*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

دامنه وسيع گستردگي بيماريهر کدام از ما در روز بارها و بارها نام سرطان ، بيماري و معضل قرن حاضر را مي شنويم. اين بيماري انواع و اقسام دارد، از سرطان پوست ، خون ، مثانه و پروستات گرفته تا رحم ، ريه ، سينه و...

تا به حال هم متاسفانه تلاشهاي محققان سراسر دنيا براي پيدا کردن راه نجاتي از آن به نتيجه اي نرسيده است. البته تمام سرطان ها کشنده نيستند و با تشخيص بموقع و زودهنگام مي توان به درمان اميدوار بود.

يکي از اين سرطان ها، سرطان سينه است که بيشترين آمار ابتلا به اين بيماري در زنان را دارد. اما حتي با تشخيص بموقع وجود تومور سرطاني در سينه بيماران پس از جراحي ، به دليل برداشتن بافتهاي لنفاوي اطراف تومور که احتمال سرطاني شدن را داشته اند از مشکل ديگري رنج مي برند، در حالي که در خيلي از اين افراد نيازي به اين کار نبوده است.

فناوري هاي نوين مي توانند در امور تشخيص ، درمان و تحقيقات پزشکي مصداق داشته باشد. به طوري که در بحث تشخيص از روش هسته اي در برخي روشهاي تشخيصي پيشرفته براي تعيين ماهيت و محل ضايعات در بدن و بويژه ضايعاتي که ابعاد کوچکي دارند پيش از آن که بزرگتر و گسترده تر شوند به عنوان تشخيص زودرس استفاده مي شود.

راديوداروها در درمان بيماري هايي مانند بيماري هاي تيروئيد، سرطان تيروئيد و متاستازهاي استخواني پيشرفته در سرطان سينه ، سرطان پروستات يا سرطان هايي که در نقطه اي از بدن قرار دارند که دسترسي به آنها آسان نيست کاربرد بسياري دارند.

بيماري اي که پس از سرطان به سراغ بيمار مي آيد

20تا 25درصد از بيماران نجات يافته از سرطان پستان در معرض ابتلا به ورم بازو قرار دارند. ورم لنفي اندامها در چند دهه اخير به دنبال روشهاي جراحي در درمان بدخيمي ها، سير روزافزون داشته و در حال حاضر بيشترين گروه بيماران را افراد نجات يافته از سرطان به دنبال درمان جراحي سرطان پستان تشکيل مي دهند.

سيستم جريان لنف در بدن به طور هماهنگ با سيستم گردش خون کار مي کند. مويرگ هاي خوني در هر نقطه از بدن ، بدون وقفه در حال ترشح مايعات ، پروتئين و ساير مواد به فضاي بين سلولي هستند و قسمت عمده مواد خارج شده از مويرگ ها داخل وريد شده و مجددا وارد گردش خون مي شوند.

در اين ميان مولکول هاي درشت پروتئين قادر به عبور از جدار وريدها نيستند و به همراه مقداري آب وارد عروق لنفاوي از طريق سيستم گردش لنف از محيط خارج مي شوند. مايع لنف پيش از وارد شدن به سيستم گردش خون از داخل غدد لنفاوي که در واقع ايستگاه هاي فيلترکننده لنف به شمار مي روند عبور مي کنند و تصفيه مي شوند و در نهايت وارد سيستم گردش خون مي شوند.

در اين ميان اگر به هر دليلي مشکلي براي رگها يا غده هاي لنفاوي پيش بيايد که سيستم لنفاوي قادر به خارج کردن مايع لنف از موضع نباشد، آب و پروتئين در بافت تجمع مي يابد که به آن ورم لنفي يا لنف آدم مي گويند. اين مشکل به دو صورت ممکن است رخ بدهد.

در نوع اول ممکن است فرد به صورت مادرزادي مشکلي در غدد لنفاوي داشته باشد يا اين که رگهاي لنفي از زمان کودکي در آنها رشد نکند، اما در نوع ثانويه اين بيماري به دنبال يک سري عوامل خارجي از بدن که ممکن است در اثر تصادف يا عفونت يا جراحي ها و دستکاري هايي که انجام شده در فرد به وجود بيايد.

به گفته مهندس غلامعلي شعباني ، مدير بخش راديوايزوتوپ مرکز تحقيقات هسته اي سازمان انرژي اتمي ايران ، در افرادي که دچار سرطان سينه هستند جراح پس از خارج کردن عضو سرطاني براساس تجربه خود تعدادي از غده هاي لنفي مشکوک ناحيه را نيز خارج مي کند که در نتيجه انسداد در مسير جريان لنفي ايجاد شده و اين انسداد باعث تجمع مايع لنف و تورم و پارگي عروق لنفاوي مي شود و مايع لنف در موضع جمع شده فرد دچار تورم عضو مي شود.

البته متاسفانه چنين فردي پس از خروج غده هاي لنفاوي از بدنش تا آخر عمر بايد از تورم و درد سرشانه و بازو رنج ببرد و حتي براي جلوگيري از احتمال زخم شدن و عفونت حاد نتواند جسمي را بلند کند. اما چرا اين سيستم لنفاوي تا به اين حد براي انسان اهميت دارد؟

نگهبان هميشه بيدار بدن

سيستم لنفاوي يکي از مسيرهاي اصلي پخش سرطان (متاستاز) از يک قسمت بدن به ساير نقاط هستند. رگهاي لنفاوي مجراهايي با ديواره نازکند و داراي دريچه هاي متعدد هستند که از برگشت جريان لنف جلوگيري مي کنند. لنف از نظر ترکيب مشابه پلاسماست ، ولي بر خلاف خون به آرامي جريان دارد.

سيستم لنفاوي مولد لنفوسيت ها و منوسيت ها، از بين برنده گلبول هاي قرمز نقل و انتقال دهنده قسمت زيادي از چربي جذب شده روده به جريان خون است. مويرگ هاي لنفي براي تشکيل مجاري لنفاوي به هم متصل مي شوند و لنف را به گره هاي لنفي مي رسانند.

ساير مجاري لنفاوي ، لنف را از گره ها به رگهاي اصلي لنفاوي و سپس آن را به داخل وريد زير ترقوه تخليه مي کنند. جريان لنف حاصل انقباض ماهيچه هاي اسکلتي ، حرکات تنفسي ، ضربان قلب و حرکات روده اي است.

گره هاي لنفي معمولا ساختمان هاي ريزي به قطر حدود يک سانتي متر هستند و در انتهاي دست و پا، گردن ، کشاله ران ، شکم و قفسه سينه واقع شده اند.

گره هاي لنفي با عمل حفاظت در مقابل عفونت باکتريايي از طريق هضم و بيگانه خواري باکتري ها در رگهاي لنفاوي انجام وظيفه مي کنند. يک گره لنفي شديدا عفوني ، متورم و حساس مي شود. اين سيستم يکي از مسيرهاي اصلي پخش سرطان است.

بياري هوجکين ، لوسمي لنفوسيتي ، بيماري هاي مختلف متاستازي و اکثر اختلالات گره هاي لنفي مي توانند به وسيله لنفوسنتيگرافي تشخيص داده شوند.

در اين صورت پيش از آن که شخص مبتلا به سرطان سينه براي برداشتن بافت سرطان وارد اتاق عمل شود، با تزريق راديودارويي در 4طرف تومور سرطاني مشخص مي شود که آيا سيستم لنفاوي نيز با بيماري درگير شده است يا خير. اگر اين سيستم نيز با سرطان درگير باشد، علاوه بر تومور بايد بافتهاي نگهبان يعني سيستم لنفاوي نيز از بدن خارج شوند.

اما اگر سرطاني به اين سيستم نرسيده باشد، ديگر لزومي به برداشتن آن نيست و بيمار پس از عمل جراحي ديگر از بيماري ادم رنج نخواهد برود. شباني روش معمول و مورد استفاده براي تشخيص نفوذ سرطان از سيستم لنفاوي را استفاده از يک نوع رنگ آبي مي داند و مي افزايد: درست است که اين ماده راديواکتيو نيست ، اما تنها تشخيص درست جراح عامل قابل استناد در آن است.

يعني جراح براساس تجربيات خود بايد تشخيص دهد که رنگ آبي تا چه ميزان در غدد لنفاوي نفوذ کرده و بر آن احساس متوجه ميزان متاستاز سرطان سينه شود. اما مطمئنا استفاده از راديوداروها در تشخيص بسيار دقيق تر و معتبرتر خواهد بود.

تشخيص معجزه گر

معمولي ترين راديوداروي به کار رفته براي لنفوسنتيگرافي تکنسيوم 99 Mآنتي موان سولفوکلوئيد است که به صورت زيرپوستي در طرف پشت پا، پره هاي مابين انگشتان دست و پا و قسمت بالايي استخوان جناغ سينه ، بسته به محل تصويرگيري تزريق مي شود.

بعد از تزريق ، محل آن ماساژ داده مي شود و مريض طي تقريبا 4ساعت انتظار بايد قدم بزند يا بسته به تزريق ساق پاهايش را حرکت دهد. حدود 80درصد کلوئيد توسط سيستم لنفاوي منتقل مي شود و 24ساعت بعد از تزريق در کشاله ران ، خاصره و نواحي برون آئورتي و ساير گره هاي لنفي ديده مي شود.

عدم ادامه جريان ماده راديواکتيو ممکن است نتيجه متاستاز باشد و به همين ترتيب افزايش اکتيويته در هر ناحيه اي مي تواند به علت لنفوم يا انسداد جزيي لنفاوي باشد.

بنابراين براحتي و تنها با تزريق ماده راديواکتيو مي توان به مبتلايان به سرطان سينه که البته تعداد آنها نيز کم نيست براي ادامه زندگي و نجات از مشکلات و عوارض ناشي از جراحي و برداشتن اضافي ، کمک کرد.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان