*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

بيشتر بدانيمجام جم = دوشنبه 6 آبان 87

وقتي قلب بزرگ مي‌شود...

جام جم آنلاين: بيماري‌هاي قلبي - عروقي به عنوان اولين عامل مرگ و مير و يكي از علل مهم ناتواني افراد در سراسر جهان شناخته شده‌اند. يكي از اين بيماري‌ها در ميان مبتلايان به فشارخون بالا و ساير مشكلات قلبي شيوع بيشتري دارد، بزرگ شدن قلب است كه در واقع به افزايش اندازه اين عضو گفته مي‌شود.

در اكثر موارد، بزرگ شدن قلب پديده‌اي غيرعادي است اما مورد استثنايي هم وجود دارد و آن بزرگي قلب در اثر انجام حركات ورزشي آيروبيك است كه بزرگي غيرمضري را سبب مي‌شود.

انواع بزرگي قلب‌

هايپرتروفي كه مستلزم افزايش در ضخامت عضله قلب است و تنها يكي از حفرات را تحت تاثير قرار مي‌دهد. علل وقوع هايپرتروفي يا ضخيم شدن عضله قلب در پاسخ به افزايش استرس بر قلب روي مي‌دهد. شايع‌ترين علت هايپرتروفي بطن چپ (LVH) ، فشار خون بالا يا هايپرتنشن است.

همچنين كارديوميوپاتي هايپرتروفيك و مصرف كوكائين را بايد به علل ديگر وقوع LVH افزود. اما رايج‌ترين علت هايپرتروفي بطن راست (RVH) بيماري‌هايي همچون آمفيزم و سيستيك فيبروزيس است كه به ريه آسيب مي‌رساند. اين بيماري‌ها عروق خوني ريه را تخريب كرده و باعث افزايش فشار در ساير عروق مي‌شوند.

دلي لي شن كه در آن اندازه داخلي يكي از حفرات قلب افزايش مي‌يابد و بسته به علت ايجاد آن ممكن است در يك، دو، يا همه حفر‌هاي قلبي رخ دهد. مهمترين علل ابتلا به اين نوع بزرگي قلب شرايطي هستند كه مستقيما به عضله قلب آسيب مي‌رسانند.

انواع صدمه به قلب در نتيجه حمله قلبي، مصرف الكل و التهاب عضله قلب رخ مي‌دهند. ساير عواملي كه به عضله قلب آسيب مي‌رسانند شامل برخي شيمي‌درماني‌ها، تجمع آهن اضافي در بدن، مصرف كوكائين، مصرف برخي داروهاي قديمي براي درمان اسكيزوفرني، مصرف بعضي از داروهاي درمان ايدز، و قرار گرفتن در معرض فلزاتي همچون كبالت، سرب و جيوه هستند.

علائم‌

افزايش اندازه قلب در افراد مختلف متغير است و در برخي افراد نشانه‌اي ندارد. با شروع دي لي شن يا هايپرتروفي و افزايش نياز به عملكرد قلب نشانه‌هايي به وجود مي‌آيند. اين علائم به قرار زيرند:

- تنگي نفس‌

- فشار يا درد قفسه سينه

- تپش قلب (حالتي كه قلب با سرعت بيشتر، قدرت فزاينده‌تر يا ضربان جهشي مي‌تپد)

- تورم پا و زانو

- سرگيجه يا احساس سبكي در سر

- كاهش هشياري‌

در اشكال خفيف‌تر بزرگ شدن قلب، نشانه‌ها ممكن است تنها در صورت فعاليت‌هاي ورزشي يا تلاش و تقلاي زياد روي دهد. در حالت‌هاي شديد ممكن است اين علائم در هر زمان حتي به هنگام استراحت نيز ظاهر شود. ديگر بيماري‌هاي قلبي و ريوي و ساير بيماري‌ها نيز مي‌توانند اين نشانه‌ها را به همراه داشته باشند و لذا اختصاص به بزرگ شدن قلب ندارند.

تشخيص‌

گاهي اوقات تشخيص اين مشكل براساس يك تست بدني كه توسط پزشك يا ديگر مراقبان بهداشتي انجام مي‌شود، صورت مي‌گيرد. نشانه‌هاي يك بيمار يا سابقه پزشكي خانوادگي، فشار خون بالا، سوفل‌هاي قلبي خاص، ضربان شديد قلب، تورم پاها، يا صداي مايع در ريه‌ها مي‌تواند به تشخيص كمك كند.

عكسبرداري اشعه ايكس بزرگي اندازه قلب يا وجود مايع در ريه‌ها را نشان مي‌دهد و الكتروكارديوگرام اغلب امواجي را نشان مي‌دهد كه مشخصه هايپرتروفي بطن راست يا چپ است. در واقع الكتروكارديوگرام براي تشخيص ورزشكاران جوان كه دچار كارديوميوپاتي هايپرتروفيك مي‌شوند به كار مي‌روند.

توصيه متخصصان اين است كه همه افراد علاوه بر داشتن شيوه زندگي سالم جهت حفظ فاكتورهاي مختلف از جمله فشارخون در سطح نرمال، در مواجهه با هرگونه نشانه غيرطبيعي يا مشكل در عملكرد قلب فورا به پزشك متخصص مراجعه كنند و به عموم توصيه مي‌شود با افزايش آگاهي نسبت به عوامل موثر در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، علائم و روش‌هاي تشخيص و درمان، به كاهش وقوع اين مشكلات كه گاهي عواقب ناخوشايندي را در پي دارند، كمك كنند.

مترجم :بهاره صفوي‌

منبع: www.heart.healthcenters online. Com

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان