*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

موفقيت از آن كساني است كه ذهنيت موفق دارند
چگونه به کودکانمان نه بگوييم ؟ ( قسمت پاياني )

1- براي جلوگيري از افزايش « نه » گفتن ها او را از قبل آماده کنيد .

اگر مي خواهيد با فرزندتان به مغازه اسباب بازي فروشي برويد و براي دوستش کادوي تولد بخريد ، بايد متوجه اين موضوع نيز باشيد که با درخواست هاي مکرر او در مغازه مواجه خواهيد شد . او از شما انتظار دارد تمام اسباب بازي ها را براي او بخريد . پس از قبل او را آماده کنيد . به جاي اين که مرتب در مغازه بگوييد : « نه ،‌ براي تو نمي خرم » بهتر است قبل از آن که وارد مغازه شويد به او بگوييد : « امروز مي خواهيم براي دوستت اسباب بازي بخريم ، نه براي تو » . بنابراين او با آمادگي بيشتري با شما وارد مغازه خواهد شد .

۲- اجازه دهيد کودکتان « نه » بگويد .

خودتان را طوري آماده کنيد که با آرامش کامل مخالفت هاي کودکتان را بپذيريد . تصور کنيد کودک دو ساله تان در خانه را باز کرده و به طرف بيرون مي رود . از او مي خواهيد که در را ببندد و به خانه برگردد ، ولي او فرياد مي زند و مي گويد : « نه !» ممکن است عکس العمل شما در وهله اول بدين صورت باشد : « حالا ديگر اين بچه کارش به اين جا رسيده که جواب من را همه مي دهد .حالا به او نشان مي دهم که رييس کيست و ... » مطمئن باشيد اين گونه رفتار براي کودکان نوپا بسيار طبيعي است . هيچ اشکالي ندارد ، اگر آن مخالفتشان را به شما ابراز کنند به هيچ عنوان فکر نکنيد آن ها مي خواهند با شما لجبازي بکنند .

اگر مي خواهيد فرزندانتان در آينده سست عنصر نباشند و بتوانند به پيشنهادهاي نامناسب دوستان خود ( دزدي ، مواد مخدر و ... ) پاسخ منفي بدهند ، پس از همين دوران کودکي بگذاريد آن ها با شما مخالفت کنند و « نه » بگويند .

۳- با شوخي به او « نه » بگوييد

يک روز وقتي مادر به اتاق رفت ، پسرش و دوستش را ديد که مشغول ديدن فيلم خشني هستند که اصلاً مناسب سن آن ها نيست . با آن ها چند دقيقه اي از فيلم را نگاه کرد و صلاح ديد که آن ها ادامه فيلم را نبينند و تلويزيون خاموش شود . هميشه آن ها در آن ساعت بيرون از خانه مشغول بازي بودند . در آن لحظه تصميم گرفت به جاي اين که با نظر آن ها مخالفت کند ، کار بامزه اي انجام دهد و با شوخي به آن ها « نه » بگويد . تلويزيون را خاموش کرد و جاي يکي از شخصيت هاي فيلم با همان صدا و لهجه چند لحظه اي بازي کرد و رفتار بامزه اي از خود نشان داد . به قدري خوب کارش را انجام داد که هر دوي آن ها مات و مبهوت به او نگاه مي کردند و نمي توانستند باور کنند مادرشان به اين خوبي بازي کند . مادر در قالب يکي از شخصيت ها و با همان صدا و لهجه به آن ها گفت که بهتر است به جاي تلويزيون ديدن ، کار بهتر و مفيدتري پيدا کنند .

۴- همزمان با گفتن « نه » نام او را نيز بگوييد

برخي از والدين به فرزند خود دستور مي دهند و با اين عمل مي خواهند قدرتشان را به او نشان دهند . در صورتي که کاملاً در اشتباه هستند و نتيجه کاملاً عکس مي گيرند . در اصل ، فردي قدرتمند است که به طرف مقابل خود احترام بگذارد . پس شما والدين عزيز همواره قدرتمند باشيد و به فرزندان خود با احترام فراوان برخورد کنيد .

۵- جوي را به وجود آوريد که او به صحبت هاي شما گوش کند .

براي اين کار مي توانيد به کودکتان بگوييد در يک جدول به تعداد کارهاي خويش مثبت بزند . او با اين روش ، به انجام کارهاي خوب بيشتر تشويق مي شود . بعد از مدتي او متوجه مي شود که چقد رمامان خوب و خوش اخلاق بهتر از يک مامان تند و عصبي است .

۶- با او به طور منطقي برخورد کنيد

هنگامي که شما مي خواهيد جلوي کار بد و اشتباه کودکتان را بگيريد ، لازم نيست اين عمل را با خشم و عصبانيت انجام دهيد . به عنوان مثال فرض کنيد که کودک شما يک دستگاه ضبط صوت کوچکي در جايي پيدا کرده است . به نظر او اين يک اسباب بازي بسيار خوب و جالبي است . به جاي اين که آن را به زور از دستش بگيريد و او را دنبال خودتان بکشانيد ، چند دقيقه وقت بگذاريد و موضوع را براي او روشن کنيد و بگوييد که ضبط مال ما نيست و بعد با زبان خودش به ضبط صوت بگوييد : « باي ، باي ضبط صوت » او با اين روش منطقي و دوستانه خيلي راحت تر گفته شما را مي پذيرد و احتمال لجبازي او نيز کاهش مي يابد .

۷- روي حرف خود بايستيد

هنگامي که با او صحبتي مي کنيد ، روي حرف خود بايستيد و به آن عمل کنيد .

چند ماه طول کشيد که ما به لورن آموزش داديم که اگر دوست دارد پيش از خواب برايش داستان تعريف کنيم ، اول بايد مسواکش را بزند . براي اينکه منظورمان را بهتر متوجه شود ، بعضي شب ها بدون هيچ گونه اجباري تنها مي گفتيم ، امشب از داستان خبري نيست بعد هم چراغ ها را خاموش مي کرديم و مي خوابيديم . او واقعاً متوجه جديت ما شد و شب هاي بعد خودش براي مسواک زدن پيش قدم مي شد .

۸- محدوديت هايي براي او تعيين کنيد

برخي والدين همه چيز را به نحو احسن براي فرزندان خود مهيا مي کنند تا مبادا آن ها ناراحت و عصباني شوند . اين گونه پدر و مادرها به ندرت به فرزندانشان « نه » مي گويند . مادران بايد فرا بگيرند که از همان ابتدا به کودک خود « نه » بگونيد ، يعني درست موقعي که نوزاد شروع به شيرخوردن از سينه مادر مي کند . مادر به هيچ عنوان نبايد اجازه بدهد که نوزاد سينه اش را گاز بگيرد . بايد او را از همان ابتدا متوجه کار نادرستش بکند . در حقيقت ، اين عمل اولين گام در جهت تربيت صحيح است . بعضي مادران اين کار را نمي کنند ، زيرا مي ترسند که نوزادشان گريه و زاري کند و تغذيه کامل نشود ، در نتيجه به او اجازه مي دهند کار اشتباه خود را تکرار کند . در صورتي که مادران بايد بدانند که از همان ابتدا بايد حد و مرزها را براي فرزندانشان تعيين کنند . از دوران نوپايي مي توانيد به او به طور مستقيم « نه » بگوييد و يا از جملات جانشين مانند « بس است ، آن را زمين بگذار ، خطرناک است » استفاده کنيد . با اين دستورات ، شما حد و مرزها را براي او مشخص مي کنيد . اگر مادران در مواقع مناسب به طور جدي ، محکم و با عشق و محبت به فرزندانشان « نه » بگويند و با آن ها مخالفت کنند ،‌هيچ گونه آسيبي به شخصيت آن ها وارد نمي شود و آن ها به مرور زمان به اين محدوديت ها عادت خواهند کرد .

۹- به او مسووليت بدهيد

بعضي بچه ها به هيچ عنوان زير بار صحبت هاي والدين خود نمي روند آن قدر خواسته خود را تکرار مي کنند و مي گويند تا شما خسته شويد و « بله » بگوييد . اين روش اصلاً صحيح نيست . اگر هم مي خواهيد نظر او را بپذيريد ، ابتدا سعي کنيد با او در آن مورد کاملاً صحبت کنيد . اگر فکر کرديد واقعاً حق با اوست ، بهتر است منطقي عمل کنيد ، انعطاف پذير باشيد و گفته او را قبول کنيد . در اين حالت ، او تصور نمي کند که با زور مي تواند نظر خود را عملي کند . در عوض مي آموزد که حتي براي تغيير نظر شما نيز بايد دلايل محکم و قانع کننده اي داشته باشد

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان