*****        منتظر نظرات و پيشنهادات شما همكاران گرامي هستيم *****

پنج مرحله براي تشخيص سلامت سينهمرحله اول: سینهی خود را طوری در آینه نگاه کنید که کتف شما کاملاً صاف و بازوی شما بر روی کفل (مفصل ران) قرار گیرد.

اگر سینه های شما در آینه در اندازه و شکل همیشگی و رنگ و همچنین بدون انحراف و تورم بود٬ سینه های شما مشکل خاصی ندارند. اما اگر هرگونه مشکل دیگری را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. این مشکلها میتوانند شامل تورم پوست٬ جمع شدگی پوست باشد. همچنین اگر نوک سینه تغییر مکان بدهد و یا در مقابل فرو رفتن مقاومت کند باید به دکتر مراجعه کنید. در ضمن اگر سینه های شما هرگونه قرمزی٬ سفتی٬ خارش یا تورم داشتند٬ باز هم به دکتر مراجعه کنید.

مرحله دوم: بازوی خود را بالا ببرید و به تغییرات توجه کنید.

مرحله سوم: حال به آرامی نوک سینهها را میان انگشت نشانه و انگشت شصت خود قرار دهید و تغییرات رنگ آن را چک کنید. این تغییر رنگ ممکن است به صورت شیری یا زرد و یا قرمز باشد.

مرحله چهارم: در حالتی که دراز کشیده اید٬ با دست چپ سینه ی سمت راست و با دست راست سینه ی سمت چپ خود را لمس کنید. حال با انگشتان خود به آرامی و به طوری که انگشتانتان کاملاً صاف و کنار یکدیگرند٬ سینه ی خود را لمس کنید. این کار را به صورت کامل و از بالا تا پایین و از چپ تا راست انجام دهید٬ به گونهای که تمام سطح سینه را لمس و چک کرده باشید. برای این کار شما میتوانید از مرکز سینه ی خود (نوک سینه) شروع کنید و به صورت دایره وار شعاع حرکت انگشتان دست خود را افزایش دهید. در ضمن در حین این حرکت شما باید انگشتان خود را فشار دهید٬ به گونهای که این فشار را احساس کنید.

مرحله پنجم: سرانجام٬ در حالتی که ایستاده و یا نشسته اید٬ سینه های خود را لمس کنید. بسیاری از زنان٬ زمانی که پوستشان لیز و نمناک است٬ راحت تر این کار را انجام میدهند و به همین دلیل این مرحله را در حمام انجام میدهند. در این مرحله تمامی کارهایی را که در مرحله ی چهار انجام دادید را دوباره تکرار کنید.

در نهایت اگر با هرگونه غده٬ سفتی و یا مشکل دیگری در این مراحل مواجه شدید٬ آن را سریعاً به پزشک خود گزارش دهید.

*************************
>>صفحه اصلي<<

اهداف

موفقيت سازماني
خانواده
روانشناسی
تربیتی
سلامت - زيرذره بين فعال است
بازنشستگان
بخشنامه ها
قوانين و لوايح مجلس
مادر و کودک
ورزشی

ارتباط با مشاور زنان و خانواده 

سايتهاي مرتبط

آيين نامه توسعه مشاركت زنان