*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

موفقيت از آن كساني است كه ذهنيت موفق دارند
چگونه به کودکانمان نه بگوييم ؟ ( قسمت اول )

لغت نه خيلي راحت و سريع به زبان مي آيد و بسيار تأثير گذار است . در طي روز شما و فرزندتان اين کلمه را بارها به يکديگر مي گوييد . ولي آن چه که اهميت دارد اين است که والدين بايد طوري به فرزندشان نه بگويند که واقعاً خود او نيز نه را بپذيرد و آن کار را انجام ندهد . « همين الان آن را مي خواهم » . جمله اي است که شما بارها آن را از زبان فرزندتان شنيده ايد . آن چه که کودکان و اغلب بزرگسالان با آن مواجه هستند ، اين است که وقتي خواسته اي دارند فقط از شما پاسخ « بله » مي خواهند ، بدون توجه به اين که شايد آن زمان ، موقع مناسبي براي انجام کار مورد نظرشان نباشد . در اين جا به شما روش هايي را ارائه مي دهيم تا با به کارگيري آنها بتوانيد از اين لغت منفي طوري استفاده کنيد تا به مخاطب خود پيام مثبتي را انتقال دهيد .

۱- تعادل را برقرار کنيد

به فرزندتان زياد « نه » و يا « بله » نگوييد . زيرا با اين کار تربيت او را دچار اشکال خواهيد کرد . در مواقع مناسب و ضروري از اين کلمات استفاده کنيد . در نظر داشته باشيد اگر خيلي به ندرت به او « نه » بگوييد ، فرزندتان به محض شنيدن اين کلمه مأيوس و دلخور مي شود . اگر مرتب به او اين کلمه را بگوييد ، دچار شخصيتي منفي شده که نسبت به همه چيز بدبين است . او بايد ياد بگيرد که در دنياي واقعي با « نه » ها و « بله » هاي بسياري مواجه است . اغلب بچه ها خيلي زود متوجه مي شوند که پدر و مادرشان از کدام نوع هستند . آيا همواره به آنان « بله » مي گويند يا « نه » . به اين صورت که رفتار و شخصيت آنان شکل مي گيرد . بنابراين در به کارگيري اين لغات بسياري دقت کرده و تعادل را برقرار کنيد .

۲- با افزايش سن تعداد « نه » ها را افزايش دهيد

همان طور که سن کودک افزايش مي يابد ، شما بايد به او بيشتر « نه » بگوييد . در سال اول خواسته ها و احتياجات کودک طوري است که مجبوريد به تمام احتياجات او پاسخ مثبت بدهيد . در سال دوم ، کودک کارهايي انجام مي دهد که پرخطر است ، بنابراين بيشتر به او « نه » مي گوييد . از نه تا چهارده ماهگي ، به صورت مستقيم به او « نه » مي گوييد . از آن جايي که کودکان چهارده تا هجده ماهگي تمايل دارند تمام کارها را خود به تنهايي انجام دهند و دوست ندارند به حرف کسي گوش کنند ، پس شما در اين مرحله نيز مجبوريد با شدت و انرژي بيشتري به او « نه » بگوييد . خلاصه از سن هجده ماهگي تا دو سالگي کودکان متوجه مي شوند که در زندگي همه کارها را نمي توانند انجام دهند و همچنين ياد مي گيرند که مخالفت خود را به ديگران ابراز کنند و « نه » بگويند .

۳- موقعيت او را تغيير دهيد

اگر با کودک نوپاي خود دچار مشکل شديد فکر تازه اي بکنيد . او را به يک مکان مناسبي ببريد تا او با خيال راحت بدود و يا هر کاري دوست دارد ، انجام دهد . هر چقدر به او « نه » بگوييد روز بهتر و شادتري در انتظارتان خواهد بود .

۴- با زبان اشاره با او ارتباط برقرار کنيد

حتي در ماه هاي اول نيز شما مي توانيد با زبان اشاره به او بگوييد کاري را انجام ندهد . کودک شما نياز دارد قبل از آن که « نه » بشنود ، با زبان اشاره آشنا شود . با حالات چهره خود مي توانيد به او نشان دهيد که از کارش ناراحت هستيد و نمي خواهيد آن را انجام دهد . اگر او به اين کار عادت کند ، خيلي کارها را با زبان بي زباني مي توانيد به او تفهيم کنيد . اگر کودکتان به طور مرتب شاهد رفتارهاي مثبتي مانند : نگاه افتخارآميز به او ، ارتباط چشمي با او برقرار کردن ، او را در آغوش کشيدن ، ابراز خوشحالي کردن و ... از جانب شما باشد ، خيلي زود معناي « نه » را متوجه مي شود .

تحقيقات نشان داده است والديني که ارتباط نزديکي با فرزند خود دارند و ساعاتي را در طي روز با او مي گذرانند ، بسيار راحت تر مي توانند منظورشان را به او برسانند . زبان اشاره براي برخي از کودکان بسيار کارساز و مؤثر است . آنها منظور شما را بدون رد و بدل کردن حتي يک کلمه متوجه مي شوند مادري در اين باره مي گفت : « معمولاً هر وقت نمي خواهم کودکم کاري را انجام دهد ، کافي است کمي اخم کنم ، تا او کاملاً منظور مرا متوجه شود » .

۵- با لحن صداي خود او را آگاه کنيد

گاهي اوقات تنها به زبان اشاره نمي توان با کودک ارتباط برقرار کرد . به جاي « نه » گفتن به طور مستقيم ، با لحن صداي خود ، او را آگاه کنيد . بچه ها بسيار زود از لحن شما متوجه منظورتان مي شوند . بنابراين به جاي « نه » گفتن هاي مکرر ، ار روش هاي متفاوت ديگري استفاده کنيد . سعي کنيد موقعي صدايتان را بلند کنيد که واقعآً کودک در معرض خطر است . بنابراين شدت صدايتان ، نوع رفتار او را تعيين خواهد کرد .

۶- با نگاه کردن با او صحبت کنيد

شما مي توانيد بدون رد و بدل کردن حتي يک کلمه با او ارتباط برقرار کنيد . خيلي ها فقط با طرز نگاه خود ، کودک را متوجه کار نادرستش مي کنند . همواره به خاطر داشته باشيد حالت چشم هاي شما کاملاً بيانگر احساسات و افکار شماست . اگر شما از دست فرزندتان عصباني و خشمگين باشيد ، او مي تواند اين موضوع را از چشم هاي شما بخواند . اگر دچار چنين حالتي شديد و با نگاه خود احساسات طرف مقابلتان را جريحه دار کرديد ، فوراً از او عذرخوهي کنيد ، تا او نيز اين کار را از شما فرا بگيرد . لحن صدا و نگاهتان نبايد طور يباشد که به شخصيت فرزندتان لطمه اي وارد شود . او با نگاه و صداي شما بايد متوجه کار نادرستش بشود . نه اين که فکر کند شما او را دوست نداريد ، بنابراين وقتي با نگاه با او ارتباط برقرار مي کنيد ، بعد از ان او را در آغوش بکشيد ، لبخند بزنيد و او را ببوسيد . در چنين حالتي او قطعاً متوجه کار اشتباهش خواهد شد .

۷- به جاي « نه » گفتن از جملات جانشين استفاده کنيد

« نه » کلمه اي است که خيلي راحت و سريع به زبان مي آيد ، ولي نبايد زياد از اين کلمه استفاده کرد ، چون نتيجه عکس دارد . کودکان باهوش با زياد شنيدن « نه » ديگر به حرف هاي شما توجهي نشان نمي دهند و کار خود را دنبال مي کنند . بنابراين از جملات جايگزين براي « نه » استفاده کنيد ، تا او نسبت به اين کلمه اعتنا و بي توجه نشود .

۸- در شرايط مختلف نوع گفت و گوي خود را تغيير دهيد

در موقعيت هاي گوناگون سعي کنيد به طرق مختلفي صحبت کنيد . مادري در اين باره مي گفت : بچه ها از طرز صحبت کردن من در شرايط مختلف کاملاً متوجه منظورم مي شوند . به عنوان مثال وقتي يک روز کودک دو ساله ام اذيت مي کرد و من به او تذکر دادم ، کودک چهار ساله ام به او گفت : « وقتي مامان اين طوري صحبت مي کند ،‌ يعني نکن ديگه »

۹- بعد از هر « نه » گفتن از يک جمله مثبت ديگري استفاده کنيد

هم زمان با يک جمله منفي از يک جمله مثبت نيز استفاده کنيد . به عنوان مثال « چاقو را برندار ، ولي مي تواني توپ را برداري » و يا « تو نمي تواني تنها به آن طرف خيابان بروي ، ولي مي تواني به مامان کمک کني و دم در خانه را جارو کني » همواره سعي کنيد از جملات مثبتي استفاده کنيد تا او قانع شود

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان