*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

سلامت خانواده از انکار تا واقعيت


جام جم = چهارشنبه 14 آذر ماه

برگزاري کنگره خانواده و سلامت جنسي بهانه اي است تا درخصوص سلامت جنسي خانواده ها صحبت کنيم.

آمارهاي جهاني نشان مي دهد 30 تا 40 درصد کل مردم دنيا به نوعي در زندگي زناشويي خود اختلالات جنسي را تجربه مي کنند اما سلامت جنسي بعدي از سلامت خانواده است که به دلايل گوناگون کمتر مورد توجه و برنامه ريزي قرار گرفته است و به نوعي خط قرمز محسوب مي شود.

اگرچه هدف ازدواج تنها حل غريزه جنسي نيست بلکه بقاي نسل انسان ، ارضاي نيازهاي رواني و عاطفي و تکامل معنوي زوجين در کنار يکديگر مدنظر است اما به هر حال غريزه جنسي نقش مهمي در ازدواج دارد و لذت بردن زن و مرد از يکديگر استخوان بندي ازدواج را تشکيل مي دهد و مورد تاکيد اسلام نيز هست و در روايات متعددي به آن توصيه شده است.

نگاه اسلام به غريزه جنسي نگاه نفي و سلب و خشونت نيست بلکه ارضاي صحيح آن از عبادات الهي دانسته شده است. صيانت از نظام خانواده و حفظ کيان اين واحد ارزشمند از اساسي ترين ارکان اجتماعي و ديني بويژه در جوامع اسلامي است ، تا جايي که ازدواج عامل حفظ نيمي از دين انسان ارزيابي شده است.

ارضاي سالم غرايز جنسي ميان زوجين به عنوان يک غريزه طبيعي ، نقش اساسي در تامين رابطه سالم عاطفي و تحکيم روابط خانوادگي دارد، به همين علت سلامت جنسي يکي از مهمترين جنبه هاي بهداشت فردي است که افراد را در تمامي مراحل زندگي مي تواند تحت تاثير قرار دهد. طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني ، سلامت جنسي عبارت است از يکپارچگي ميان ذهن ، احساس و جسم که جنبه هاي اجتماعي و عقلاني انسان را در مسير ارتقاي شخصيت او سوق داده و منجر به ايجاد ارتباط و عشق مي شود.

آمار تکان دهنده‏

بين 50 تا 60 درصد طلاق خانواده ها به علت مشکلات و اختلالات جنسي است که در بيش از 30 درصد از هر دو جنس شايع است ، در حالي که براي حل اين مشکل بزرگ اجتماعي هيچ برنامه و دستگاه مسوولي در کشور نداريم.

اين سخنان تکان دهنده بخشي از گفته هاي دکتر فروتن رئيس کنگره خانواده و سلامت جنسي است که هفته پيش برگزار شد.بنابر آمار موجود، حدود 30 درصد زنان و 30 درصد مردان به نوعي دچار يکي از اختلالات جنسي هستند. ناتواني جنسي و انزال زودرس در مردان و بي ميلي جنسي در زنان شايع ترين اختلالات جنسي است که متاسفانه بسياري از خانواده ها از وجود اين مشکلات آگاهي ندارند و همين امر موجب مشاجرات و اختلافات خانوادگي و در نهايت به طلاق منجر مي شود. متاسفانه براي مشکلي به اين گستردگي هيچ برنامه اي در کشور وجود ندارند و هيچ دستگاه يا شوراي کشوري براي کنترل آن نداريم ؛ در حالي که براي مساله اي مانند ديابت که حداکثر 7 درصد مردم جامعه را متاثر مي کند، اين همه برنامه و شوراي کشوري داريم.

حتي درباره ديابتي ها هم حدود 30 درصدشان به علت همين بيماري دچار ناتواني و اختلال جنسي مي شوند اما در درمان ديابتي ها به همه مسائل توجه مي شود جز درمان مسائل و مشکلات جنسي.

دکتر فروتن در اين خصوص مي گويد: راه حل اساسي براي کنترل اين معضل بزرگ اجتماعي در مرحله اول تشکيل شوراي ملي سلامت خانواده است که بتواند برنامه ريزي هاي لازم را براي کنترل اين اختلالات در سطح کشور انجام دهد، بايد آموزش هاي خانواده ها قبل و حتي پس از ازدواج اجباري شود. فروتن ادامه مي دهد: آموزش هاي جنسي بايد از سنين پايين تر در مدارس و با توجه به مسائل و نيازهاي هر سن انجام شود تا به انحراف منجر نشود؛ در صورتي که اگر برنامه مدوني براي آموزش مردم درخصوص مسائل جنسي با رعايت اصول فرهنگي و مذهبي داشته باشيم و اين موضوع را تمام دستگاه هاي مسوول درماني ، فرهنگي و اجتماعي جدي بگيرند مي توانيم بسياري از اين مشکلات را در جامعه کم کنيم.

کانون هاي ازدواج

عباسعلي اختري ، رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در خصوص سلامت جنسي خانواده مي گويد: بيشتر مشکلات خانواده ها پس از ازدواج ، در صورت آموزش و مشاوره پيش از ازدواج قابل پيشگيري است بنابراين نيازمند اين هستيم که کانون هاي ازدواج را در سراسر کشور درست کنيم تا عاملي براي مشاوره به مجردها و جوانان و دادن آموزش هاي مختلف به آنان از جمله مسائل جنسي باشد. اختري معتقد است در اسلام خانواده اساس جامعه است و بي توجهي به اين بنيان مهم جبران ناپذير است و اين مشکلي است که دنياي غرب با آن درگير است. امروز در غرب مي بينيم که از نظر خانواده به بن بست رسيده است ، پاشيدگي غرب از پاشيدگي خانواده است.

وي مي افزايد: بايد به اين موضوع توجه کنيم ، مساله آموزش جنسي به جوانان مساله کم اهميتي نيست و در معارف اسلامي ما به آن توجه شده است ، بايد ببينيم چه مشکلي وجود دارد که موجب از هم پاشيدگي خانواده مي شود.

کلينيک هاي سلامت خانواده

سومين کنگره خانواده و سلامت جنسي در حالي به پايان رسيد که شرکت کنندگان از وزارت بهداشت خواستار تاسيس کلينيک هاي سلامت خانواده شدند.

در قطعنامه پاياني سومين کنگره خانواده و سلامت جنسي آمده است : به منظور تبيين برنامه و اخذ راهبرد واحد در حيطه هاي آموزشي و پژوهشي مرتبط با سلامت جنسي در جامعه ، ضروري است اين موضوع از جنبه هاي مختلف فقهي ، حقوقي ، پزشکي ، روان شناسي ، تربيتي و اجتماعي بررسي شود. همچنين لازم است مراکزي با عنوان کلينيک هاي خانواده و سلامت جنسي زير نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي تشکيل شود و وظيفه اين مراکز در زمينه مشاوره ، پيشگيري و درمان تدوين شود.

حساسيت ، اهميت و ظرافت موضوع از طرفي و ضرورت پژوهش و سازماندهي موضوع سلامت جنسي از سوي ديگر ايجاب مي کند که وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي ، مرکز علمي مجهزي که برخوردار از پژوهشگران و متخصصان مختلف باشد را در يکي از مراکز دانشگاهي ايجاد کنند.البته قسمت بد ماجرا اينجاست که پيشنهاد تاسيس کلينيک هاي سلامت خانواده از سال 83 به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي ارائه شده است.

در آن سال پيشنهادي با عنوان آيين نامه راه اندازي کلينيک هاي بهداشت جنسي در کشور به وزارت بهداشت ارائه شد. در آن پيشنهاد مطرح شد در هر استان و زيرنظر هر دانشگاه ، علوم پزشکي مجموعه اي از همين افراد و تخصص ها باهم جمع شوند ، با رعايت برخي ضوابط و دستورالعمل ها ، اختصاصا براي پذيرش افرادي که درباره مسائل زناشويي و جنسي مشکل دارند و نياز به راهنمايي يا درمان دارند اقدام کنند.

متاسفانه اين آيين نامه هنوز تصويب نشده و به دلايل گوناگون موضوع مسکوت گذاشته شده است.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس ادامه مي دهد: در کتاب 20جلدي وسايل الشيعه و فقط در يک فصل آن ، 677 روايت از پيامبر درباره مسائل خانواده آمده است که هر کدام از آنها چندين رهنمود درخصوص اخلاق در خانواده و مسائل زناشويي دارد. اختري مي گويد: بيان اين مسائل به زوجهاي جوان نبايد با خجالت همراه باشد. نبايد کسي که سوال شرعي دارد، از بيان آن خجالت بکشد. اگر جلوي بيان اين مسائل را بگيريم ، تاثير آن در بروز لغزش هاي اجتماعي و پاشيدگي خانواده ها غيرقابل انکار است.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس مي افزايد: ازجمله نکاتي که در اين روايات به آن تاکيد شده است ، عبارت است از؛ پرسيدن و عبرت گرفتن از تجارب ديگران ، شناختن زن و مرد از علايق و خواسته هاي هم ، زمان شناس بودن ، گذشت و بردباري در زندگي زناشويي و قناعت.

خط هاي قرمز

در جامعه ما کمتر جايي براي مطرح کردن مشکلات و ناتواني هاي جنسي زوجين وجود دارد و افراد جامعه چنان که بايد براي رفع مشکلات جنسي خود و ايجاد يک زندگي سالم مشترک پس از ازدواج ، آموزش نديده اند؛ يعني فرهنگ سازي لازم براي رفع اين نياز و غريزه صورت نگرفته است.

در حقيقت همواره از حساسيت هاي خاص حاکم بر اين موضوع چه در سطح خانواده و چه در سطح جامعه سخن گفته شده و اين موضوع خط قرمز تلقي شده است.

در بيشتر خانواده ها بحث درباره مسائل جنسي گناه شمرده شده مي شود ولي دکتر فروتن معتقد است اين بحث بايد در کشور و در جايگاه هاي آموزشي مطرح شود زيرا نياز جنسي يک پديده ذاتي و غريزي است که چون زوجين خوب آموزش نديده اند، باعث بروز مشکلاتي چون اختلالات جنسي و حتي طلاق در خانواده شده است.

محلي براي مراجعه

اختلالات جنسي مانند هر مشکل ديگري ممکن است در زندگي فرد رخ دهد و مي توان آن را برطرف کرد، اما نکته اي در اينجا وجود دارد و آن اين است که اکثر اين اختلالات در کشور ما به نوعي حل نشده باقي مي مانند. متخصصان مي گويند بسياري از زوجين هنگام بروز مشکلات ، مستقيما از مشکلات جنسي صحبت نمي کنند و به بهانه هاي ديگر متوسل مي شوند ولي پس از بررسي و تحقيق متوجه مي شويم که ريشه بسياري از بيماري ها و اختلافات به همين مشکل برمي گردد. در حقيقت آداب و رسوم از يک سو و نبودن مکاني براي مراجعه براي حل مشکل باعث شده است اصل قضيه ناديده گرفته شود و مشکل تا حدي حاد شود که به طلاق بينجامد.دکتر فروتن در اين خصوص مي گويد: 50 درصد طلاق ها به علت مشکلات جنسي زوجين صورت مي گيرد. ما با بعضي بيماراني که مشکلات جنسي داشتند ، مواجه بوديم که از طريق دادگاه خانواده ، به پزشک قانوني معرفي مي شدند و به آنها اتهاماتي زده مي شد اگر اين افراد چند ماه پيش از اين که دچار مشکل شوند ، مشاوره مي گرفتند، قطعا از طلاق آنها جلوگيري مي شد.

حرف اول در سخن آخر

امروز در جامعه نياز به برنامه ريزي براي تربيت جنسي ، براساس آموزه هاي متعالي اسلامي احساس مي شود، اما حتي پزشکاني که محرم اسرار بيماران هستند، نيز در اين باره به اندازه کافي آموزش نديده اند. در حالي که کارشناسان عقيده دارند رسيدگي به اختلالات جنسي خانواده ها فقط کار پزشکان نيست.

قطعنامه پاياني سومين کنگره خانواده و سلامت جنسي تا حد زيادي گويا بود، اما شايد سخنان آقاي هاشمي رفسنجاني ، رياست محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام بهتر از هر سخن آخري بتواند وضعيت موجود را تشريح و مسير آينده را ترسيم کند. ايشان در پيام خود به دومين کنگره خانواده و سلامت جنسي آورده اند: جامعه اسلامي ما به دلايل متعدد و متفاوت ، تاکنون رويکردي عالمانه به اين موضوع نداشته است.

لازم است با راه اندازي مراکز تخصصي مشاوره و درمان اختلالات و نابساماني ها، تحت نظارت نهادهاي ذي ربط به اين مهم اهتمام شايسته داشته باشند و از ارزيابي و کنترل دائم اين مراکز غفلت نورزند. انتظار مي رود که در يک برنامه ريزي دقيق ، با دوري از لجام گسيختگي هاي فرهنگ غربي و توجه عالمانه به حوايج طبيعي رواني و جسماني انسان ، مسير متعالي تکاملي روحاني اش را هموار کنيم.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان