*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

بدهي، سلامت را به خطر مي‌اندازدهمشهري = دوشنبه 23 ارديبهشت 87

بدهي، سلامت را به خطر مي‌اندازد

شايد خيلي‌ها فكر كنند افراد بدهكار فقط شب ها خواب راحت ندارند اما تحقيقات نشان مي‌دهد داشتن بدهي بيش از اينها براي سلامت انسان خطر ساز است و بيمارهاي ناشي از استرس را به‌دنبال دارد.

حتما شما هم اين جملات را شنيده‌ايد: «فقط با پرداخت فلان مقدار در ماه صاحب خانه شويد» يا « مرد تا زير بار قرض نرود، مرد نمي‌شود» و... به‌طور حتم بدهي هم انواع معقول و نا‌معقول، با دليل منطقي و بدون منطق دارد، ولي افراد به هر دليل كه بدهكار باشند يك مشكل مشترك دارند: خواب و خوراك و آسايش در زندگي آنها وجود ندارد.

در بررسي اي كه آسوشيتيد‌پرس آن را گزارش كرده است نيمي از افرادي كه بدهي داشته‌اند به‌طور مكرر از اين موضوع ناراحت بوده و عذاب مي‌كشيده‌اند. بيشتر اين افراد دائم و بي‌وقفه به بدهي خود فكر كرده و لحظه‌اي از آن غافل نبودند. اما اگر بدهي تا اين اندازه عذاب آور است چرا مردم اين‌همه بدهكارند؟!

واقعيت اين است كه بدهي و فكر و خيال پرداخت آن به همراه فشار مالي شديد ناشي از قسط هاي سنگين باعث بروز استرس مي‌شود. واكنش بدن نسبت به استرس بخشي از پاسخ جنگ و گريز است كه در بدن ايجاد مي‌شود. بدن ما براي مقابله با دشمن و شرايط مخاطره آميز به اين پاسخ احتياج دارد تا خودش را نجات دهد. اما وقتي همين پاسخ و اثرات جسمي آن به‌دليل استرس ناشي از بدهكاري اتفاق مي‌افتد مضرات آن براي بدن بيش از فوايد آن است. 2 هورمون كورتيزول و آدرنالين مسئول بروز اثرات جسمي ناشي از استرس هستند.

اين هورمون ها از طريق جريان خون به قسمت‌هاي مختلف بدن رسيده و باعث افزايش ضربان قلب و فشار خون مي‌شوند. مقدار تنفس افزايش يافته و سيستم ايمني دچار تغيير مي‌شود. اگر چه اين اثرات فيزيكي فرد را براي فرآيند جنگ و گريز آماده مي‌كند اما در شرايطي مثل بدهكاري كه استرس طولاني مدت و مداوم است اثرات تخريبي داشته و باعث بروز بيماري‌هاي قلبي، افزايش فشار خون، ديابت و حتي بعضي انواع سرطان مي‌شود. جالب است بدانيد فكر و خيال باز گرداندن پول و پاسخ به طلبكاران، كاهش وزن را در افراد بدهكار با مشكل مواجه مي‌كند.

در مطالعه‌اي كه در مجله طب داخلي آمريكا به چاپ رسيده است محققان دانشگاه شيكاگو دريافتند خواب ناكافي باعث كاهش سطح هورموني به نام لپتين مي‌شود كه تنظيم‌كننده اشتهاست. سطح لپتين در مغز تعيين مي‌كند چه موقع بدن به مواد غذايي بيشتر نياز داشته و چه موقع نياز ندارد. كاهش سطح لپتين، چاقي را به دنبال دارد و به اين ترتيب نتيجه بي‌خوابي چاقي و اضافه وزن است. افراد بدهكار هم به راحتي مشكلات جسمي ناشي از آن‌را مي‌شناسند و اكثر آنها از اضافه وزن، ميگرن و سوء هاضمه شاكي‌اند.

محققان مي‌گويند با توجه به اينكه هميشه پيشگيري بهتر از درمان است، همان‌طور كه براي بدهي بايد برنامه ريزي كنيد تا مقدار و نحوه پرداخت آن مشخص باشد، براي ثروت و دارايي خود هم برنامه مشخص داشته باشيد. شايد باور نكنيد اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه مشكلات مالي افراد ثروتمند هم كم نيست چون معمولا در اين خانواده‌ها ريخت و پاش به يك پديده دائمي تبديل مي‌شود و بعضي اوقات منابع مالي ته كشيده و قضيه بدهكاري و مشكلات آن به‌وجود مي‌آيد. به اين دليل رفتار خرج كردن افراد بايد تغيير كند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان