*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

زنانهمشهري = يكشنبه 19 اسفند 86

دهمين اجلاس جهاني زنان تاجر و رهبران زن Woibex 2008 به كار خود پايان داد.

جمعي از زنان برجسته و مسئولان زن از كشور هاي مختلف جهان ميهمان اين اجلاس بودند كه از آن جمله مي توان به معصومه ابتكار معاون سابق رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست ،نماينده اتحاديه عرب دكتر مروات طلاوي ، مري رابينسون رئيس جمهور سابق ايرلند و مري الن اسكندريان مدير كل بانك جهاني زنان در آمريكا اشاره كرد.

زنان شركت كننده دراين اجلاس كه در روزهاي 8 و 9 مارس در هتل برج العرب برگزار شد خواستار پر رنگ تر شدن نقش زنان همگام با پيشرفت هاي اخير در منطفه شدند.

در نخستين روز اين اجلاس معصومه ابتكار در سخنراني خود به نقش زنان در توسعه پايدار و صلح در جهان پرداخت.

وي در سخنان خود ضمن تاكيد بر اهميت نقش زنان در دنياي امروز كه جنگ و تروريسم بر آن سايه انداخته است گفت:يكي از مهمتري چالش هاي جهان امروز نبود صلح ،امنيت و توسعه پايدار در بسياري از بخش هاي جهان است.

جنگ، تروريسم و نبرد هاي مسلحانه نا امني را در جهان افزايش داده است.ضمن اينكه كمبود زنان در موقعيت هاي تصميم گير ي موجب شده تا روح خشن و پرخاشگرانه در موضوعات جهاني حاكم شود.

وي افزود: زنان با رفتار و منش خود مي توانند بر افكار عمومي تاثير گزار باشند.آنها بيشتر به آينده فكر مي كنند. زنان منطقه هم اكنون قابليت هاي خود را در طي چند سال اخير به نمايش گذاشته اند ضمن اينكه سنتهاي اسلامي را نيز حفظ كرده اند.

مري رابينسون رئيس جمهور سابق ايرلند نيز كه از سخنرانان اين اجلاس بود در سخناني با عنوان چالش هاي آينده و فرصت ها گفت كارشناسان توسعه مي دانند كه براي بدست آوردن يك توسعه پايدار بايد به زنان قدرت داد.

وي هم چنين گفت كه بسياري مهم است كه جهاني فكر كرده و محلي عمل كنيم.ما بايد با همتايان بين المللي رابطه داشته باشيم اما هر كدام در فضاي متفاوت فرهنگي و منطقه اي عمل كنيم .

اجلاس جهاني زنان تاجر و رهبران زن كه امسال شاهد برگزاري دهمين دوره آن بوديم با همكاري گروه Datamatix از سال 1999 تا كنون برگزار مي شود. اين اجلاس هر ساله در 8 مارس همزمان با روز جهاني زن برگزار شده و شخصيت هاي سياسي ،اقتصادي و اجتماعي برجسته زن از سراسر دنيا براي شركت در آن دعوت مي شوند.

برندگان امسال

در حاشيه برگزاري اين اجلاس هر سال براي تقدير از تلاش هاي زنان در عرصه هاي مختلف اقتصادي ،اجتماعي ،مديريت ،رسانه، آموزش جوايزي اهدا مي شود كه برندگان امسال از آن قرارند:

جايزه شخصيت زن برجسته:

شيخه فاطمه بنت زايد بن سقر آل نهيان ،همسر شيخ حامد بن راشد آل نوامي حاكم عجمان از امارات

جايزه تاجر زن سال:

صفا عبدالرحمان الهاشمي مشاور اقتصادي از كويت

رسانه:

شبكه الجزيره قطر

جايزه مدير زن جوان:

امنيه بن هندي قائم مقام گروه بن هندي از امارات

جايزه خدمات آموزشي:

دكتر نوره الصبيح وزير آموزش و آموزش عالي كويت

جايزه دستاورد زنان:

هانا ظهير رئيس بنياد شاهزاده سلطان بن عبد العزيز براي حمايت از زنان در عربستان

واكنش ها به گزارش UNEP

در اين كنفرانس دو روزه گزارش برنامه توسعه سازمان ملل UNEP با عنوان زنان عرب، دستاورد ها و چالش ها در دو دهه گذشته منتشر شد كه بسياري از شركت كنندگان ان را غير منصفانه و فديمي خواندند.

در اين گزارش آمده است كه در سال 2007 امارات تنها كشور عربي در دنيا بوده كه بيش از 20 درصد كرسي هاي پارلمان آن در اختيار زنان است.و اين در حالي است كه ساير كشور هاي عربي با اين آمار فاصله زيادي دارند.

در اين گزارش پيشرفت زنان در حوزه هاي مختلف از جمله آموزش ،بهداشت ،سايت و اقتصاد در جهان عرب را ملموس دانسته است.

طبق گزارشي كه در سال 2004 منتشر شد بود تنها در 9 كشور عربي زنان 10 تا 20 درصد از پست هاي وزارت را در اختيار داشته و در در 3 كشور عربي اين آمار بيش از 20 درصد بود.

در اين گزارش همچنين گفته شده كه در برخي از كشور ها از جمله در ليبي سهم شراكت زنان در فعاليت هاي اجتماعي در 15 سال اخير افزايش چشمگيري داشته و در مقابل در كشور هاي چون موريتاني ،جيبوتي ،سودان و مصر نقش زنان با رشد منفي همراه بوده است.

معصومه ابتكار در حاشيه اين اجلاس در گفتگو با خليج تايمزاين آمار و ارقام را قديمي خواند و گفت:مقايسه كردن كشور ها كار مشكلي است چون كشور ها از نظر جمعيتي با هم متفاوتند .

ضمن اينكه در برخي از كشور ها جنگ بر زندگي زنان تاثير گزار بوده است.بايد سازمان ها و موسساتي تشكيل شود تا آمار و ارقام واقعي را از فعاليت زنان جمع آوري كند.

پروفسور الين ولك مدير شركت توليد كننده لبنيات از آفريقاي جنوبي نيز گفت كه اراده گزارش از موفقيت زنان بر پايه آمار قديمي منصفانه نيست.زنان در چند سال گذشته پيشرفت هاي قابل توجهي داشته اند.

دكتر خالد الوش نماينده منطقه اي برنامه توسعه سازمان ملل از اين گزارش دفاع كرد و گفت كه اين گزارش بر مبناي گزارش نمايندگان سازمان ملل در كشور هاي مختلف تهيه شده است.

وي افزود:در بخش بهداشت زنان پيشرفت قابل ملاحظه اي داشته اند به گونه اي كه اميد به زندگي در آنها 10 تا 15 درصد بيشتر شده است.

در بخش آموزش نيز هم اكنون زنان بيشتر از زنان فعاليت دارند.كه البته اين سهم همچنان از ميزان آن در كشور هاي توسعه يافته كمتر است.

وي در عين حال گفت كه نقش زنان در بخش اقتصادي همچنان ناچيز است.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان