*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****


 

ايران = سه شنبه 6 آذرماه 1386

آرامش با آكواريوم

طبيعت زير آب، شادى بخش و شادى آفرين است. آكواريوم اين دنياى زيبا را در نمادى كوچك به زندگى ما مى آورد.

آكواريوم كلمه اى يونانى است كه به مخازن آب اعم از شيشه اى يا حوض هاى بزرگ اطلاق مى شود.

در كشورهاى توسعه يافته، آكواريوم جزئى از دكوراسيون داخلى منازل محسوب مى شود. روانشناسان معتقدند ۱۵ دقيقه تماشاى آكواريوم مى تواند فرد را به مدت ۴۸ ساعت شاداب نگه دارد و بر تمركز افراد براى يادگيرى بيفزايد. در سال هاى اخير گرايش به كاربرد آكواريوم در معمارى مدرن ايران نيز به چشم مى خورد كه نقش بسزايى در زيباسازى فضاى منازل، فروشگاه ها و اماكن تجارى دارد.

برخلاف تصور عامه، راه اندازى و نگهدارى از آكواريوم بسيار ساده است.

انواع آكواريوم

استوايى

اين نوع آكواريوم به نور زياد و دماى مناسب نياز دارد. دماى مناسب ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتيگراد است و ماهى هايى مثل گوپى، آنجل، بلك ويرو، نئون و انواع تتراها را مى توان در آن نگهدارى كرد.

مرجانى

فضاى اين آكواريوم ها مملو از صدف و مرجان است و آب شور دارند. ماهى هاى اين آكواريوم عبارتند از: دلقك ماهى، آنجل آنتن دار، خفاش و خروس دريايى.

رودخانه اى

فضاى اين نوع آكواريوم مثل بستر رودخانه پوشيده از سنگ و صخره هاى كوچك است و ماهى هاى گوشتخوار مثل اسكار، دراگون، كاروماهى و انواع سيچيلا را مى توان در آن نگهدارى كرد.

مردابى

مناسب ترين گياه براى اين نوع آكواريوم گياهان گندمى است و ماهى هاى مناسب اين نوع آكواريوم را مى توان فايتر، كت فيش، پوزه خرگوشى و پدرامى نام برد.

در انتخاب ماهى ها توجه كنيد كه ماهى هاى تهاجمى و صلح جو را در يك جا نگذاريد. مانند شارك دم قرمز كه تا سرحد مرگ با هم مبارزه مى كنند. گياهان آكواريوم با توجه به نوع آكواريوم و نوع ماهى ها انتخاب مى شود. به خاطر داشته باشيد قبل از اين كه گياه را در آكواريوم قرار دهيد حتماً آن را ضدعفونى كنيد زيرا گياهان ناقلين بيمارى هاى مختلفى هستند و آكواريوم را در محلى قرار دهيد كه نور كافى به آن بتابد تا گياهان بتوانند به خوبى رشد كنند و فضاى داخلى آكواريوم زيباتر شود.

به طور كلى پوشش گياهى آكواريوم مزايايى نظير سايه بان، پناهگاه، مخفيگاه و زايشگاه طبيعى دارد.

ماهيان زنده زا تمايل به مخفى شدن در بين گياهان دارند و بعضى از ماهى ها عادت به بازى با ساقه و برگ هاى گياه دارند.

از نظر ظاهرى معمولاً قسمت عقبى آكواريوم پوشش گياهى متراكم، با ارتفاع بلند دارد و در قسمت جلو، محوطه آكواريوم باز، گياهان كوتاه تر و پوشش گياهى كم تراكم تر است. مهم ترين فايده گياهان اكسيژن دهى آنها است. برخى از گياهان آبزى عبارتند از: ساژتياريا، واليسنريا، كابومبا، ميريوفيلوم، پيستيا استراتيوت (كاهوى آبى) و الودئا.

شست وشوى آكواريوم

خزه ها از علاقه مندان سكونت در ديواره آكواريوم ها هستند. در ابتدا ديواره ها را با كاغذ سبز تيره يا كاغذ آلومينيومى ضد خزه بپوشانيد. در غير اين صورت بايد ديوارها را با استفاده از شيشه پاك كن (تيغى كه داراى دسته بلندى است) تميز كنيد. با كشيدن تيغ خزه ها تراشيده و تميز مى شوند.

تميز كردن ديواره ها يا سيفون كردن، ماهى يك بار انجام مى شود اما اگر ماهيان شما دچار بيمارى ويروسى بشوند بايد آب مخزن به طور كامل تخليه و مخزن ضد عفونى شود.

تغذيه ماهى

حتماً شما هم ضرب المثل كم بخور، هميشه بخور را شنيده ايد. اين ضرب المثل در مورد ماهى ها هم صدق مى كند. براى تغذيه ماهيان از مواد غذايى به مقدار كم اما چند مرتبه در روز استفاده كنيد. اگر در آكواريوم خود، ماهيان تزئينى داريد، رژيم غذايى افراطى را در پيش نگيريد. توجه داشته باشيد ماهى از گرسنگى نمى ميرد حتى اگر چند روز چيزى نخورد.

غذاى زياد در آكواريوم باعث ايجاد انواع بيمارى گوارشى در ماهيان مى شود و موادغذايى با قيمانده كف آكواريوم با جذب اكسيژن شروع به تجزيه مى كند و باعث گنديدگى ، فساد آب و ايجاد بوى نامطبوع در فضا مى شود. كاهش اكسيژن آب هم برابر با ايجاد مشكل جديد براى ماهيان است.

الگوهاى تزئين آكواريوم:

منظره آبگيرهاى پست جنوب شرقى آسيا

كف آكواريوم را با ماسه هاى ريز و تيره بپوشانيد البته كمى نابرابر، با پستى و بلندى و همراه باقراردادن گياهان شناور كه ريشه هايشان به صورت غوطه ور در آب قرار دارد. كاشت چند گياه قوى از جنس كريپتو كورين و آپونوژتون و يا هيگروفيلا كه در برابر كمى تابش نور مقاوم هستند، به اين منظره كمك مى كند. فايتر، پرل گورامى، گورامى سه خال، دارف گورامى، ماهى لوچ و رازبوراى قرمز ماهيان مناسب اين منظره هستند.

منظره آب هاى مناطق جنگلى آمازون

كف را از سنگريزه هاى گرد و سياه بازالتى بپوشانيد. در اين پوشش قسمت هاى عقبى آكواريوم بايد ضخيم تر باشد. برگ هاى زير آبى و هوايى، مناسب اين منظره هستند.

مى توانيد از ريشه هاى مصنوعى هم براى زيباتركردن فضا استفاده كنيد. ريشه ها را در لايه هاى ضخيم سنگريزه اى فرو كنيد و اطراف آن را با گياهان طبيعى يادشده بپوشانيد. براى فضاى آزاد جلويى از گياهان كوتاه قد استفاده كنيد.

ماهيان مناسب اين نوع منظره، آنجل، ديسكس ماهى، تتراى آب پاش و تبرزين ماهى بال مشكى هستند.

منظره آب هاى جنگل هاى پرباران آفريقا

پوششى از سنگريزه هاى بازالت سياه ايجاد كنيد. يك ريشه مصنوعى درخت را به صورت عمودى وسط آكواريوم قرار دهيد به طورى كه آكواريوم را به دو قسمت عقبى و جلويى تقسيم كند. در قسمت عقب تا سطح بالاى ريشه را با ماسه بپوشانيد. گياهان مناسب اين قسمت عبارتند از: آپونوژتون، سراتوفيلوم و ميريو فيلوم. در قسمت جلويى از چند تكه سنگ درشت و كاشت دو شاخه گياه در طرفين استفاده كنيد. ماهى هاى مناسب اين منظره ها، كتندپوماى آراسته، ماهى چشم چراغى، تتراى كنگو و گولاريس آبى هستند.

بايدها و نبايدها

از سنگ و صخره آهكى براى تزئين آكواريوم استفاده نكنيد. كمى سركه روى سنگ بريزيد. اگر كف كرد سنگ از نوع آهكى است.

براى تميز كردن آكواريوم از صابون و مواد شيميايى شوينده استفاده نكنيد. با استفاده از يك دستمال تميز فضاى داخل آكواريوم را تميز كنيد.

تجهيزات درون آكواريوم را هر روز بررسى كنيد؛ اگر يكى از آنها خراب باشد منجر به آلودگى آب درون آكواريوم مى شود.

گياهان درون آكواريوم را هر روز چك كنيد و برگ و ساقه مرده را دور بريزيد.

ماهى ها را هرچند وقت يك بار تحت نظر بگيريد. اگر ماهى اى مريض بود فوراً آن را از بقيه جدا كنيد.

دماى آبى كه در آكواريوم مى ريزيد بايد با دماى داخل همسان باشد.

هر هفته قسمتى از آب را عوض كنيد تا ميزان نيترات و آمونياك آب كم شود.

هرگز آكواريوم را در معرض تابش مستقيم آفتاب نگذاريد.

آكواريوم درپوش دار مناسب تر از آكواريوم بدون درپوش است زيرا از ورود گرد و غبار و همچنين پرش ماهى جلوگيرى مى كند.

نور مصنوعى با تابش ملايم براى ماهيان توصيه مى شود زيرا اگر ماهى به طور ناگهانى از تاريكى به نور يا برعكس غوطه بخورد، دچار شوك مى شود.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان