*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

زن ايرانى صاحب نشان برترين مخترع جهانايران

نتيجه پنج سال تلاش در عرصه پزشكى در ژنو به بار نشست

پرواز خيلى زيباست آن هم تا اوج. اين را مريم اسلامى مى گويد، زنى ايرانى كه موفق شد در سى و ششمين مسابقات و نمايشگاه بين المللى اختراعات، نوآورى ها و تكنولوژى هاى جديد سال ۲۰۰۸ ژنو خوش بدرخشد و با گرفتن جايزه ويژه سازمان بين المللى مالكيت هاى معنوى (WIPO) نام زن ايرانى را در دنيا در اوج در خاطره ها به ثبت برساند.مريم اسلامى ۲۶ سال پيش در خانواده اى فرهنگى در شيراز متولد شد و پنج سال پيش با رتبه ۶۶ در رشته پزشكى دانشگاه آزاد تهران تحصيلات دانشگاهى اش را آغاز كرد. دغدغه هايى كه داشت او را از ديگر دانشجويان متمايز كرد و تا جايى پيش رفت كه به عنوان برترين زن مخترع و تنها دارنده نشان مالكيت معنوى WIPO شناخته شد.

تحقيق و پژوهش روى بيمارى هاى استخوانى را از كى آغاز كرديد

از سال اول كه دانشجوى پزشكى شدم روى مسائل استخوانى شروع به كار كردم و در اين مدت روى ۳ هزار بيمار مطالعه كردم و حاصل اين پنج سال يك كتاب شد با عنوان شگفتى هايى در ترميم و رشد استخوان ها كه از طرف دانشگاه علوم پزشكى به عنوان يك كتاب مرجع معرفى شد و نخستين كارى بود كه در اين زمينه شده است.

چطور شد تحقيق روى استخوان دغدغه ذهنى شما شد

خيلى اتفاقى بود. چند مريض را ديدم و به ذهنم رسيد كه در درمان بيمارى استخوانى مى شود كمك گرفت. در درمان مشكلات استخوانى و شكستگى ها از پيچ و پلاك، گچ و ‎/‎/‎/ براى درمان استفاده مى كنند در روش من از فيكساتور خارجى استفاده مى شود. در اين روش ديگر نيازى به جراحى نيست و از جراحى هاى بعدى هم جلوگيرى مى شود چون اگر فرد دچار زمين خوردگى و ‎/‎/‎/ شود، دوباره جراحى لازم است و در فيكساتور خارجى نيازى به برش ماهيچه و جراحى نيست بنابراين بيمار درد ندارد و ما فيكساتور را در خارج از بدن كار مى گذاريم و در صورت تغيير زاويه اندام بيمار يا كوتاهى عضو و ‎/‎/‎/ مى توان قابليت مانور داشت.

وضعيت بيمارى هاى استخوانى در ايران چطور است

خيلى زياد است. اين دهه در دنيا به عنوان دهه پوكى استخوان نامگذارى شده است. در ايران در طول پنج سال من روى ۳ هزار بيمار كه جراحى استخوانى داشته اند توانسته ام بررسى داشته باشم، ببينيد فراوانى بيمار و مشكلات چقدر است. الان ما بيماران دختر ۱۲ ساله داريم كه انحراف زانو دارند. اين انحراف تا ۲۰ سالگى بيشتر مى شود و در ۴۰ سالگى تبديل به آرتروز شده و چند سال بعد فرد نياز به مفصل مصنوعى خواهد داشت.

دليلش چيست

مشكلات تغذيه، استفاده كم از آفتاب، كمى تحرك و ورزش نكردن. از طرف ديگر با تصادفات، بلاياى طبيعى و نواقص مادرزادى روبرو هستيم. اگر در مدارس دخترانه غربالگرى كنند ديده مى شود كه چه آمار بالايى داريم.

چطور شد در مسابقه شركت كرديد

قبلاً در سمينارهاى بين المللى ژاپن، روسيه و ‎/‎/‎/ از حاصل كارم با ۱۰ مقاله شركت كرده بودم و براى سى و ششمين نمايشگاه اختراعات ژنو دو اخترا ع ام را در زمينه ثابت كننده هاى خارجى براى آرنج به همراه ديگر كارهايم فرستادم.

چه رتبه اى را در اين مسابقات به دست آورديد

تنها نشان ويژه سازمان بين المللى مالكيت هاى معنوى (WIPO) كه بالاترين جايزه بود و تنها به يك نفر اهدا مى شود، به من اهدا شد و به عنوان برترين زن مخترع، برترين اختراع، كار من معرفى شد و علاوه بر آن مدال طلا، ديپلم افتخار، جايزه نقدى ۲ هزار دلارى به من اهدا شد. مدال انجمن مخترعين كشور مولداوى نيز به من داده شد.

به اين موفقيت فكر مى كردى

مى دانستم كه كار بزرگى كرده ام و انتظار يك جايزه خوب را داشتم ولى به WIPO فكر نمى كردم چون خيلى از مخترعين از سال ها قبل دنبال اين جايزه بودند و از كشورهاى پيشرفته براى اين نشان ويژه شركت كرده بودند و باور نمى كردم با توجه به امكانات و پيشرفت هاى آنان اين مدال به من داده شود.

در آن لحظه

خيلى خوشحال شدم. مهمترين مسأله براى ما ايرانى ها، مطرح شدن نام ايران بود.

اين موفقيت را مديون چه كسى هستى

لطف خدا از همه مهمتر است. در مرحله بعد مديون تلاش ها و همكارى هاى خانواده ام و در مرحله بعد انگيزه و سعى و تلاش خودم.

مشوق اصلى ات

پدر و مادرم بخصوص مادرم.

و مشكلات

مشكلات در مسير كار و راه خيلى زياد است ولى با تلاش هاى من و سماجت زياد و لطف خدا به سرانجام رسيد.

اولين تماس پس از دريافت نشان ويژه

همسرم تماس گرفت و بعد خانواده ام.

عكس العمل ديگران نسبت به شما

زنان كشورهاى ديگر خيلى خوشحال شده بودند. من زودتر از بقيه به ايران برگشتم ولى بچه هاى تيم تماس گرفتند و گفتند خانمى از ايتاليا گل و كارت تبريك برايم فرستاده است.

روزى چند ساعت كار مى كنيد

از شش صبح تا عصر كارم در بيمارستان است. در خانه مطالعه مى كنم.

مطالعه غيردرسى

در زمينه فرهنگى، اجتماعى و ‎/‎/‎/ مطالعه مى كنم.

چه كارها و حرفه ديگرى داريد

در زمينه هاى نقاشى، خطاطى، گلدوزى و ورزش كار كرده ام. سعى ام بر اين بوده كه تك بعدى نباشم.

آخرين هدف

دوست دارم در ابعاد مختلف افتخارآفرين باشم و در رشته خودم نوبل بگيرم.

آشپزى

به طور متوسط مى دانم و ماكارونى را خوشمزه مى پزم.

در انجام وظايف مربوط به خانه و همسرى و نقش هاى ديگر اجتماعى كمك مى گيريد

مادرم شاغل بوده اند و من از كودكى ديده ام كه يك زن مى تواند فعاليت چند جانبه اى داشته باشد به اين علت جمع كردن اين كارها مشكل نيست. كار هاى مربوط به خانه را اكثراً مى گذارم براى پنجشنبه و جمعه و با حمايت همسرم و همكارى خانواده ام مشكلى نمى ماند.

تفريح

سعى ام بر اين است كه از مسائل فرهنگى دور نيفتم.

زن ايرانى

دختران ما بر حسب آمار در واقع صندلى هاى زيادى را گرفته اند و پيشرفت زيادى كرده و جهش داشته اند ولى با توجه به اينكه بايد اين پيشرفت دائمى باشد رسانه ها مسئوليت معرفى اين زنان را دارند تا الگوسازى شود. در اين صورت است كه زنان در ماهواره براى دختران ما الگو نمى شوند.

متأسفانه آمار نشان مى دهد در مسائل ظاهرى هم جامعه ما دارد به سمت و سويى كشيده مى شود كه نبايد برود و مهمترين مسئوليت را به نظرم رسانه دارد، چون رسانه است كه بايد راه را خوب نشان دهد. خود من وقتى اخبار دانشجويان در دوره هاى مختلف را كه موفق بودند، مى ديدم برايم الگو مى شدند و اگر اين الگوسازى نبود شايد من در اين راه نمى رفتم. از طرف ديگر خانواده ها بايد نسبت به رشد فرزندانشان حساس باشند و تنها به اميد مدرسه يا دانشگاه نباشند. من با حمايت خانواده در اين بخش در كنار درس وارد شدم. بايد در بعد فكرى و معنوى سرمايه گذارى كنيم تا بچه ها به سمت ظواهر كشيده نشوند و خودباختگى پيدا نكرده و هويت شان را حفظ كنند.

چه قسمى خورده و چه پيمانى با خود بسته ايد

پنج ساله بودم كه سريال ابوعلى سينا را ديدم و از همان زمان دلم خواست كه فردى مثل ابوعلى سينا شوم. اين هدف و انگيزه با من بود و سعى مى كردم كه هر طور شده به جامعه انسانى و مسلمانان خدمت و نام زن مسلمان را در دنيا مطرح كنم. هميشه سعى مى كنم با دعاى عهد پيش بروم و از اصحاب حضرت مهدى (عج) باشم.

اگر پرنده بوديد

پرواز مى كردم. پرواز به بالاترين نقطه و اوج خيلى زيباست.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان