 آبانماه 1386

«گرسنگى احمقانه» در كمين دختران

فرزندم اشتها ندارد. اين جمله را حتماً بارهاو بارها از زبان مادرى كه نگران رشد فرزندش است. شنيده ايد. متأسفانه حق بامادران است. تحقيقات نشان مى دهد كه سن اختلالات تغذيه، بى اشتهايى، كم غذايى و كم اشتهايى، در كودكان پائين آمده است. اين مسأله اى است كه والدين را بشدت نگران كرده است. ما در اينجا پيشنهادات دكتر «راسلر» متخصص تغذيه و محقق دراين زمينه را ارائه مى دهيم.

دكتر «راسلر» مى گويد هيچ زمانى براى اين كه بفهميد فرزندتان، در زمينه تغذيه، خوراك و رشدش با مشكلى مواجه است، دير نيست. حتى ممكن است چنين مشكلاتى از زمان تولد نوزاد وجود داشته باشد. ما وقتى تحقيقات خود را از افراد سنين ۲۰ تا ۳۰ سال شروع كرديم متوجه شديم در اكثر آنها اين مشكل از زمان كودكى و نوجوانى وجود داشته است. گاهى اوقات ، والدين مقصر اصلى هستند، زيرا متأسفانه در فرهنگ جوامع مختلف، مسأله چاقى بسيار بحث برانگيز مطرح شده است.

والدين سعى دارند مراقب چاق شدن فرزندان خود باشند و گاهى خيلى نامناسب و بدون منطق از خوردن آنها جلوگيرى مى كنند.

والدين بايد راه تعادل مناسب در تغذيه فرزندان را پيدا كنند. در بسيارى از رسانه ها و مجلات پزشكى دنيا در باره پراكنده و نامنظم غذاخوردن كودكان صحبت و از آن به عنوان عامل بسيار مهم چاقى ياد شده است و والدين به منع اين رفتار ترغيب شده اند.

پس ما به والدين توصيه مى كنيم كه در حضور كودكان و نوجوانان زياد از چاقى و اضافه وزن صحبت نكنند. البته بايدمراقب اضافه وزن آنها باشيم. طبيعت بچه ها به گونه اى است كه مستعد بروز چنين رفتارى هستند يعنى از نامنظم و خرد خرد غذا خوردن لذت مى برند. اين خصلت در دختران بيشتر است. اما جالب اين است كه امروزه تعداد پسرانى هم كه به اين شيوه غذا مى خورند بيشتر شده است. گاهى اوقات اين مسأله به ژن هاى افراد مربوط مى شود، اما عوامل ديگرى مانند افسردگى ، خشم و عصبانيت كه در اثر عوامل محيطى و مشكلات خانوادگى به وجود مى آيد نيز موجب بى نظمى و اختلال در تغذيه كودكان مى شود.

جالب است بدانيد پذيرفتن چاقى و اضافه وزن براى كودكان بسيار مشكل است و تصور مى كنند اگر چاق شوند مورد تمسخر دوستانشان واقع مى شوند و اجتماع كودكان پذيراى آنها نخواهد بود. اين زمانى است كه آنها تمام توجه خود را به وزن و سايز بدن خويش معطوف مى كنند و سعى مى كنند هرطور شده آن را كنترل كنند. حال والدين چه بايد بكنند

لازم است كودكان بدانند كه اعتماد به نفس آنها به وزن و يا فرم بدنشان ربطى ندارد. چنانچه فرزند شما از چاقى خود شكايت كرد، نبايد به سرعت با او مخالفت كنيد، بلكه بايد با نشان دادن راه درست به او در كاهش وزن و به دست آوردن اعتماد به نفس كمك كنيد. نبايد دائم از سايز و وزن خود صحبت كنيد، زيرا اين كار باعث ايجاد يك نوع ترس از غذاخوردن در كودكان شما مى شود و اثرات منفى روى آنان برجاى مى گذارد. بهترين راه براى شما و تمامى افراد خانواده اين است كه غذاى سالم بخوريد و سعى كنيد تغذيه اى متعادل داشته باشيد. براى مثال اين نظر كه اصلاً پاستا يا شكر نمى خورم درست نيست.

* پنج  پيشنهاد به والدين

۱- از صحبت منفى درباره سايز، وزن يا نحوه خوردن خود در مقابل فرزندانتان پرهيز كنيد.

۲- فرزندان خود را تحت فشار قرار ندهيد كه حتماً بايد بهترين ، كاملترين و يا يك سوپراستار باشند.

۳- به فرزندان خود كمك كنيد تا علايق و مهارت هاى خود را پرورش دهند و بدانندكه مهارت ها و دانش انسان هاست كه موجب افزايش اعتماد به نفس و بزرگى آنها مى شود و فقط نبايد روى ظاهر خود تكيه داشته باشند.

۴- سعى كنيد هنگام صرف غذا محيطى آرام و دوستانه داشته باشيد و از بحث كردن يا جدال سر ميز غذا به شدت پرهيز كنيد. به فرزندان خود اجازه دهيد تا در كمال آرامش غذا بخورند.

۵- سعى كنيد فرزندان خود را خوب بشناسيد و مراقب آنها باشيد، چنانچه علائم عصبى يا افسردگى در آنها مشاهده كرديد، سريع با پزشك مشورت كنيد.

«راسلر» مى گويد چندى پيش خانمى نزد من آمد و گفت كه دخترم به وزن و سايز بدن خود بسيار اهميت مى دهدو هميشه مراقب غذاخوردن اش است ولى من چند وقت است كه متوجه شده ام او بلافاصله پس از غذاخوردن به حمام مى رود. اين كار علت خاصى دارد و من بايد نگران اين مسأله باشم

من بلافاصله پاسخ دادم كه البته. ممكن است دختر شما دچار اختلالات غذايى باشدو به بيمارى «بولى ميا» مبتلا شده باشد. امروزه از هر چهار زن در جهان، يك زن به اين بيمارى مبتلاست.

يعنى اين كه غذا زياد مى خورند اما بلافاصله به حمام و دستشويى مى روند و غذاى خورده شده را استفراغ مى كنند. «بولى ميا» از لحاظ ادبى يعنى «گرسنگى احمقانه» ؛ فرد پس از خوردن غذا به فكر كنترل وزن خود مى افتد و سعى مى كند با استفراغ، يا استفاده از قرص ها و داروهاى ملين و مسهل، ورزش و تحرك بيش از حد اثر غذا را خنثى كند كه اين موضوع بسيار خطرناك است و موجب به هم خوردن تعادل و كم شدن آب بدن مى شود. حمله قلبى يكى از جدى ترين عوارض اين بيمارى است. جنون، تپش قلب و اسپاسم هاى عضلانى از ديگر عوارض اين بيمارى است. متأسفانه اين اختلال اغلب از چشم والدين و دوستان پنهان مى ماند زيرا چنين افرادى حتماً نبايد لاغر يا دچار كمبود وزن باشند تا والدين احساس خطر كنند بنابراين بايد به علائم هشداردهنده آن توجه كرد.

وجود داروهاى ملين و ضديبوست در اتاق فرزندتان، ورزش و تحرك بيش از حد بعد از غذا، علائمى از استفراغ در حمام يا دستشويى، شكايت در باره اضافه وزن يا اظهار احساس گناه هنگام غذاخوردن، تغيير حالات و رفتار و افسردگى از جمله اين علائم است.

حال ببينيم چرا اين بيمارى در بين خانم ها به وجود مى آيد

اكثر كارشناسان معتقدند ديد اجتماع مهم ترين عامل است. دختران و خانم ها فكر مى كنند بايد مثل مدل ها و كسانى كه در مجلات، تلويزيون يا فيلم ها مى بينند باشند و سعى مى كنند تا به آن سايز غيرطبيعى و غيرواقعى كه در مجلات مى بينند برسند؛ بنابراين اختلالات غذايى در آنها رشد پيدا مى كند كه مى تواند براى سلامتى آنها بسيار خطرناك باشد. بنابراين چنانچه والدين مشاهده كردند كه در فرزندانشان علائم اين بيمارى ديده مى شود بايد بلافاصله براى درمان آن اقدام كنند. شايد فرزند شما علاوه بر تغذيه درمانى به روان درمانى و رفتار درمانى نيز نياز داشته باشد. تجويز داروهاى ضدافسردگى مى تواند نخستين اقدام مثبت براى بهتر شدن باشد.

دكتر «ريچمن» كارشناس برجسته پزشكى در مورد اين افراد مى گويد: والدين بايد توجه كافى به خوراك و عادت فرزندان خود درحين غذاخوردن و بعد از آن داشته باشند، زيرا اگر دختر يا پسر شما بيمار باشد، شايد مدت زمان طولانى براى درمان كامل او صرف شود و فرزند شما با مشكل سوءتغذيه ازمدت ها پيش مواجه شده باشد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان