*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

اندومتريوز و روان‌پزشكانهمشهري

دردها، گاهي علت‌هايي عجيب دارند. به همين دليل، پزشك هم بايد به همه علت‌ها توجه كند و بيمارش را تنها از دريچه تخصص خود نگاه نكند.

كاشته شدن نابجاي بافت آندومتر رحم در مناطق غير از رحم، بيماري‌اي است كه به آن «اندومتريوز» مي‌گويند. اين بيماري در حيطه تخصص متخصصان زنان و زايمان است اما تاثير اين بيماري بر كيفيت زندگي مبتلايان، آنچنان است كه پاي روان‌پزشكان هم گاهي به ميان مي‌آيد. متخصصان معتقدند ‌در درمان بيماري آندومتريوز علاوه بر جنبه‌هاي جسمي، جنبه‌هاي رواني و اجتماعي نيز بايد مورد توجه باشد.

دكتر بهزاد قرباني، روان‌پزشك و عضو هيات علمي پژوهشكده ابن سينا در اين‌باره مي‌گويد: كاشته شدن نابجا و غيرطبيعي بافت آندومتر رحم (جدار داخلي رحم) در مناطقي غيراز رحم مانند لوله‌هاي رحمي، لگن، تخمدان‌ها و غيره منجر به خونريزي‌هاي ماهانه در اين مناطق مي‌شود كه با درد زيادي همراه است.

درد مزمن لگن، ‌مقاربت جنسي دردناك و ناباروري از علايم سه گانه بيماري اندومتريوز هستند كه هر كدام از اين علايم در كيفيت زندگي فرد تاثير مي‌گذارد. درد مزمن لگن در بيماري اندومتريوز منجر به محدوديت‌هاي حركتي شده و سبب مشكلات زيادي در راه رفتن و حركت كردن مي‌شود و در مجموع محدوديت حركت، كيفيت زندگي در بيماران اندومتريوز را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد.

درد، تنها مسئله آزارنده در بيماران مبتلا به اندومتريوز نيست. به گفته دكتر قرباني بيماري اندومتريوز، روابط جنسي زوجين را هم مختل كرده و سبب دور شدن زندگي زناشويي از حالت عادي مي‌شود؛ چراكه ممكن است هر نوع مقاربت جنسي براي مبتلايان به اندومتريوز دردناك و غيرقابل تحمل باشد.

اين روان‌پزشك با اشاره به تبعات رواني ناباروري ناشي از اندومتريوز مي‌گويد: ‌فرد مبتلا به اندومتريوز از يك طرف با بيماري و عوارض ناشي از آن درگير است و از طرف ديگر تبعات رواني - اجتماعي ناباروري ناشي از اندومتريوز مشكلات زيادي را براي مبتلايان ايجاد مي‌كند.

با اين‌حال، اغلب بيماران مبتلا به اندومتريوز براي درمان به متخصص زنان مراجعه مي‌كنند و آنها هم تنها فكري كه نمي‌كنند اين كه ممكن است اين بيمار به مشاوره روان هم احتياج داشته باشد.

به گفته دكتر قرباني، متخصصان زنان بايد توجه داشته باشند كه به بيماري اندومتريوز به صرف يك بيماري جسمي نگاه نشود و در كنار درمان جنبه‌هاي جسمي، به تبعات رواني و اجتماعي بيماري نيز توجه شده و به متخصص مربوطه ارجاع داده شوند.

دكتر قرباني معتقد است: براي حل هر مشكل ابتدا بايد آن مشكل را شناخت. به اين ترتيب ابتدا بايد بيماري اندومتريوز براي مبتلايان به آن شناخته شده و راه حل‌هايي را به آنها توصيه كرد. از طرف ديگر صحبت كردن بيمار با روان‌پزشك و دريافت راهنمايي‌هاي وي، سبب تخليه رواني بيمار مي‌شود. همچنين در مشاوره‌هاي روانپزشكي بيماري اندومتريوز، بايد مرد را نيز نسبت به مشكل زن آگاه كرد.

اولين كنگره كشوري آندومتريوز و چهاردهمين كنگره تخصصي تازه‌هاي باروري و ناباروري با همكاري پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي، ابن سينا و دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي 22 و 23 آبان ماه در تالار امام خميني (ره) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود و يكي از محورهاي آْن، مشكلات رواني بيماران مبتلا به اندومتريوز است.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان