*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

باز هم در مورد چاقي


 

همشهري = دوشنبه 28 آبانماه 1386

مادران چاق، در غم نوزادشان

مااگر به خاطر خودمان هم نباشد، به خاطر فرزندانمان، بايد بيشتر به توصيه‌هاي بهداشتي عمل كنيم و مراقب خودمان باشيم.

هر روز مطالعات جديدي در محافل علمي و پزشكي منتشر مي‌شود كه نشان مي‌دهد ما با دستيابي به سلامت خودمان، در واقع سلامت فرزندان‌مان را تضمين كرده‌ايم.

به تازگي خبر نتايج مطالعه‌اي در مورد خطرها و زيان‌هاي چاقي و اضافه‌وزن مادران باردار، براي فرزندان‌شان، منتشر شده است. به استناد اين مطالعه، مشخص شده زناني كه چاق‌ترند، امكان اين كه نوزادشان را بعد از تولد از دست بدهند، بيشتر است.

اين مطالعه، بر پايه مشكلي به نام «پارگي زودرس پرده‌هاي جنيني» شكل گرفته است؛ مشكلي كه يكي از مهم‌ترين دلايل مرگ نوزادان، به‌خصوص در كشورهاي پيشرفته است.

اين مشكل، مي‌تواند باعث شروع دردهاي زايمان به‌طور زودهنگام شود. حاصل، نوزادي است كه ممكن است هنوز آمادگي ورود به اين دنيا را نداشته باشد و به او «نارس» گفته مي‌شود.

نوزاد نارس هم، مشكلات خاص خود را دارد. اما يك مشكل ديگر كه نوزاد متولد شده از مادر با پارگي زودرس پرده‌هاي جنيني را تهديد مي‌كند، خطر عفونت است كه از طريق پرده‌هاي پاره شده، وارد محيط زندگي جنين شده است.

اما به گزارش رويترز، در اين مطالعه كه در دانشگاه «آروس» دانمارك انجام شده، معلوم شده نوزاداني كه مادري با اضافه‌وزن دارند و دچار نشانگان پارگي زودرس مي‌شوند، 3 برابر بيشتر از ساير نوزادان در معرض مرگ نوزادي هستند و اگر مادر چاق باشد، اين خطر به 6 برابر مي‌رسد.

اين كه چرا و چگونه چاقي و اضافه‌وزن مادر مي‌تواند خطر مرگ نوزاد او را بالا ببرد، هنوز معلوم نيست و خود اين محققان، در گزارش مطالعه‌شان در نشريه «بيماري‌هاي زنان و زايمان»، مي‌‌گويند براي نتيجه‌گيري كاربردي از اين يافته، بايد مطالعات بيشتري صورت گيرد.

يا ايمني اين نوزادان، به خاطر اضافه‌وزن مادرشان ضعيف‌تر است؟ آيا رشد آنها در دوران جنيني نامتعادل بوده است؟ و اين مسئله‌اي است كه هنوز علت آن مشخص نشده است.

با اين حال، نتايج اين مطالعه جديد را مي‌توان در كنار مطالعاتي گذاشت كه در مورد خطرهاي چاقي زنان، به ويژه در دوران بارداري، هشدار مي‌دهند. به‌عنوان مثال، يكي از اين مطالعات كه 7 ماه پيش از سوي محققان دانشگاه هاروارد و در همان نشريه منتشر شده بود، نشان مي‌دهد وزن‌گيري بيش از حد مادر در دوران بارداري، مي‌تواند باعث چاقي نوزاد متولد شده بشود؛ البته در دوران نوپايي و سن حدود 3 سالگي.

مطالعه ديگر در دانشگاه آكسفورد نشان داد مادري كه اضافه‌وزن بيش از حد پيدا مي‌كند، بيشتر امكان دارد جنينش را نتواند تا آخر دوران بارداري نگه دارد و او را از دست بدهد.

البته ميزان دقيق وزن‌گيري مجاز در دوران بارداري، عدد مشخص و ثابتي نيست و بر اساس قد و وزن مادر، قبل از بارداري تعيين مي‌شود.

به‌طور مشخص، مي‌توان از فرمول نمايه توده بدني يا BMI، براي تعيين اين ميزان مجاز استفاده كرد. (وزن به كيلوگرم تقسيم بر مجذور قد بر حسب متر) براي خانم‌هايي كه نمايه توده بدني پايين‌تر از حد طبيعي، يعني زير 8/19 دارند، تا 18 كيلوگرم اضافه‌وزن مجاز است، در حالي كه براي خانم‌هايي كه نمايه بالاتر از طبيعي، بين 26 تا 29 دارند، تنها 7 تا 10 كيلوگرم اضافه‌وزن مجاز است.

اما خانم‌هايي كه وزن متعادل دارند و نمايه توده بدني آنها بين 8/19 و 26 است، مي‌توانند 11 تا 16 كيلوگرم وزن‌گيري در دوران بارداري داشته باشند.

بيشتر كارشناسان تغذيه و بارداري توصيه مي‌كنند زناني كه قصد بارداري دارند، حتما قبل از آن، وزن خود را به حد متعادل برسانند، چرا كه معمولا مقدار كالري موردنياز براي مادر باردار، مقاديري (حدود 300 كيلوكالري) بيشتر از حالت عادي است و شايد تحمل رژيم خاص براي جلوگيري از اضافه‌وزن بيش از حد، خيلي سخت باشد.

اما به‌دليل خطرها و عوارضي كه ذكر شد، شايد بهتر باشد مادراني كه اضافه‌وزن پيدا كرده‌اند، زير نظر مستقيم متخصصان، رژيم غذايي خاص خود را دريافت كنند و به اندازه كافي ورزش‌هاي بي‌خطر انجام دهند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان