*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

آسپیرین ممکن است خطر سرطان پستان را کاهش دهدهمشهري

آسپیرین ممکن است خطر سرطان پستان را کاهش دهد

یک بررسی جدید نشان می‌دهد زنانی که هر روز آسپیرین می‌‌خورند، ممکن است تا 16 درصد کمتر در معرض شایع‌ترین سرطان پستان قرار گیرند.

حدود 75 درصد موارد سرطان پستان را سرطان‌های دارای گیرنده استروژنی- هورمون جنسی اصلی در بدن زنان - تشکیل می‌دهند.

به گزارش هلث‌دی‌نیوز بررسی دانشمندان آمریکایی نشان داده است که تنها آسپیرین خطر این شکل از بدخیمی پستان را کاهش می‌دهد و سایر مسکن‌ها دارای چنین خاصیتی نیستند.

دکتر گچن گیراچ، پژوهشگر پیشگیری از سرطان در موسسه ملی سرطان و سرپرست این تحقیق در این باره گفت: "تحقیقات زیادی در مورد رابطه میان "داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی" (NSAIDs) - داروهایی مانند آسپیرین، بروفن و مفنامیک اسید- و سرطان انجام شده است،[آسپیرین خطر سرطان پستان را می‌‌کاهد] اما ما می‌خواستیم این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم و دریابیم آیا تاثیر این داروها بر حسب نوع آنها متفاوت است یا نه."

گیراچ و همکارانش داده‌های به دست آمده از بیش از 127000 زن در سنین میان 51 تا 72 بدون سابقه سرطان را مورد بررسی قرار دادند. این زناان در یک بررسی بزرگتر در مورد سرطان در موسسه‌های ملی سرطان آمریکا شرکت کرده بودند.

آسپیرین جزء گروهی از NSAIDها قرار می‌گیرد که بر خلاف گروه دیگری از NSAIDها – مانند ناپروکسن- بر یک آنزیم کلیدی دخیل در روند التهاب به نام سیکلواکسیژناز (COX) اثر بازگشت‌ناپذیر دارند و آن را به طور دائمی مهار می‌کنند.

این تحقیق نشان داد در مجموع داروهای NSAID بر خطر کلی سرطان پستان تاثیری ندارد. اما مصرف روزانه آسپیرین باعث 16 درصد کاهش در خطر تومورهای پستانی دارای گیرنده استروژن شده بود، اما آسپیرین در مورد سرطان‌های پستان بدون گیرنده استروژن چنین تاثیری نداشت.

به گفته کارشناسان این یافته می‌تواند کاربردهای مهمی از لحاظ پیشگیری سرطان داشته باشد، اما هنوز خیلی رود است که که به زنان توصیه کرد که برای پیشگیری از سرطان پستان آسپیرین مصرف کنند و تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی این اثر آسپیرین انجام شود، به خصوص اینکه خود مصرف مداوم آسپیرین هم می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.[چه کسانی نباید داروهای آسپیرینی بخورند]

آسپیرین خطر سرطان پستان را می‌‌کاهد

مصرف آسپیرین و داروهای مشابه آن می‌تواند خطر سرطان پستان را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بازبینی 21 تحقیق در 27 سال گذشته نشان می‌دهد که استفاده از داروی آسپیرینی یا "داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی" (NSAIDs) می‌تواند خطر سرطان پستان را تا 20 درصد کاهش دهد.

به گفته پروفسور یان فنتیمن ار بیمارستان گایز و سنت تامس در لندن که این بازبینی را انجام داده است گفت این داروها همچنین می‌توانند به درمان زنانی که از قبل سرطان گرفته‌اند هم کمک کنند.

او افزود: "بررسی‌های اخیر درباره داروهای NSAID نشان داده است که مصرف آنها با 20 درصد کاهش بروز سرطان پستان همراه بوده است، اما این سودمندی ممکن است تنها محدود به آسپیرین باشد و و نه سایر داروهای این گروه."

فنتیمن هشدار داد که پیش از آنکه مصرف منظم این داروها به طور عمومی به زنان توصیه شود، تحقیقات بیشتری در مورد نوع دقیق دارو و نیز چگونگی تجویز آن باید انجام شود.

تحقیقات قلبی نشان داده‌اند که مصرف آسپیرین با کاهش خطر بروز سرطان روده بزرگ همراهی دارد، اما تصور می‌شود این اولین بازبینی باشد که نشان می‌دهد آسپیرین خطر سرطان پستان را هم کاهش می‌‌‌دهد.[آسپیرین از خطر بروز سرطان می‌کاهد]

چه کسانی نباید داروهای آسپیرینی بخورند

دارو‌های ضدالتهابی غیر‌استروئیدی (NSAIDs) یا داروهای شبه‌آسپیرینی عموما برای درمان درد و تورم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

NSAID ها – که شامل داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپیرین – می‌شوند هم به صورت تجویز با نسخه پزشک و هم با به صورت بی‌نسخه قابل تهیه هستند.

این داروها برای همه افراد مناسب نیستند.این گروه‌ها نباید از این داروها مصرف کنند:

• افرادی که هر نوع از داروهای رقیق‌کننده خون را مصرف می‌کنند، یا به بیماری‌های خونریزی‌دهنده مبتلا هستند.

• افرادی که به خونریزی معده یا زخم‌های گوارشی مستعد هستند.

• بیماری کبدی یا کلیوی دارند.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان