*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

مهلت سنجش بينايي تا 15 آذر


 

همشهري = 28 آبانماه 1386

معاينه چشم كودكان تا 15 آذر

اگر تاكنون براي سنجش بينايي كودكان به مراكز بينايي سنجي رايگان بهزيستي مراجعه نكرده‌ايد تا 15 آذر فرصت داريد.

به خاطر داشته‌باشيد كه درمان تنبلي چشم كودكان تا پيش از 5 سالگي‌ مي‌تواند مفيد واقع شود در غيراين‌صورت پس از5 سالگي، هر چه درمان چشم تنبل بيشتر به عقب بيافتد، احتمال به دست آوردن بينايي كامل كم‌تر مي‌شود.

تا آن‌جا كه بسياري از متخصصان معتقدند پس از 7 تا 10 سالگي، درمان هيچ تأثيري در بينايي نخواهد داشت.

سازمان بهزيستي زمان اجراي طرح بينايي سنجي كودكان را امسال تا 15 آذر ماه تمديد كرده‌است. خانواده‌ها مي‌توانند با تماس تلفني 123 از نزديك‌ترين پايگاه سنجش محل سكونتشان آگاه شوند.

زهرا نوع پرست، مديركل دفتر پيشگيري از معلوليت‌هاي سازمان بهزيستي، درباره دلايل تمديد زمان اجراي طرح سنجش بينايي گفت: با توجه به استقبال مردم از اين طرح و تعداد زياد مراجعين به پايگاه‌هاي سنجش بينايي تصميم به تمديد زمان گرفته‌شد.

به گفته نوع‌پرست از برخي استان‌هاي كشور گزارش‌هايي به بهزيستي ارسال شده كه بررسي اين‌ گزارش‌ها نشان مي‌دهد، براي بهره‌گيري بيشتر كودكان لازم است مدت زماني بيشتر از زمان پيش‌بيني شده در نظر گرفت.

پيش از اين قرار بود اين طرح از اول تا پايان آبان‌ماه در سراسر كشور اجرا شود كه تا كنون نيز حدود 800 هزار كودك 4 تا 6 ساله براي سنجش بينايي و پيشگيري از تنبلي چشم به پايگاه‌هاي سازمان بهزيستي مراجعه كرده و كودكان3 تا 6 ساله نيز در مهدهاي كودك شهري و روستايي تحت پوشش اين طرح قرار گرفته‌اند.

چندي پيش مهدی عبدوس، معاون امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزيستي با اشاره به تلاش اين سازمان برا ي پوشش كامل كودكان در طرح مبارزه با تنبلي چشم گفت: در سال گذشته توانستیم 71 درصد از كودكان 4 تا 6 سال كشور را تحت پوشش طرح آمبلیوپی قرار دهیم و در تلاشیم امسال این آمار را به 80 درصد برسانیم.

معاون امور فرهنگي و پيشگيري سازمان بهزيستي درباره اجراي اين طرح براي كودكان 1 تا 3 ساله گفت: این طرح امسال در 2 استان به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و امیدواریم بتوانیم در سال 87 در سراسر كشور آن‌را اجرا كنیم.گفتني است در سال گذشته با اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم 48 هزار كودك مبتلا به اختلال بینایی تشخیص داده شد كه 14 هزار و 500 كودك از این تعداد مبتلا به تنبلی چشم بودند.امسال قرار است 80 درصد كودكان كشور تحت پوشش اين طرح قرار بگيرند.

آمبلیوپی چيست؟

تنبلي چشم نوعي اختلال بينايي است كه اگر به موقع تشخيص و درمان نشود، فرد را از يك چشم بسيار كم بينا يا نابينا مي‌كند.

اين در حالي‌است كه با تشخيص به موقع اين بيماري مي‌توان به راحتي آن‌را درمان كرد.

رعايت دقت و لزوم معاينه براي كودكان به ويژه در سنين زير 6 سال الزامي است، بسياري از كودكان با آن‌كه به‌نظر مي‌رسد داراي چشمان سالمي هستند در بسياري موارد از ضعف بينايي رنج مي‌برند.

رشد و تكامل مركز بينايي در مغز از دوران جنيني تا حدود 10 سالگي ادامه دارد، اما حداكثر سرعت رشد آن تا 3 سالگي است.

كودكان به ويژه در 3سال نخست زندگي بايد مورد معاينه قرار گيرند و درصورتي كه اشكال ديد كودك، قبل از 5 سالگي درمان شود، حتي اگر چشم در اين مدت تنبل شده باشد با درمان، بينايي كامل به دست مي‌آيد.

پس از 5 سالگي، هر چه درمان چشم تنبل بيشتر به عقب بيافتد، احتمال به دست آوردن بينايي كامل كمتر مي‌شود. به‌طوري كه پس از 7 تا 10سالگي، درمان هيچ تأثيري در بينايي نخواهد داشت.

عوامل ايجاد‌كننده تنبلي چشم در كودكان مي‌تواند ناشي از اشكالات مادرزادي باشد يا پائين افتادگي پلك سبب عدم وضوح تصوير اشياء خواهد شد و كودك در برخي موارد دچار تنبلي چشم و كاهش وضوح ديد خواهد شد.

تنها راه پيشگيري از تنبلي چشم تشخيص به ‌موقع عوامل ايجاد‌كننده آن است و چون بسياري از اين عوامل براي خانواده‌ها ناشناخته است، چشم همه كودكان بايد حداقل3 بار قبل از دبستان در زمان هاي مختلف معاينه شود.

تحقيقات انجام شده دانشمندان ژاپني ، بچه هايي که مادران آنها حتي در ماههاي نخست بارداري اقدام به استعمال دخانيات کرده اند ، در مقايسه با ديگر همسالان خود 3برابر بيشتر در معرض ابتلا به چاقي قرار دارند ؛ اگرچه علت اصلي اين موضوع بدرستي مشخص نشده است ، اما تصور مي شود که کشيدن سيگار، جنين را از دريافت مواد غذايي مورد نظر از بدن مادر محروم مي کند.

همچنين فرزندان مادراني که در دوران بارداري صبحانه را از برنامه غذايي روزانه خود حذف مي کنند نيز بيشتر در معرض ابتلا به چاقي قرار دارند بنابراين مي توان گفت که کشيدن سيگار در دوران بارداري حتي در ماههاي نخست مي تواند سلامت کودک را در طولاني مدت تحت تاثير خود قرار دهد. به عبارت ديگر تغذيه نامناسب مادر در اين مدت سبب ايجاد تغييرات نامطلوب در عادات غذايي کودک پس از تولد خواهد شد. اما خبري خوش براي کساني که ميوه هاي مغزدار را به صورت پخته شده مصرف مي کنند. براساس مطالعات انجام شده ، مصرف ميوه هاي مغزدار يا آجيل به صورت آب پز از بدن در برابر بيماري هاي گوناگون محافظت مي کند. اين در حالي است که مصرف آجيل به صورت خام ، خشک شده يا شور چنين پيامدهايي را تضمين نخواهد کرد. اين گروه از مواد غذايي حاوي آنتي اکسيدان هايي هستند که از سلول هاي بدن در برابر بيماري هايي مانند سرطان ، ديابت و همچنين بيماري هاي قلبي محافظت مي کنند. بهترين راه براي حفظ اين آنتي اکسيدان ها، پخت مغز ميوه ها د ر آب است ؛ اگرچه مواد فتوشيميايي از نظر تغذيه حائز اهميت نخواهند بود، اما در جلوگيري از ابتلا به بيماري ها و حمله حشرات در گياهان نقش موثري را ايفا مي کنند و به نظر مي رسد از اين ويژگي مي توان در انسان ها نيز براي مقابله با بيماري ها استفاده کرد.در هفته اي که گذشت ، محققان کاليفرنيا اعلام کردند که نيکوتين عوارض و علائم ابتلا به پارکينسون را کاهش مي دهد و سبب به حداقل رساندن ناتواني و ضعف ناشي از ابتلا به پارکينسون و روشهاي درمان اين بيماري مي شود. به نظر مي رسد نيکوتين تنها دارويي است که بدون بدتر شدن شرايط بيماري ، ناتواني حرکتي ناشي از اين بيماري را کاهش مي دهد. بيماري پارکينسون در نتيجه مرگ سلول هاي مغزي مولد دوپامين ايجاد مي شود. دوپامين يک ماده شيميايي ناقل پيامهاي عصبي است که در حرکت نقش بسزايي دارد؛ اگر چه درمان هاي دارويي بروز نشانه ها و علائم بيماري را به تاخير مي اندازد اما تاکنون درمان مناسبي براي اين بيماري يافت نشده است.

داروهايي که از سوي پزشکان براي کنترل فشار خون در بدن تجويز مي شوند، مي توانند عوامل زمينه نياز بروز آلزايمر را در انسان ها از ميان بردارند. اين داروها از ايجاد پروتئين بتاآميلوئيد در مغز که در بروز بيماري هايي نظير آلزايمر تاثير مي گذارد، جلوگيري مي کند. رسوب اين ماده در مغز منجر به ايجاد آلزايمر خواهد شد.چرا هر سال تعداد زيادي از زنان باردار در اثر ابتلا به مسوميت بارداري جان خود را از دست نمي دهند؟ مک اسپوم يا نمک فرنگي ، حاوي سولفات منيزيم است و اين ماده به عنوان يکي از موثرترين روشهاي درمان مسموميت حاملگي مورد توجه قرار گرفته است.

اين ترکيب بسيار ارزان قيمت است و به آساني مي توان از آن استفاده کرد، بنابراين مصرف اين ماده به عنوان تنها روش درماني موثر، بايد مورد بررسي و تحقيق قرار گيرد تا از عوارض ناشي از ابتلا به اين بيماري در زنان باردار جلوگيري شود.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان